Brytyjscy naukowcy nauczyli pająki… skakać! [wideo]

Brytyjska grupa naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze przez miesiąc uczyła pająki skakać. Myślicie, że to strata czasu i pieniędzy? Nic bardziej mylnego, ponieważ badacze mieli w tym ukryty cel. 

Pająki nie dość, że samym wyglądem i swoją obecnością budzą przerażenie u sporej części społeczeństwa, nierzadko posiadają toksyczny jad, to na dodatek jeszcze skaczą. Jednak naukowcy z całego świata od lat przyglądają się tym tkającym sieć pajęczakom ze względu na ich ciekawe zdolności. 

- Advertisement -

Co Brytyjczycy zostawili po Bank Holiday? Śmieci, tony śmieci! [zdjęcia]

Część naukowców podjęła starania do opracowania materiału o takich samych właściwościach jak pajęcza sieć. Jednak badacze z Uniwersytetu w Manchesterze postanowili spojrzeć na te przerażające stworzenia z zupełnie innej strony. Naukowcy spędzili miesiąc na nauczeniu pająków… skakać na komendę. Łatwo nie było, ale w końcu się udało. 

Pająki miały za zadanie przeskoczyć z jednej platformy na drugą, ale początkowo większość z nich za nic w świecie nie chciała wykonać skoku. Jednak po kilku tygodniach pająk o imieniu Kim wykonał skok z jednej platformy na drugą, co pozwoliło naukowcom dokładnie sfilmować moment skoku. Był to zresztą pierwszy raz jak ktokolwiek sfilmował skaczącego pająka. Po co jednak naukowcom było nakręcenie tego skoku? Z pewnością nie po to, żeby później urządzać zawody w skokach pająków. Ich cel był o wiele bardziej ważniejszy. 

 

 

 

Dzięki filmowi można dokładnie prześledzić skok, zmianę szybkości oraz trajektorii lotu wykonywaną przez pająka Kima. Trzeba bowiem wiedzieć, że pająk może skoczyć na odległość nawet sześciu długości swojego ciała. Teraz po dokonaniu dokładnych analiz wiedzę na temat pajęczych skoków będzie można wykorzystać do skonstruowania… specjalnej armii niewielkich robotów. Naukowcy zapowiadają, że będą one mogły być wykorzystywane w rolnictwie do polowania na wszelkie szkodniki dzięki czemu nie rolnicy nie będą musieli wykorzystywać pestycydów. 

"Przez wiele tygodniu wabiliśmy Kim świerszczami, ale bezskutecznie. Mogliśmy to robić tylko raz na tydzień, ponieważ pająki nie jedzą tak często. Poza tym chcieliśmy sfilmować różne rodzaje ich skoków" – powiedział dr. Mostafa Nawaby, prowadzący badania. 

Myślisz, że brytyjscy turyści zachowują się skandalicznie? Zobacz, jak zachowują się Polacy!

"Obecnie obserwujemy duże zapotrzebowanie na roboty skaczące, ale dotychczas wszyscy skupiali się na takich, które potrafią oddać dalekie skoki. W naszych badaniach skupiliśmy się na krótszych, ale bardziej precyzyjnych skokach. Wiedza przez nas zdobyta pozwoli na zbudowanie specjalnych robotów, które będą walczyły z insektami w roślinach uprawnych. W ten sposób zamiast stosować opryski będzie można wysłać armię takich robotów, które będą polowały na szkodniki". 

 

 

Teksty tygodnia

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie