Wakacyjne destynacje kuszą niskimi cenami. To najwyższy czas, żeby zaplanować urlop?

Choć za oknem jest zimno, mokro i nieprzyjemnie, to dla wielu styczeń jest właśnie tym miesiącem, w którym warto jest zarezerwować letni urlop. Pomimo ogólnego wzrostu cen, niektóre wakacyjne destynacje kuszą z początkiem roku nadzwyczaj niskimi cenami. 

Wakacyjne wyjazdy tańsze niż w 2023 r.

Najwyższa od 40 lat inflacja w UK sprawiła, że ceny wzrosły w niemal każdym obszarze życia. Ale eksperci ds. podróży zwracają uwagę, że z początkiem 2024 r. w branży turystycznej pojawiły się pewne niespodzianki. Okazuje się, że łowcy atrakcyjnych cen mogą obecnie znaleźć przynajmniej kilka wakacyjnych destynacji, które są tańsze niż w roku ubiegłym. Z internetowych porównywarek cen wynika, że taniej niż w 2023 r. polecimy w tym roku m.in. do Faro w Portugalii, do Nicei we Francji czy też do Dalaman w Turcji. Bilety na loty w wybrane dni do Faro są nawet o 24 proc. tańsze niż w 2023 r.. Z kolei loty do Nicei są tańsze nawet o 19 proc., a w podróż do stolicy Turkusowego Wybrzeża można się udać w cenie o 13 proc. niższej.

Wśród turystycznych hitów z początkiem 2024 r. znalazły się także odleglejsze destynacje. W tym przede wszystkim Chiny czy Indie. Państwa te kuszą turystów atrakcyjnymi cenami z uwagi na całkowite otwarcie rynku podróżniczego po pandemii Covid-19. – Świat jest już w pełni otwarty na podróże. Ale wiele z tych krajów ucierpiało z powodu pandemii. Zależy im na ponownym przyjmowaniu gości, co przekłada się na niższe ceny. Można znaleźć świetne oferty na loty długodystansowe – tłumaczy ekspert touroperatora Wendy Wu.

Rośnie liczba dokonywanych rezerwacji wakacyjnych

Eksperci zauważają, że w pierwszych dwóch tygodniach stycznia gwałtownie wzrosła liczba dokonywanych rezerwacji wakacyjnych. A także ogólne zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Z danych największego brytyjskiego organizatora wycieczek Jet2holidays wynika, że w pierwszej połowie stycznia liczba rezerwacji wzrosła o 150 proc. w porównaniu do grudnia.

Podobną wzmożoną aktywność internautów na polu planowania zagranicznych wyjazdów zarejestrował portal Skyscanner. Liczba użytkowników aktywnie szukających wyjazdów wakacyjnych na portalu w ciągu ostatniego miesiąca przekroczyła o 22 proc. liczbę takich użytkowników w roku ubiegłym. A co jest bardzo ciekawe, ludzie przestają się w swoich zapytaniach ograniczać. Coraz częściej pierwszym kryterium wyboru wakacji jest cena, a później dopiero destynacja.

Teksty tygodnia

Wyższe wykształcenie, wyższe zarobki

Chociaż często podkreśla się, że najlepiej zarabiają “fachowcy”, najnowszy raport z rynku pracy w Niemczech wskazuje, że wyższe wykształcenie oznacza wyższe zarobki. Zatem jaką pensją mogą cieszyć się osoby z magistrem, a jaką technicy?

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Przeczytaj także