Mediana cen nieruchomości w Holandii wzrosła o 7,2% w ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku, a aż o 13,6% od ubiegłego roku. Obecnie kupując dom, zapłacimy średnio 468 tysięcy euro, co stanowi nowy rekord w holenderskiej skali.
Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w „Kraju tulipanów”? Jest drogo! Ceny domów w Holandii wzrosły o 13,6 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy do nowego rekordowego poziomu, jak informuje stowarzyszenie pośredników w obrocie nieruchomościami NVM. Przeciętnie, aby kupić dom, trzeba zapłacić 468 tysięcy euro.
Poprzedni rekord wynoszący 451 tysięcy euro ustanowiony został dokładnie dwa lata wcześniej. W porównaniu z pierwszym kwartałem domy były droższe o 7,2 procent, a jak podaje NVM mamy do czynienia z „wyjątkowym wzrostem cen, który w takiej skali miał miejsce tylko raz od 1995 roku”. Dodajmy tutaj, że dane te nie obejmują wszystkich transakcji, do jakich dochodzi na holenderskim ryku nieruchomości.
Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Holandii?
Jak wynika z analizy danych z drugiego kwartału 2024 (okres między kwietniem a czerwcem), ceny nieruchomości w Holandii rosną już od pięciu kolejnych kwartałów, co nastąpiło po krótkotrwałym spadku na rynku. Mediana między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku wzrosła o 34 tysiące euro. Z kolei według danych CBS, ogólne ceny domów w Holandii osiągnęły najwyższą w historii średnią cenę 445 430 euro.
NVM stwierdziło w swoim raporcie, że holenderski rynek nieruchomości jest „w locie”, napędzany przez niedobór podaży i większą sprzedaż drogich domów w drogich dzielnicach. Niektórzy agenci nieruchomości uważają, że sprzedaż domów załamie się w miesiącach letnich, ale „nikt nie spodziewa się drastycznego spadku cen”. Liczba sprzedaży jest nadal niska w kontekście historycznym.
Ile trzeba zapłacić za dom w Holandii?
– Ceny gwałtownie rosną z powodu napiętego rynku, dobrego finansowania, wzrostu dochodów, a także wysokiego poziomu ufności na rynku – powiedziała Lana Gerssen, szefowa działu mieszkaniowego NVM, jak cytujemy za portalem „NL Times”.
Wyższe płace i niższe stopy procentowe kredytów hipotecznych oznaczały, że poszukujący domów mieli więcej do wydania, co było widoczne. Dwie trzecie domów zostało sprzedanych powyżej ceny wywoławczej w drugim kwartale. Średnio cena sprzedaży była o 4,3 procent wyższa od ceny wywoławczej.