Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

W wyznaczonym dniu wszystkie telefony komórkowe na terenie Wielkiej Brytanii wyemitują pewien komunikat. Będzie to 10-sekundowy dźwięk alarmowy, a właściciele numerów dodatkowo otrzymają wiadomość z informacją:

- Advertisement -

„Uwaga. To jest test systemu alarmowego – nowej usługi rządu Wielkiej Brytanii, która ostrzeże cię w razie bezpośredniego zagrożenia. W przypadku realnego zagrożenia postępuj zgodnie z instrukcjami. Więcej informacji: gov.uk/alerts. To tylko test. Nie musisz podejmować żadnych działań”.

Od huraganów po rakiety – sygnał alarmowy to czasami kwestia przetrwania

Wprowadzenie systemu ostrzegania ma przygotować kraj na potencjalnie najtrudniejsze scenariusze – od zagrożeń wojennych, przez ataki terrorystyczne, po ekstremalne zjawiska pogodowe.

W ostatnim czasie napięcia między Izraelem a Iranem doprowadziły do wzajemnych ataków rakietowych, a nawet uderzeń w terytorium Kataru, gdzie znajduje się baza sił powietrznych USA. Wiele regionów w tym okresie było zamkniętych dla ruchu lotniczego. To wszystko pokazuje, jak ważne są systemy alarmowe i jaką rolę odgrywają w ochronie życia i zdrowia obywateli.

Test systemu w Wielkiej Brytanii ma być powtarzany regularnie – co dwa lata.

Zalecenia Unii Europejskiej na wypadek sytuacji ekstremalnych

Nie tylko Wielka Brytania podejmuje działania prewencyjne. Na początku tego roku Komisja Europejska wydała zalecenia dla wszystkich państw członkowskich dotyczące przygotowania się do sytuacji nadzwyczajnych, takich jak wojna, pandemia czy katastrofy naturalne. Bruksela apeluje, by mieszkańcy gromadzili niezbędne zapasy – przede wszystkim wodę butelkowaną, przekąski, latarki i powerbanki.

sygnał alarmowy
Test systemu alarmowego będzie powtarzany co dwa lata / fot. Getty Images

UE zapowiedziała także wydanie specjalnego „podręcznika kryzysowego”, który ma pomóc obywatelom przygotować się na różne typy zagrożeń, w tym cyberataki i zmiany klimatyczne. Dokument będzie zawierał praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa oraz listę rekomendowanych działań w razie nagłego kryzysu.

Co więcej, dzięki zebranym wskazówkom obywatele będą mogli szybciej reagować na nieprzewidziane sytuacje, a tym samym ograniczyć ich skutki. Ponadto przewiduje się, że podręcznik stanie się ważnym narzędziem edukacyjnym promującym świadomość zagrożeń w całej Unii Europejskiej.

Alarm na wagę życia – w Polsce działa alert RCB

Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, który wdraża nowoczesne technologie ostrzegania ludności. Od kilku lat w Polsce działa system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), który w sytuacji zagrożenia – jak wichury, powodzie czy zagrożenie terrorystyczne – rozsyła SMS-y do osób przebywających na danym obszarze. Komunikaty mają prostą formę i zawierają konkretne zalecenia dotyczące zachowania bezpieczeństwa.

Podobne rozwiązania funkcjonują również w innych państwach europejskich. Systemy te opierają się na lokalizacji urządzenia i są zintegrowane z sieciami operatorów komórkowych.

Teksty tygodnia

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie