czwartek, 19 września, 2024

Ceny domów w Holandii wzrosły do rekordowego poziomu

Mediana cen nieruchomości w Holandii wzrosła o 7,2% w ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku, a aż o 13,6% od ubiegłego roku. Obecnie kupując dom, zapłacimy średnio 468 tysięcy euro, co stanowi nowy rekord w holenderskiej skali.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w „Kraju tulipanów”? Jest drogo! Ceny domów w Holandii wzrosły o 13,6 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy do nowego rekordowego poziomu, jak informuje stowarzyszenie pośredników w obrocie nieruchomościami NVM. Przeciętnie, aby kupić dom, trzeba zapłacić 468 tysięcy euro.

Poprzedni rekord wynoszący 451 tysięcy euro ustanowiony został dokładnie dwa lata wcześniej. W porównaniu z pierwszym kwartałem domy były droższe o 7,2 procent, a jak podaje NVM mamy do czynienia z „wyjątkowym wzrostem cen, który w takiej skali miał miejsce tylko raz od 1995 roku”. Dodajmy tutaj, że dane te nie obejmują wszystkich transakcji, do jakich dochodzi na holenderskim ryku nieruchomości.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Holandii?

Jak wynika z analizy danych z drugiego kwartału 2024 (okres między kwietniem a czerwcem), ceny nieruchomości w Holandii rosną już od pięciu kolejnych kwartałów, co nastąpiło po krótkotrwałym spadku na rynku. Mediana między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku wzrosła o 34 tysiące euro. Z kolei według danych CBS, ogólne ceny domów w Holandii osiągnęły najwyższą w historii średnią cenę 445 430 euro.

NVM stwierdziło w swoim raporcie, że holenderski rynek nieruchomości jest „w locie”, napędzany przez niedobór podaży i większą sprzedaż drogich domów w drogich dzielnicach. Niektórzy agenci nieruchomości uważają, że sprzedaż domów załamie się w miesiącach letnich, ale „nikt nie spodziewa się drastycznego spadku cen”. Liczba sprzedaży jest nadal niska w kontekście historycznym.

Ile trzeba zapłacić za dom w Holandii?

– Ceny gwałtownie rosną z powodu napiętego rynku, dobrego finansowania, wzrostu dochodów, a także wysokiego poziomu ufności na rynku – powiedziała Lana Gerssen, szefowa działu mieszkaniowego NVM, jak cytujemy za portalem „NL Times”.

Wyższe płace i niższe stopy procentowe kredytów hipotecznych oznaczały, że poszukujący domów mieli więcej do wydania, co było widoczne. Dwie trzecie domów zostało sprzedanych powyżej ceny wywoławczej w drugim kwartale. Średnio cena sprzedaży była o 4,3 procent wyższa od ceny wywoławczej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?