Ataki na turystów w Barcelonie [wideo]

Jeśli planujecie wyjazd do Barcelony, lepiej go dobrze przemyślcie. Mieszkańcy stolicy Katalonii twierdzą, że ich miasto jest przeludnione i przepędzają przyjezdnych za pomocą pistoletów na wodę.

Hiszpanię szczególnie upodobali sobie Brytyjczycy. Jednak nie tylko turyści z Wysp dają się we znaki mieszkańcom Barcelony. Mieszkańcy tego miasta mówią stanowczo, że turystyka powinna być obwarowana ograniczeniami i pokazują, że są w stanie sami wziąć sprawy w swoje ręce.

Turyści w Barcelonie niemile widziani

W Barcelonie nasilają się protesty przeciwko turystom. A niedawno przypuszczono nawet atak za pomocą pistoletów na wodę na przyjezdnych z Wielkiej Brytanii. Gdy niezadowoleni Hiszpanie polewali Brytyjczyków wodą, oburzeni turyści powiedzieli, że chętnie wydadzą swoje pieniądze gdzie indziej.

Na nagraniu wideo widać, jak rozzłoszczeni mieszkańcy Barcelony walczą nie tylko z turystami, ale też goszczącymi ich właścicielami barów.

Protestujący zebrali się na La Rambla żądając od hiszpańskiego rządu większej kontroli nad turystyką i rozwiązania wynikającego z niej problemu przeludnienia miasta. Demonstracje przybrały brutalny obrót, gdy uczestnicy marszu zaczęli też rzucać przedmiotami w bary i ich klientów.

Około 2800 protestujących wzywało na ulicy do opracowania alternatywnego modelu gospodarczego, dzięki któremu możliwy byłby spadek liczby turystów w stolicy Katalonii. Miejscowi wymachiwali transparentami z hasłami: „Turyści wracajcie do domu” i „Barcelona nie jest na sprzedaż”.

Wzrost cen mieszkań

Powodem niezadowolenia mieszkańców Barcelony jest między innymi wzrost cen mieszkań. W ciągu ostatnich dziesięciu lat poszybowały one w górę aż o 68 proc. Przeludnienie stolicy także jest mocno widoczne. Dla porównania w 2023 roku miasto (liczące 1,6 mln mieszkańców) odwiedziło aż 12 mln turystów.

W odpowiedzi na protesty burmistrz Barcelony, Jaume Collboni jeszcze w czerwcu ogłosił obowiązujący do 2028 roku zakaz oferowania wynajmu krótkoterminowego w stolicy Katalonii. Protestujący twierdzą jednak, że wcale to nie zapobiegnie rozwojowi czarnego rynku. Żądają oni ograniczenia statków wycieczkowych i lotów do stolicy, a także nałożenia ograniczeń na właścicieli kawiarni.

Hiszpanie są sfrustrowani, bo przez turystów nie stać ich nie tylko na kupno mieszkań, ale także na czynsz.

Również mieszkańcy Malagi, Majorki i Wysp Kanaryjskich biorą udział w protestach przeciwko masowej turystyce.

Teksty tygodnia

Pijana matka chciała podpalić mieszkanie. W środku było czworo dzieci!

W niemieckim Chemnitz w Saksonii niemal doszło do niewyobrażalnej tragedii. Pijana matka chciała podpalić mieszkanie z dziećmi w środku. Bezpieczeństwo i życie malutkich dzieci i sąsiadów było realnie zagrożone.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Przeczytaj także