Co pojawi się w jutrzejszej Queen’s Speech – nad jakimi ustawami pracuje rząd UK?

Już jutro, w dniu 10 maja 2022 roku królowa Elżbieta II wygłosi Queen`s Speech, inaugurując nową sesję parlamentu brytyjskiego. Czego można spodziewać się po swoistym odpowiedniku expose rządu Borisa Johnsona?

Mowa tronowa (The Queen's Speech; pełna nazwa Her Majesty’s Gracious Speech) to brytyjski odpowiednik tradycyjnego expose. Znajdują się w niej spisane przez premiera najważniejsze plany rządu na najbliższy rok parlamentarny. Jak nakazuje tradycja w imieniu prezesa rady ministrów wygłasza ją urzędujący monarcha podczas The State Opening of Parliament, a więc uroczystej inauguracji roku parlamentarnego w Wielkiej Brytanii.

- Advertisement -

Dla rządu kierowanego przez Borisa Johnosna będzie to znakomita okazja na świeży start, na swoistą reaktywację. Notowania obecnego premiera nie wyglądają najlepiej, a ostatnia porażka Partii Konserwatywnej w wyborach lokalnych nie poprawiła sytuacji. Według brytyjskich mediów w Queen's Speech mają pojawić się głównie postulaty związane z odciążaniem brytyjskich rodzin, odbudową gospodarki oraz realizację założeń Levelling Up, flagowego programu torysów mającego niewelować nierówności społeczne. 

Chociaż ministrowie rutynowo utrzymują w swoich wypowiedziach że nie mogą przewidzieć, co pojawi się w przemówieniu królowej, to w pewnej części wiadomo nad jakimi projektami pracuje rząd i jakie projekty ustaw są w przygotowaniu, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć jakie tematy zostaną poruszone przez Elżbietę II.  

Już jutro Elżbieta II wygłosi mowę tronową

Według dziennikarzy BBC i analiz "Guardiana" poniższe tematy pojawią się w jutrejszym Queens` Speech:

Brexit freedoms bill – ustawa ułatwiająca wprowadzanie zmian w przepisach UE, które zostały zachowane w prawie brytyjskim po Brexicie, a także zmiany w ustaleniach granicznych dotyczących Irlandii Północnej;

Broadcasting bill – ustawa, dzięki której możliwa będzie prywatyzacja stacji Channel 4;

British Bill of Rights – będzie to ustawa zapewniająca podstawowe prawa człowieka w UK, która zastąpi Human Rights Act oraz wzmocni ochronę wolności słowa. Dominic Raab, komentował w niedzielnym wywiadzie dla "The Sun", że ta od dawna obiecywana torysowska ustawa ma na celu ograniczenie niektórych wpływów ustawy o prawach pracy i daje brytyjskim sędziom większą swobodę;

Levelling up and regeneration bill – w swoich założeniach ma ratować brytyjskie "high street" przed pustoszeniem, daje władzom lokalnym nowe uprawnienia do przejmowania kontroli nad pustymi budynkami;

Economic crime bill – rząd Johnsona obiecał nową ustawę o przestępczości gospodarczej dająca Companies House nowe uprawnienia do sprawdzania osób podejrzanych o nieuczciwe rejestrowanie firm;

Draft mental health bill – będzie to projekt zmian w ustawie o zdrowiu psychicznym z 1983 roku

Czego można spodziewać się po Queen`s Speech?

Rzecz jasna, to nie wszystkie propozycje, które się pojawią lub mogą się pojawić. Rząd pracuje również nad projektem ustawy o strategii energetycznej, który zakłada budowę kolejnych elektrowni jądrowych oraz nad ustawodawstwem ułatwiającym powstrzymanie sojuszników Władimira Putina przed praniem pieniędzy w Wielkiej Brytanii. 

Dodajmy, iż cztery ustawy zostały przeniesione z ostatniej sesji: ustawa o bezpieczeństwie w internecie (online safety bill), ustawa o dobrostanie zwierząt (animal welfare bill), ustawa o szkolnictwie wyższym (higher education bill) i ustawa o szybkiej kolei (Crewe-Manchester).

 

Teksty tygodnia

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Przeczytaj także