Jak założyć firmę w Niemczech? Jakie rady mają eksperci?

Jak wygląda założenie firmy w Niemczech? Od czego powinniśmy zacząć, jeśli zależy nam na prowadzeniu działalności gospodarczej w tym kraju? Czy imigrantom jest trudniej? 

Decydując się nałożenie firmy w Niemczech, powinniśmy wiedzieć parę istotnych rzeczy. Po pierwsze, jeśli jesteśmy imigrantami z kraju należącego do Unii Europejskiej, nie musimy z oczywistych względów składać wniosku o wizę na prowadzenie działalności.

Jak założyć firmę w Niemczech?

Pierwszym krokiem przy zakładaniu firmy w Niemczech jest dokonanie niezbędnych formalności urzędowych. Powinniśmy zarejestrować firmę w urzędzie lub online.

Aby przystąpić do rejestracji, musimy mieć adres zameldowania lub miejsce prowadzenia firmy na terenie Niemiec. Oprócz rejestracji firmy w odpowiednim urzędzie (Gewerbeamt lub Ordnungsamt), musimy zgłosić działalność także w niemieckim urzędzie skarbowym i w zrzeszeniach zawodowych.

Potrzebne dokumenty

Dokumenty, które są potrzebne do założenia firmy i które musimy przedstawić we właściwym urzędzie, to dowód lub paszport, a także informacje o zameldowaniu oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty.

W urzędzie wypełniamy także odpowiedni formularz (możemy ewentualnie skorzystać z wniosku online). Musimy liczyć się również z opłatami urzędowymi. Ich wysokość zależy od miejsca rejestracji firmy (czyli landu).

Ważną informacją jest także ta, że przedsiębiorcy są zobligowani do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli nie mamy pewności co do przebiegu formalności przy zakładaniu firmy w Niemczech, możemy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w języku polskim.

Aby przybliżyć temat naszym Czytelnikom, postanowiliśmy zapytać o dwie kwestie twórców aplikacji eFaktura.nl stworzonej w celu ułatwienia przedsiębiorcom wystawiania faktur i prowadzenia firmowej administracji.

Przedsiębiorcy prowadzący firmę w Niemczech, Holandii czy Belgii korzystają z powodzeniem z aplikacji do wystawiania faktur eFaktura.nl. Jak dzięki niej mogą sobie ułatwić prowadzenie biznesu w obcym kraju?

Zależy nam, żeby administracja firmowa była prosta i zabierała mało czasu – nawet, jeśli prowadzimy firmę w obcym kraju. Wiemy, że sprytne rozwiązania softwarowe uwalniają czas przedsiębiorcom, a to w pracy najcenniejsza waluta.

Poza tym dostosowujemy aplikację pod kątem konkretnych wymagań skarbowych, zdejmując z właścicieli firm obowiązek szczegółowej znajomości przepisów.

Znosimy też bariery językowe. Aplikacja posiada wirtualnego asystenta AI, który tłumaczy wszystkie treści wprowadzane do formularzy dokumentów. Z programu można korzystać swobodnie w swoim języku, bez obawy o błędy, czy literówki. Naszą aplikację przetłumaczyliśmy już na osiem języków, bo zależy nam na dostępności dla każdego, kto chce prowadzić własny biznes z dala od ojczyzny. Zależy nam, aby fakturowanie było proste i zabierało mało czasu.

Oprócz możliwości prowadzenia poprawnej skarbowo administracji w ojczystym języku, z jakich jeszcze funkcji mogą korzystać przedsiębiorcy?

Przede wszystkim eFaktura.nl pomaga utrzymać porządek w tak zwanych sprawach papierkowych, a w aplikacji wszystko jest w jednym miejscu. Przydaje się tu bardzo funkcja KOSZTY do wygodnego gromadzenia i rejestrowania dokumentów kosztowych. Dla osób pracujących według stawki godzinowej mamy praktyczną GODZINÓWKĘ, która pomaga zapanować nad kalendarzem pracy i ułatwia rozliczenie czasu z klientem.

Upraszczamy też transakcje międzynarodowe. Aplikacja wystawia faktury w pięciu językach. Posiada też przelicznik walutowy, co podkreśla elastyczność i podnosi konkurencyjność firmy.

Na koniec wspomnijmy o udostępnianiu dokumentów księgowemu. Znamy realia prowadzenia firmy zagranicą i wiemy, jak ważna w takiej sytuacji jest dobra komunikacja z biurem rachunkowym. Dlatego w eFaktura.nl można dać swojemu księgowemu bieżący dostęp do faktur i kosztów firmowych. Przedsiębiorca nie musi dostarczać żadnych dokumentów do rozliczeń, a księgowy nie czeka w nieskończoność na zagubioną fakturę – wszystko mają w jednym miejscu.

Załóż konto korzystając ze specjalnego linka, żeby korzystać z eFaktura.nl przez pół roku za pół ceny.
Kliknij, żeby założyć konto

 

Teksty tygodnia

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Remont Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

W jaki sposób remont wpłynie na regularną pracę konsulatu i obsługę interesantów? O czym trzeba pamiętać i wiedzieć?

Różnice między Irlandią Północną a Południową – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Obwodowe komisje wyborcze w Holandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Tu zagłosujesz na prezydenta RP. Prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w Holandii.

Dlaczego nikt nie zareagował? Śmierć 14-letniej Niny poruszyła Polaków

Polska społeczność w holenderskim Helmond jest wstrząśnięta śmiercią 14-letniej Niny. Młoda Polka była prześladowana przez rówieśników.

Przeczytaj także