Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Kolejny dzień powodzi na Odrze za nami

– To była trudna noc dla strażaków – komentuje rzecznik komendanta głównego PSP Karol Kierzkowski. – Z kilku regionów mamy informacje o stabilizowaniu się sytuacji, ale ona cały czas jest naprawdę trudna, a w wielu miejscach dramatyczna – jak zaznaczał w poniedziałkowy poranek.

Wśród najważniejszych działań strażaków wymienił ewakuację szpitala w Nysie oraz „baczne pilnowanie” zabezpieczeń w okolicy zapory w miejscowości Jarnołtówek. Oprócz tego mówił o ewakuacji ludności z dwóch miejscowości – Lądka Zdrój i Stronia Śląskiego.

– Ewakuacja odbywa się przy udziale śmigłowców policji, przy udziale wojska i Straży Granicznej.

– Do tych miejscowości nie można dotrzeć ani samochodem, ani nawet łodzią, bo jest tak wysoki poziom wody. Od dzisiejszego poranka te działania są podejmowane z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Trzeba ewakuować kilkaset ludzi – komentuje, jak cytujemy za TVN24.

Dodajmy, iż w Opolu od godziny trzeciej w nocy obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a we Wrocławiu – od 23. Poziom Odry w Opolu osiągnął sześć metrów, a we Wrocławiu może podnieść do jeszcze wyższego poziomu.

Galeria zdjęć – kliknij, aby powiększyć:

Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Tymczasem w Warszawie po godzinie dziewiątej rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie rządu. Jeszcze w niedzielę premier Donald Tusk miał zlecić przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. – Stan klęski żywiołowej ma objąć tereny dotknięte powodzią, trwają w tej sprawie konsultacje z wojewodami – uzupełniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona na warszawskiej konferencji prasowej w południe zwołanej przez szefa polskiego rządu. Następnie Donald Tusk wyleci do Wrocławia, gdzie weźmie udział w sztabie kryzysowym.

Na chwilę obecną powódź w dorzeczu Odry, która została spowodowana niżem genueńskim, pochłonęła (przynajmniej!) 12 ofiar śmiertelnych. Najwięcej ludzi zginęło w Rumunii (6 osób), w Polsce odnotowano 4 zgony, a w Austrii i w Czechach – po jednym. Z kolei w Czechach 7 osób uznano za zaginione. Dane te są ciągle aktualizowane.

Jak Polacy mieszkający w UK mogą pomóc?

W sieci ruszyła ogólnopolska zbiórka dedykowana pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku powodzi. Została ona zorganizowana przez Fundację Siepomaga. Kampania rozpoczęła się w niedzielę 15 września 2024, a nasi rodacy po raz kolejny okazali się solidarni z osobami poszkodowanymi. Gdy piszemy te słowa, kwota zebranych środków przekroczyła 3 miliony złotych. Dodajmy, iż jak deklaruje Siepomaga 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi.

W ramach tej kampanii uruchomiono także dedykowaną zbiórkę ze strony Polaków mieszkających na Wyspach. Imigranci w UK pod szyldem „Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian” zebrali już (gdy piszemy te słowa) 190 tysięcy złotych.

Jeśli i TY chcesz pomóc, kliknij ten link: https://www.siepomaga.pl/polacy-z-wielkiej-brytanii-dla-powodzian.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.