Alarm bombowy w samolocie Wizz Air lecącym do Polski

Fot. Getty

Na pokładzie samolotu Wizz Air, lecącego do Krakowa, ogłoszono alarm bombowy. Maszyna musiała awaryjnie lądować, a pasażerów ewakuowano.

Do zdarzenia doszło w środę 20 lipca 2022. Załoga samolotu Airbus A321 linii lotniczych Wizz Air, który leciał z Bari we Włoszech do Krakowa w Polsce, otrzymała ostrzeżenie o ładunku wybuchowym, znajdującym się na pokładzie.

Ostrzeżenie o ładunku wybuchowym w samolocie Wizz Air

Choć wiadomość o bombie na pokładzie była anonimowa, potraktowano ją bardzo poważnie. Personel samolotu musiał oszacować ryzyko, w jakim znalazł się samolot i jego pasażerowie. W konsekwencji piloci zdecydowali się na awaryjne lądowanie w Budapeszcie na Węgrzech.

Lądowanie na Węgrzech odbyło się bez przeszkód, a pasażerowie zostali natychmiast ewakuowani z pokładu. Jedna z osób podróżująca tym stresującym lotem, w rozmowie z RMF FM relacjonowała:

„W trakcie lotu zostaliśmy poinformowani, że z przyczyn bodajże operacyjnych wylądujemy w Budapeszcie. Za sterami był polski kapitan, któremu udało się wylądować. Bardzo mu jesteśmy wdzięczni. Gdy wylądowaliśmy, nie było od razu sygnału do opuszczenia samolotu. Maszyna zatrzymała się, a później jeszcze ruszyła i przez około trzy minuty jechała po pasie. Później usłyszeliśmy głośny sygnał i dostaliśmy informację, że musimy opuścić samolot.”

Incydent został potwierdzony w oficjalnym komunikacie prasowym linii lotniczej Wizz Air, w którym czytamy:

„Wizz Air potwierdza, że załoga samolotu realizującego rozkładową rotację W65058 z Bari do Krakowa w dniu 20 lipca 2022 roku otrzymała anonimową groźbę o ładunku wybuchowym znajdującym się na pokładzie. Maszyna została skierowana do Budapesztu, gdzie przeprowadzono ewakuację zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa. Wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani.”

Na lotnisku w Budapeszcie, po ewakuacji pasażerów, samolot został dokładnie przeszukany. Alarm bombowy w samolocie Wizz Air okazał się fałszywy, ponieważ żadnego ładunku wybuchowego nie znaleziono. Jeszcze tego samego dnia pasażerowie otrzymali od przewoźnika możliwość dalszej podróży do miejsca docelowego, czyli do Krakowa.

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Przeczytaj także