Beata Szydło w Parlamencie Europejskim: Polska nie zasługuje na to, by być na cenzurowanym

Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce pokazała, że Unia nie mówi jednym głosem w tej sprawie. Umiarkowane zainteresowanie i szereg głosów zwracających uwagę na fakt, że prawdziwe problemy Unii nie leżą dziś nad Wisła sugerują, że Komisja Europejska zabrnęła w ślepą uliczkę nakładając na Polskę procedurę kontroli praworządności.

Premier Beata Szydło wykorzystała okazję do potwierdzenia silnego mandatu jakim obdarzyło rząd Prawa i Sprawiedliwości społeczeństwo oraz zaznaczyła swoją otwartość na dialog z unijnymi dyplomatami.

Przede wszystkim jednak z jej wypowiedzi płynęło oczekiwanie szacunku wobec naszego kraju i przemian demokratycznych, jakie w nim zaszły w wyniku ostatnich wyborów. „Polska nie zasługuje na to, by być oceniana przez Komisję Europejską! (…) Jesteśmy suwerennym państwem i wolnym narodem!” – powiedziała polska premier

- Advertisement -

Szydło zwracała uwagę też na deficyt równego traktowania państw Unii przez Komisję Europejską. „Nie lękajmy się budować równej i sprawiedliwej Europy. Zróbmy to wspólnie i razem – uczyńmy wszystko, by każdy Europejczyk miał poczucie, że jest równo traktowany. Polska nie zasługuje, by być na cenzurowanym” – dodała.

Oponentom polskiej premier nie udało się jej przedstawić jako zatwardziałego wroga Unii walczącego się z jej instytucjami. Na każdym kroku szefowa rządu podkreślała chęć współpracy i przywiązanie do Wspólnoty.”Jeszcze raz powtórzę – jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Byliśmy, jesteśmy i będziemy częścią Europy – tej Europy rozwijającej się, Europy równych szans. Tak sobie wyobrażamy Europę.”

Debata w Parlamencie Europejskim okazała się szansą dla wielu parlamentarzystów do wyrażenia swojego zaniepokojenia działalnością Komisji Europejskiej, która jest dużo bardziej jednostronnym forum niż parlament.

W obronie polskiego rządu po raz kolejny w ostatnich tygodniach stanął przywódca grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Syed Kamall nie tylko podkreślał bezzasadność zarzutów stawianych Polsce, ale przypominał także sytuację z czasów rządów Platformy Obywatelskiej daleko odbiegające od standardów demokracji przyjętych przez Unie, które wówczas nie wzbudzały żadnego zainteresowania Komisji Europejskiej.

„Dlaczego przed odejściem poprzedni rząd wprowadził do TK swoich przedstawicieli? Dlaczego wtedy parlament nie oponował? Dlaczego wprowadził 14 na 15 sędziów?” Brytyjski polityk zaznaczył też, gdzie leżą dziś prawdziwe problemy Wspólnoty „…skupmy się nad prawdziwym kryzysem w UE, czyli z niskim wzrostem gospodarczym, migracją i strefę euro!”

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który rekomendował nałożenie unijnej kontroli na Polskę po debacie oświadczył, że jest zadowolony z wyjaśnień przedstawionych przez Beatę Szydło.

Teksty tygodnia

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie