Które linie są lepsze easyJet czy Ryanair?

Przez ostatnich 20 lat odpowiedź na pytanie o to, czy lepsze są linie easyJet czy Ryanair, była stosunkowo łatwa. Pierwsze z nich zwykle plasowały się wysoko w rankingu, a drugie znacznie niżej. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Po tym, jak w 2023 roku easyJet zraził wielu pasażerów odwołaniem tysięcy lotów, bardzo nadwątlił zaufanie klientów. Od tego czasu odrobił straty, ale wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jest on nadal lepszym wyborem niż jego największy tani rywal.

Pytania dotyczące linii lotniczych zadają sobie także Polacy. Na jednej z tematycznych grup na Facebooku, ktoś napisał: „Zawsze wybierałem easyJet, ale teraz sytuacja się zmieniła. Ciężko powiedzieć, które linie lepsze. Częściej wybieracie easyJet czy Ryanair?

Lepszy easyJet czy Ryanair?

W najnowszym badaniu postanowiono zbadać tę kwestię. Przeanalizowano dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) dotyczące punktualności i odwołań. Sprawdzono także koszt zabrania bagażu na pokład samolotu. A także to, ile pasażerowie mają przeznaczonego miejsca na nogi, co jest związane z komfortem podróży.

Która linia częściej odwołuje loty w ostatniej chwili?

Ze względu na fakt, że dotarcie do celu jest kluczowym miernikiem sukcesu linii lotniczych, postanowiono sprawdzić, który z przewoźników – easyJet czy Ryanair ma w tej kwestii przewagę.

Warto zaznaczyć, że obie linie lotnicze poprawiły swoje wskaźniki anulowania lotów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, ale okazało się, że Ryanair radzi sobie lepiej.

W ciągu 12 miesięcy do września 2023 roku Ryanair odwołał 0,80 proc. lotów. To mniej więcej średnia dla przewoźników. Ale easyJet odwołał 2 proc. swoich lotów. Natomiast między październikiem 2023 a wrześniem 2024 roku easyJet odwołał 0,9 proc. lotów w krótkim terminie. W tym czasie Ryanair odwołał zaledwie 0,2 proc. lotów. Zatem lepiej w tej kategorii wypada irlandzki przewoźnik.

EasyJet zbiera lepsze noty wśród pasażerów
EasyJet zbiera lepsze noty wśród pasażerów / fot. Getty Images

Kto jest bardziej punktualny?

Okazuje się, że ocena punktualności obu linii jest bardzo podobna. 67 proc. samolotów easyJet odlatywało w ciągu 15 minut od planowanego czasu. A Ryanair miał bardzo podobny wskaźnik – 65 proc. W tej kategorii zatem znowu lepiej wypada irlandzki przewoźnik, chociaż z niewielką przewagą.

Kto ma lepszy limit bagażu?

Niestety easyJet skopiował politykę Ryanaira, zgodnie z którą pobierane są opłaty za bagaż podręczny, który nie zmieści się pod siedzeniem. EasyJet za umieszczenie walizki w schowku nad siedzeniem pobiera 5,99 funta, a Ryanair od 6 do 36 funtów.

W irlandzkich liniach można zapłacić za odprawę walizki o wadze 10 kg lub 20 kg. EasyJet ma różne opłaty za odprawę bagażu o wadze 15 k, 23 kg lub 32 kg. Ceny różnią się w zależności od trasy.

Wliczając uchwyty i kółka, limit bagażu w schowku bagażowym w easyJet wynosi 56 x 45 x 25 cm. Natomiast w Ryanairze 55 x 40 x 20 cm. W tym względzie obie linie nie mają zbyt korzystnej oferty.

Wygodniejsze miejsca

W obu liniach lotniczych odstępy między siedzeniami są podobne. Odległość między siedzeniem a siedzeniem przed nim wynosi od 28 do 30 cali w Ryanairze, a w easyJet do 29 cali.

Jednak w badaniu przeprowadzonym wśród pasażerów, to easyJet otrzymał dwie gwiazdki więcej za komfort siedzenia. Z kolei Ryanair dostał tylko jedną gwiazdkę.
Ogólnie pod względem opóźnień i obsługi klienta Ryanair bardzo traci wśród podróżnych, dlatego to easyJet wypada w rankingu lepiej.

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Czy kontrole na granicach wewnątrz UE zmniejszają przemyt ludzi?

Kontrowersyjne kontrole na granicach wewnątrz UE miały zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Jak na razie jedynie utrudniają życie mieszkańców. Czy realnie zmniejszają przemyt ludzi?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Przeczytaj także