Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik pracujący z domu zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

Szef irlandzkich linii lotniczych, Michael O’Leary ostrzegł, że niedobory pracowników kontroli ruchu lotniczego mogą wywołać ogromne zakłócenia w tym roku.

Przez pracę zdalną zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów

Z dokumentów Sądu Najwyższego wynika, że technik spędził ponad godzinę bezowocnie próbując zalogować się zdalnie do systemu. Aby naprawić usterkę w National Air Traffic Service.

Po nieudanych próbach logowania specjalista „poziomu 2” ostatecznie wyruszył samochodem do swojej siedziby w Southampton. Miało to miejsce w Bank Holiday w sierpniu 2023 roku. Mężczyźnie zajęło 95 minut samo dotarcie tam.

Usterkę naprawił cztery godziny po pierwszym jej zgłoszeniu, gdy inni inżynierowie  zadzwonili do producenta oprogramowania. Do tego jednak czasu loty były uziemione. Poskutkowało to utrudnieniami przez kolejnych kilka dni.

Ryanair twierdzi, że naprawa usterki zajęła trzy godziny. W tym czasie 1000 lotów irlandzkich linii z Wielkiej Brytanii zostało opóźnionych lub odwołanych.

Ryanair ostrzega przed zakłóceniami w podróży tego lata
Ryanair ostrzega przed zakłóceniami w podróży tego lata / fot. Getty Images

Brytyjska kontrola ruchu lotniczego pozwana przez Ryanaira

Ryanair, który przewozi około 200 mln pasażerów rocznie oskarża kontrolę ruchu lotniczego (NATS) o zaniedbanie. Domaga się również odszkodowania w wysokości 4,52 mln funtów plus koszty prawne i odsetki od strat.

NATS odrzuca jednak oskarżenia irlandzkich linii. Sprawa trafiła do londyńskiego Sądu Najwyższego. Michael O’Leary skrytykował inżynierów kontroli ruchu lotniczego za „siedzenie w domu w piżamach” w jednym z „najbardziej ruchliwych weekendów w roku”.

W raporcie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority) w ubiegłym roku poruszono problemy ze zdalnym logowaniem. Zaapelowano wtedy o stałą obecność techników na miejscu.

Zakłócenia w podróży tego lata

Szef Ryanaira ostrzega, że w tym roku niedobory pracowników NATS mogą spowodować najgorsze zakłócenia w podróży od dziesięcioleci. Między czerwcem i sierpniem aż 30 mln brytyjskich pasażerów może doświadczyć zakłóceń w podróży.

Latem 2024 roku podróżni zmagali się z najgorszymi opóźnieniami związanymi z funkcjonowaniem kontroli ruchu lotniczego od 2001 roku. Wynikało to głównie z problemów kadrowych. W czerwcu, lipcu i sierpniu ubiegłego roku jeden na trzy loty były opóźnione o więcej niż 15 minut.

– Będzie gorzej niż zeszłego lata, szczególnie w weekendy. Europa musi naprawić źle działający system kontroli ruchu lotniczego, za który płacimy absurdalnie wysokie opłaty – powiedział O’Leary.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?