Co dopiero po powrocie do ojczyzny Polacy doceniają w UK?

Czego Polakom najbardziej brakuje po powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii? Za jakimi zjawiskami, zwyczajami, tradycjami, pozostawionymi na Wyspach tęsknimy najbardziej? Co doceniamy dopiero wtedy, gdy sobie uświadamiamy, że w naszej ojczyźnie tego po prostu nie ma?

Na jednej z polonijnych grup zrzeszających naszych rodaków pojawił się bardzo interesujący wątek. Dotyczył on tego, co polscy emigranci na Wyspach polubili w UK i czego po powrocie do Polski im najmocniej brakowało. Dodajmy, że chodziło o kwestie niematerialne, związane raczej z trybem życia w Wielkiej Brytanii, z szeroko pojętą kultura, obyczajowością i zwyczajami w tym kraju. Dodajmy, że podobny wątek został już poruszony na naszych łamach, ale dotyczył on produktów, artykułów spożywczych, wszystkiego tego, co dało się kupić w brytyjskich sklepach, a które są niedostępne w Polsce. Do tamtego artykułu odsyłamy za pośrednictwem tego linka: Jakich produktów najbardziej brakuje w Polsce po powrocie z UK?„.

Zatem, czego Polakom po powrocie z emigracji na Wyspach najmocniej brakowało we własnej ojczyźnie?

Czy Polacy tęsknią za brytyjską mentalności? 

Wiele komentarzy dotyczyło szeroko pojętej mentalności, która cechowała osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii. Narzekanie Polaków, którzy dopiero co pojawili się na Wyspach na „fałszywość” uśmiechów i uprzejmości Brytyjczyków w dużej części można zwalić na karb niezrozumienia konwencji przyjętej w ramach relacji międzyludzkich. W UK tak jest już przejęte, że ktoś w zasadzie obcy zachowuje się do Polaka w sposób miły i uprzejmy, a do tego okraszony uśmiechem. Interesuje się tym, jak było w pracy, jak minął dzień nie dlatego, że autentycznie jest tym zainteresowany, ile po prostu tak wygląda obyczaj przy konwersacji, czy raczej „small-talku”.

Po powrocie do Polski zdarza się, że takie właśnie podejścia po prostu brakuje. „Za tym, że obcy ludzie rano mówią dzień dobry na ulicy, że się uśmiechają, życzą miłego dnia. Za tym, że nikt nie ocenia drugiej osoby, nieważne jak ta wygląda, że nikt się spod krzywego ryja nie patrzy” – jak pisze jeden z naszych rodaków.

Co poza tym? „Najgorzej, że szkołą, mimo że znaleźliśmy naprawdę fajną, przyjazną, przed tym przestarzałym systemem nie da rady całkowicie uciec” – pisze Beata. „Ciężko się przyzwyczaić do mentalności, pensji i ciągłego ciśnienia w pracy, customer service lezy, biurokracja” – dodaje inny rozmówca.

Powrót do Polski w 100% udany

Nie brakowało jednak opinii zupełnie odwrotnych, a więc takich, które nie zwracały kompletnie uwagi na ewentualne zalety życia w UK. Wielu Polakom po powrocie z Wysp znacznie lepiej żyło się po prostu w Polsce. Za niczym brytyjskim nie tęsknią i nie tęsknili, albo… przynajmniej tak piszą!

„Dopiero po powrocie do Polski zobaczyłam jeszcze więcej plusów Polski, o których będąc w Anglii, nie miałam pojęcia, a i znajomi i rodzina w Polsce o tym nie mówili, bo brali je za oczywistą oczywistość” – jak zaznacza Monika. „Tak doceniliśmy i docenialiśmy, jak byliśmy w UK, żyło nam się bardzo dobrze i pokochaliśmy nasz nowy kraj. Ale… po przeprowadzce do PL jest jeszcze lepiej” – uzupełnia Sebastian. „Nie. Po powrocie do Polski doceniłam Polskę, ogólnie byłam sceptycznie nastawiona do powrotu, ale i mąż i dzieci chcieli wracać. Teraz jestem bardzo zadowolona z decyzji i widzę coraz więcej plusów mieszkania w Polsce a minusów, które były w UK” – podsumowuje Justyna.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Polscy pracownicy sezonowi w Niemczech – niskie płace i złe warunki życia

Polscy pracownicy sezonowi w Niemczech, podobnie jak ci z Rumunii czy Bułgarii doświadczają wielu trudności. Niskie płace i złe warunki zakwaterowania to tylko część problemów. 

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Mniejsze rachunki dla osób mieszkających blisko infrastruktury energetycznej

Osoby, które mieszkają blisko infrastruktury energetycznej, będą mogły liczyć na mniejsze rachunki za energię. Taki jest plan obecnego rządu.

W Tesco produkty spożywcze za darmo

Tesco testuje nowy system „żółtych naklejek” z cenami w wysokości 0 funtów za żywność, której termin ważności dobiega już końca.

Tropikalna gorączka Lassa w Holandii. Zamknięty budynek i kwarantanna

W czwartek wieczorem w Heemskerk służby ratunkowe zablokowały cały budynek i kilka okolicznych ulic. Do lekarza rodzinnego zgłosił się bowiem pacjent z egzotyczną chorobą.

“Wjazd zamknięty, proszę zawrócić” – nowa polityka migracyjna Niemiec

Zmiany, jakie są planowane w Niemczech po wyborach mają antyeuropejski charakter. Niemcy stawiają na siebie, nie jedność UE. Stąd zapowiedź przedłużenia kontroli na granicach oraz nowa polityka migracyjna. 

Ceny paliwa wreszcie zaczną spadać

Po sześciu miesiącach gwałtownych podwyżek ceny paliwa nareszcie zaczną...

Spadek PKB Wielkiej Brytanii na początku roku

Spadek PKB był zaskoczeniem. Eksperci spodziewali się, iż na początku roku brytyjska gospodarka minimalnie, ale jednak urośnie.