Z Londynu wystartował samolot napędzany paliwem na bazie oleju spożywczego

We wtorek 28 listopada z lotniska Heathrow w Londynie wystartował pierwszy samolot z pasażerami na pokładzie napędzany w pełni zrównoważonym paliwem lotniczym. Na pokładzie maszyny Virgin Atlantic znalazł się założyciel linii lotniczej Richard Branson, jej dyrektor generalny Shai Weiss oraz brytyjski minister transportu Mark Harper.

Zrównoważone paliwo lotnicze uratuje transport drogą powietrzną?

Dzień 28 listopada 2023 roku z pewnością przejdzie do historii lotnictwa. W końcu to właśnie w ostatni wtorek listopada z lotniska Heathrow w Londynie wystartował samolot pasażerski linii Virgin Atlantic, całkowicie napędzany zrównoważonym paliwem lotniczym. Boeing 787 z silnikami Rolls-Royce Trent 1000 skierował się w stronę Nowego Jorku. Do produkcji paliwa lotniczego SAF (ang. sustainable aviation fuel) zastosowanego w samolocie użyto przede wszystkim zużytego oleju spożywczego. Ale też i odpadowego tłuszczu zwierzęcego oraz niewielką ilość syntetycznej nafty pochodzącej z odpadów kukurydzianych. I choć zrównoważone paliwo lotnicze jest już od jakiegoś czasu z powodzeniem stosowane w silnikach odrzutowych, to dotychczas wykorzystywano je tylko i wyłącznie w połączeniu z tradycyjną naftą. Teraz natomiast samolot odbył długi, transatlantycki lot, przy pomocy wyłącznie SAF. Stało się tak po przeprowadzeniu udanych testów naziemnych i uzyskaniu stosownej zgody przez Virgin Atlantic oraz partnerów linii – m.in. gigantów Rolls-Royce, BP i Boeinga.

Transport lotniczy wchodzi w nową erę?

Szukanie alternatywnych paliw w przemyśle lotniczym nikogo chyba nie dziwi. W końcu linie lotnicze są świadome generowanych zanieczyszczeń. I tego, że bez alternatywnych rozwiązań przewoźnicy nie będą w stanie sprostać śrubowanym normom w zakresie emisji dwutlenku węgla. Na razie zrównoważone paliwo lotnicze jest bardzo kosztowne z uwagi na wielkość produkcji. SAF stanowi obecnie mniej niż 0,1 proc. całkowitego globalnego paliwa lotniczego. Ale to zacznie się zmieniać. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ambitne plany linii lotniczych w tym zakresie. Przewoźnicy tacy jak Virgin Atlantic, British Airways czy Air France planują na przykład do 2030 r. korzystać z paliwa składającego się w aż 10 proc. z SAF. Natomiast do 2050 r. udział zrównoważonego paliwa lotniczego w całym paliwie lotniczym ma wynieść 65 proc.

Organizacje walczące ze zmianami klimatu nie są zadowolone

Wydawałoby się, że lot Virgin Atlantic w dniu 28 listopada stanowi pewien przełom. Ale organizacje aktywnie walczące ze zmianami klimatycznymi nie są w żadnym stopniu „oczarowane” zastosowaniem zrównoważonego paliwa lotniczego. Eksperci organizacji Stay Grounded mówią wprost, że nagłośniony lot z Richardem Bransonem i brytyjskim ministrem transportu Markiem Harperem na pokładzie to nic innego jak „rozproszenie uwagi”. Według aktywistów to „greenwashing”. Czyli w wolnym tłumaczeniu na język polski „zielone mydlenie oczu” lub „zielone kłamstwo”. – Substytuty paliw nie są nawet bliskie skalowalności w niezbędnych ramach czasowych, aby uniknąć załamania klimatu. To, co jest pilnie potrzebne, to ograniczenie spalania paliw kopalnych. To oznacza ograniczenie lotów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – zaznaczyła Magdalena Heuwieser na łamach Reutersa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.