Ruszają testy „inteligentnych” bramek na brytyjskich lotniskach. Paszport nie będzie potrzebny…

„Inteligentne” bramki paszportowe, które umożliwiają podróżnym przekraczanie granicy Wielkiej Brytanii bez okazywania paszportu, mogą zostać przetestowane już w tym roku. 

Na łamach „The Times” Phil Douglas, dyrektor generalny brytyjskiego Border Force zapowiedział modernizację obecnego systemu eGates, który funkcjonuje na niektórych brytyjskich lotniskach. Jego celem jest usprawnienie kontroli osób przylatujących do Wielkiej Brytanii. W założeniach nie musieliby pokazywać swoich paszportów, a do sprawdzania ich tożsamości służyłby system rozpoznawania twarzy. Idea jest prosta — paszport zostaje w kieszeni, patrzysz w kamerę i przekraczasz granicę.

Dyrektor Douglas podkreśla, iż Border Force dąży do „znacznie bardziej bezproblemowego procesu rozpoznawania twarzy niż jest to obecnie”.

Jakie zmiany planuje Border Force?

Jak czytamy na łamach portalu „The Independent”, w chwili obecnej z systemu z eGates mogą korzystać podróżni w wieku od 10 lat, którzy są Brytyjczykami, a także obywatelami UE (oraz krajów należących do strefy Schengen), USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Singapuru i Korei Południowej. Aby móc przejść przez taką inteligentną bramkę trzeba zarejestrować swoje dane w specjalnej bazie.

Obecnie, eGates pozwalające na sprawniejszą odprawę są zainstalowane na 13 lotniskach w Wielkiej Brytanii – to Heathrow, Gatwick, Stansted, London City, Luton, Birmingham, Bristol, Cardiff, East Midlands, Edynburg, Glasgow, Manchester i Newcastle. Obecnie funkcjonujący system tylko częściowo opiera się na systemie rozpoznawaniu twarzy podróżnego. Nadal konieczne jest wyciągnięcie i zeskanowanie paszportu.

Jak działają takie systemy w innych krajach?

Jak podają brytyjskie media, stopniowe testowanie, a zapewne późniejsze wdrażanie takich systemów będzie powiązane z wprowadzeniem brytyjskiego systemu Electronic Travel Authorisation, który ruszył w październiku 2023.

Inne kraje już korzystają z zaawansowanego rozpoznawania twarzy – na przykład najbardziej ruchliwe międzynarodowe lotnisko na świecie. W Dubaju wdraża się tę technologię dla niektórych podróżnych. Inteligentne bramki umożliwiają przejście przez procedury imigracyjne w zaledwie pięć sekund. Nie mogą z nich korzystać jednak rodziny z dziećmi poniżej 15 roku życia oraz podróżni o wzroście poniżej 1,2 m.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Uniknęła opłaty za nadbagaż w Ryanairze udając, że jest w ciąży

Pasażerka w Ryanairze zastosowała nietypową sztuczkę, aby uniknąć płacenia za nadbagaż. Teraz mówi, że na pewno ją jeszcze powtórzy.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Premier UK uważa, że system zasiłków jest niesprawiedliwy

Premier Wielkiej Brytanii chce zreformować system zasiłków twierdząc, że obecny jest niesprawiedliwy. Istnieją jednak przed tym obawy w jego własnej partii.

Groźny pasażer na pokładzie samolotu Ryanair

8 marca samolot Linii Ryanair lądował w Lizbonie. Gwałtowny incydent na pokładzie zmusił załogę samolotu Ryanair do podjęcia decyzji o międzylądowaniu. Groźny pasażer został natychmiast usunięty z pokładu. 

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.