W sobotę 30 marca 2019 roku ruszył na dobre rządowy program rejestracji wniosków o status osoby osiedlowej w UK dla obywateli UE i ich rodzin. Poniżej przypomnienie najważniejszych informacji, o których warto pamiętać, planując aplikację o settled status.
Do kiedy można aplikować?
Na rządowej stronie widnieją dwa ostateczne terminy składania wniosków o settled status:
1. 30 czerwca 2021 roku – w przypadku Brexitu z umową
2. 31 grudnia 2020 roku – w przypadku Brexity BEZ umowy.
Ponieważ jak dotąd nie wiadomo, czy UK wyjdzie z UE z umową, czy też bez umowy, ostateczny termin składania wniosków wciąż nie jest znany.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT SETTLED STATUS ZNAJDZIESZ W NASZYM PORADNIKU>>
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?
Do złożenia wniosku należy przygotować:
- dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty)
- zdjęcie twarzy – w wersji elektronicznej
- dowód stałego pobytu w UK (możesz podać swój numer ubezpieczenia społecznego, co umożliwi automatyczną weryfikację Twojego miejsca zamieszkania na podstawie podatku i danych dotyczących świadczeń – po weryfikacji Home Office poinformuje Cię, czy musisz dostarczyć jakieś dodatkowe dokumenty)
Jakie są opłaty?
Aktualnie nie ma żadnych opłat związanych z aplikacją o settled status. Początkowo obowiązywały opłaty, jednak rząd brytyjski wycofał się z nich. Jeśli ktoś aplikował jeszcze przed zniesieniem opłat i zapłacił za złożenie wniosku, może ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Kto powinien aplikować?
Powinien aplikować każdy, kto wiąże swoją przyszłość (zawodową lub rodzinną) z Wielką Brytanią. By legalnie pracować i mieszkać w UK po 31 grudnia 2020 roku (lub po 30 czerwca 2021 roku – w przypadku Brexitu z umową), obywatele UE – czyli również Polacy – będą musieli posiadać status osoby osiedlonej. Dotyczy to wszystkich, którzy nie mają obywatelstwa brytyjskiego lub irlandzkiego oraz nie otrzymali formalnej nieograniczonej zgody na przekraczanie granicy UK.
Czy można ubiegać się o settled status, jeśli było się karanym?
Tak – należy jednak pamiętać, że Home Office może przeprowadzić rozmowę z osobą aplikującą i sprawdzi historię karalności każdej osoby pełnoletniej, która złoży wniosek.
Jeśli popełniłaś/-eś jakieś drobne wykroczenie, np. przekroczyłaś/eś dozwoloną prędkość samochodem, nie powinno to w żaden sposób wpłyną na Twój wniosek.
Jeśli popełniłaś/-eś jakieś cięższe wykroczenie, Twoja sytuacja zostanie rozpatrzona przez Home Office indywidualnie.
Jak złożyć dokumenty?
Można złożyć dokumenty na trzy sposoby sposoby:
1. Używając aplikacji "EU Exit: ID Document Check" – do tego celu potrzebny jest telefon lub komputer (nie musi to być Twój telefon/komputer), za pomocą którego prześlesz zeskanowane dokumenty oraz zdjęcie.
2. Dokumenty można wysłać za pomocą poczty tradycyjnej – jedynie zdjęcie w wersji cyfrowej trzeba przesłać za pomocą aplikacji online.
3. Można również złożyć dokumenty osobiście, w przeznaczonych do tego placówkach.
Czy można złożyć aplikację za dziecko?
Można, jeśli nie ukończyło ono 21 lat. Ponadto, dziecko może złożyć wniosek o settled status samodzielnie.
Jeśli złożyłaś/-eś już swój własny wniosek, system pozwoli "połączyć" aplikację Twojego dziecka z Twoją – będzie to możliwe przy użyciu numeru wniosku, który otrzymasz po złożeniu podania.
By złożyć aplikację za dziecko i połączyć ją z Twoją aplikacją, nie musisz czekać na decyzję dotyczącą Twojego wniosku – możesz to zrobić w dowolnym momencie po złożeniu Twojego wniosku.
Jeśli wnioski zostaną złożone i połączone poprawnie, Twoje dziecko otrzyma taki sam status jak Ty.
Telepata chce zatrzymać Brexit – planuje "włamać" się do umysłu Theresy May!
Co dalej, gdy już złożyłaś/-eś wniosek?
1. Jeśli Twoja aplikacja się powiedzie, otrzymasz status "settled" lub "pre-settled".
Home Office wyśle Ci wiadomość email z linkiem, pod którym zobaczysz potwierdzenie Twojego statusu.
Jako obywatel UE nie otrzymasz fizycznego dokumentu potwierdzającego Twój status, chyba że nie masz jeszcze biometrycznej karty pobytu.
2. Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, możesz ubiegać się o administracyjną rewizję decyzji, ale obecnie nie ma możliwości bezpośredniego odwołania się od już wydanej decyzji.
Ponadto, możesz ponownie złożyć wniosek w dowolnym momencie (przed ostatecznym terminem składania wniosków).