Elastyczna praca ratunkiem dla ludzi chorych

Z badań Work Foundation na Uniwersytecie Lancaster wynika, że chore osoby częściej odchodzą z pracy, jeśli nie jest ona elastyczna.

W związku z ujawnionymi niedawno przez rząd planami „Get Britain Working”, Work Foundation opublikowało nowy raport. Prześledzono w nim ścieżki zatrudnienia 9169 pracowników w Wielkiej Brytanii w wieku od 16 do 60 lat od 2017/18 do 2021/22. Skupiono się w nim na tych z nich, którzy zachorowali w ciągu pierwszych lat badania.

Elastyczna praca dla chorych ludzi

W czasie badania odkryto, że prawie jeden na dziesięciu pracowników (9 proc.), u których doszło do pogorszenia stanu zdrowia, zrezygnował z pracy do końca czteroletniego okresu badania.

Prawie połowa tych pracowników odeszła z pracy w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Ponadto mężczyźni częściej rezygnowali z pracy w ciągu pierwszego roku (4,7 proc.) niż kobiety (3,9 proc.).

Wniosek z badania Work Foundation jest jasny… Dane pokazują, że dostęp do elastycznej pracy jest kluczowy dla osób z problemami zdrowotnymi, które chcą nadal być zatrudnione. Pracownicy, którzy nie mieli żadnej elastyczności w pracy, byli czterokrotnie bardziej skłonni do odejścia z niej po pogorszeniu się stanu zdrowia.

Zły stan zdrowia pracowników a decyzje pracodawców

Raport Work Foundation ujawnia jednak brak odpowiednich decyzji pracodawców. Zdają sobie oni sprawę z faktu, że zły stan zdrowia pracowników źle wpływa na wyniki ekonomiczne, ale nie chcą oferować elastycznych form pracy.

Z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1000 starszych liderów biznesowych w UK, dwie trzecie z nich (64 proc.) stwierdziło, że zły stan zdrowia pracowników źle wpływa na firmę. Jednak tylko 48 proc. pracodawców zdecydowała się na zaoferowanie elastycznych form pracy.

Istnieje prawny obowiązek pracodawców, aby proaktywnie oceniali i zarządzali ryzykiem związanym z pracą pod kątem zdrowia psychicznego. Jednak tylko około jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorstw stwierdziła, że ​​wprowadza inne środki mające na celu zapobieganie chorobom. Takie jak ocena ryzyka dla zdrowia psychicznego w miejscu pracy (36 proc.). A także wdrażanie zmian mających na celu zarządzanie obciążeniem pracą, tempem pracy i jasnością przydzielonych zadań (37 proc.).

Teksty tygodnia

Rejestracja na wybory prezydenckie 2025 za granicą

Jak wziąć udział w polskich wyborach polskiego prezydenta 2025 mieszkając poza granicami naszej ojczyzny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie