Silne trzęsienie ziemi i groźba tsunami w uwielbianym przez turystów kraju

Bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 miało miejsce na Filipinach. Doszło do niego w sobotę, a Pacific Tsunami Warning Center wydało ostrzeżenie przed tsunami, które obowiązywało w kilku krajach.

Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) podało, że w sobotę późnym wieczorem na Filipinach (wyspie Mindanao) miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5. Krótko po tym pojawiły się ostrzeżenia przed tsunami.

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach

W uwielbianym przez turystów kraju (szczególnie w okresie zimowym w Europie), doszło do silnego trzęsienia ziemi. Później natomiast zarejestrowano ponad 600 wstrząsów wtórnych.

Po wstrząsach z kolei agencja Pacific Tsunami Warning Center wydała ostrzeżenie przed tsunami. Objęło ono Filipiny, Indonezję, Palau i Malezję, a Japonia ogłosiła alert pogodowy dla rejonów nad Pacyfikiem.

Filipińskie służby sejsmologiczne poinformowały, że „pierwsze fale mogą uderzyć przed północą, a spiętrzenia wody mogą utrzymać się godzinami”.

Ofiara wstrząsów i tsunami

Do tej pory podano, że wśród ofiar silnego trzęsienia ziemi jest kobieta, na którą zawaliła się ściana. Mieszkała ona w mieście Tagum w prowincji Davao del Norte. Do tej pory odnotowano uszkodzenia domów, a agencja lotnicza poinformowała o pęknięciach na niektórych regionalnych lotniskach.

Ewakuowani mieszkańcy nadmorskiego miasta Carrascal w prowincji Surigao del Sur wrócili już do swoich domów. Chociaż ciągle odczuwalne są wstrząsy wtórne. Służby z kolei poinformowały, że są gotowe na wypadek konieczności kolejnej ewakuacji.

51-letnia Julita Bicap w rozmowie z agencją Reuters powiedziała:

– Wstrząsy wtórne odczuwamy cały czas. Ubiegłej nocy byłam w centrum ewakuacyjnym z moimi dwoma zagranicznymi gośćmi. Jeden z nich wrócił już do hotelu.

Po trzęsieniu, w niedzielę zaobserwowano niewielkie tsunami wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku. Poinformowała o tym japońska agencja meteorologiczna. Fale dochodzące do 40 cm pojawiły się na japońskiej wyspie Hachijo, a mniejsze o wysokości 20 cm na wybrzeżu prefektur Wakayama i Kochi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polski imigrant umiera z powodu zaniedbań brytyjskich pracodawców

Polski imigrant w UK umiera na krzemicę, nieuleczalną chorobę płuc, wywołaną latami pracy w chmurach pyłu kamieniarskiego. Historia 48-letniego Marka M. jest nie tylko tragiczna sama w sobie, ale powinna być przestrogą dla innych.

Nowe połączenie kolejowe Berlin-Kraków: trzy pociągi dziennie

Deutsche Bahn, niemiecki narodowy przewoźnik kolejowy, ogłosił wprowadzenie nowego...

Zniszczony przez wybuch polski sklep w Culemborgu został ponownie otwarty

Polska imigrantka mieszkająca w Holandii „wróciła ze zdwojoną energią”...

Wybory parlamentarne 2024 w Irlandii odbędą się jeszcze w listopadzie

Kampania przedwyborcza w Republice Irlandii formalnie rozpoczęła się w piątek, 8 listopada 2024 po tym, gdy premier Simon Harris zwrócił się do prezydenta o formalne rozwiązanie Dáil Éireann, niższej izby parlamentu.

Formalności przy powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii: Kiedy i jak tłumaczyć dokumenty?

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Decyzja o powrocie z...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Pobierasz Universal Credit? Sprawdź, czy możesz dostać 1200 funtów

Osoby, które pobierają Universal Credit, powinny sprawdzić, czy kwalifikują się do premii w wysokości 1200 funtów.

Wszystkie publiczne apteki w Holandii są dziś zamknięte z powodu strajku

W dniu dzisiejszym, 12 listopada 2024 roku, w Holandii niemal wszystkie apteki pozostają zamknięte. Powodem jest ogólnokrajowy strajk pracowników zatrudnionych w aptekach, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy.

Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów w UK, w tym Polaków

Pojawiły się poważne obawy w związku z faktem, że sztuczna inteligencja ma wpływ na decyzje Home Office w sprawie imigrantów w UK.

Bezrobocie w UK – niepokojące dane z brytyjskiego rynku pracy

Oficjalnie dane ONS wskazują na spowolnienie na brytyjskim rynek pracy. Stopa bezrobocia rośnie, a dynamika wzrostu płac słabnie.

W Niemczech od teraz sam wybierzesz płeć. Co zmienia nowe prawo?

W Niemczech wszedł w życie długo oczekiwany Self-Determination Act. Ma on na celu uproszczenie procedur związanych ze zmianą płci.

Imigranci sprowadzający rodziny do Holandii, częściej zostają w kraju

Członkowie rodziny stanowili prawie jedną trzecią wszystkich imigrantów spoza UE, którzy przenieśli się do Holandii w latach 1999 – 2023.