Ceny domów w Holandii wzrosły do rekordowego poziomu

Mediana cen nieruchomości w Holandii wzrosła o 7,2% w ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku, a aż o 13,6% od ubiegłego roku. Obecnie kupując dom, zapłacimy średnio 468 tysięcy euro, co stanowi nowy rekord w holenderskiej skali.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w „Kraju tulipanów”? Jest drogo! Ceny domów w Holandii wzrosły o 13,6 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy do nowego rekordowego poziomu, jak informuje stowarzyszenie pośredników w obrocie nieruchomościami NVM. Przeciętnie, aby kupić dom, trzeba zapłacić 468 tysięcy euro.

Poprzedni rekord wynoszący 451 tysięcy euro ustanowiony został dokładnie dwa lata wcześniej. W porównaniu z pierwszym kwartałem domy były droższe o 7,2 procent, a jak podaje NVM mamy do czynienia z „wyjątkowym wzrostem cen, który w takiej skali miał miejsce tylko raz od 1995 roku”. Dodajmy tutaj, że dane te nie obejmują wszystkich transakcji, do jakich dochodzi na holenderskim ryku nieruchomości.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Holandii?

Jak wynika z analizy danych z drugiego kwartału 2024 (okres między kwietniem a czerwcem), ceny nieruchomości w Holandii rosną już od pięciu kolejnych kwartałów, co nastąpiło po krótkotrwałym spadku na rynku. Mediana między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku wzrosła o 34 tysiące euro. Z kolei według danych CBS, ogólne ceny domów w Holandii osiągnęły najwyższą w historii średnią cenę 445 430 euro.

NVM stwierdziło w swoim raporcie, że holenderski rynek nieruchomości jest „w locie”, napędzany przez niedobór podaży i większą sprzedaż drogich domów w drogich dzielnicach. Niektórzy agenci nieruchomości uważają, że sprzedaż domów załamie się w miesiącach letnich, ale „nikt nie spodziewa się drastycznego spadku cen”. Liczba sprzedaży jest nadal niska w kontekście historycznym.

Ile trzeba zapłacić za dom w Holandii?

– Ceny gwałtownie rosną z powodu napiętego rynku, dobrego finansowania, wzrostu dochodów, a także wysokiego poziomu ufności na rynku – powiedziała Lana Gerssen, szefowa działu mieszkaniowego NVM, jak cytujemy za portalem „NL Times”.

Wyższe płace i niższe stopy procentowe kredytów hipotecznych oznaczały, że poszukujący domów mieli więcej do wydania, co było widoczne. Dwie trzecie domów zostało sprzedanych powyżej ceny wywoławczej w drugim kwartale. Średnio cena sprzedaży była o 4,3 procent wyższa od ceny wywoławczej.

Przeczytaj także

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport