Corbyn zwyciężył. Czy studenci zyskają?

Już w lipcu  Corbyn zadeklarował zniesienie czesnego i przywrócenie dotacji na uniwersytetach. Takie działanie zaowocowało sympatią wielu młodych ludzi, zwłaszcza tych z rodzin o niskich dochodach

Krytycy sądzą, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, żeby został premierem, ale nie ulega wątpliwościom, że zwrócił uwagę na problem, który, jak wielu myślało, odszedł na dobre. Dzięki tej polityce, Corbyn z pewnością zyska poparcie wśród uczniów i rodziców z klasy średniej, którym pozwoli to zaoszczędzić pieniądze. Będą mogli wysłać swoje dzieci na koszt rodzin, których dzieci nie będą studiować. A co o pomyśle Corbyna sądzą wykładowcy?

- Advertisement -

Andy Westwood, University of Winchester

„Niewielu wierzy Corbyn ma duże szanse stać się premierem w 2020 roku, ale nawet jeśli nie, może mieć istotny wpływ na kształt debaty na temat finansowanie uniwersytetów. Jego przywództwo może również wpływać na pogłębienie się różnic w finansowaniu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.”

Tony Yates,  University of Birmingham

„Rozumiem, dlaczego Corbyn przyciągnął młodych. Studenci są na początku drogi, nie mają pieniędzy, więc dlaczego mieliby płacić jeszcze za uniwersytet. Ale finansowanie szkolnictwa wyższego z podatków oznacza konieczność zadania sobie pytania: czy ci, którzy nie chodzą na zajęcia, nie okradają podatników?”

„Projekt  Corbyna o zniesieniu opłat i przywrócenia dotacji przynajmniej wywołuje konieczność debat. Jak do tej pory działania były podejmowane bez dyskusji o tym, kto powinien iść na studia, jakie są cele szkolnictwa wyższego. Potrzebne jest skupienie się na wiedzy, a nie szkolenie ludzi do zdobycia lepiej płatnej pracy. Program Corbyna jest raczej projektem społecznego wsparcia niż koniecznością rygorystycznej nauki akademickiej” – mówi Joanna Williams, dyrektor programu dla PgDip/MA  z University of Kent.

Gill Wyness,  UCL Institute of Education

„Dodatkowe fundusze Corbyn mógłby wydać na tych, którzy nie idą uniwersytet. Ostatnie dane z Centrum Badań Edukacji Zawodowej pokazują, że niewielu młodych ludzi uzyskuje dobre wyniki GCSE. Lepszym sposobem pomocy młodym ludziom byłoby zatem skupienie się na sposobach poprawy wyników GCSE.”

John Gaffney, Aston University

„Cechą sukcesu Corbyna jest obudzenie uśpionych emocji. Wtedy kiedy emocje opadną, będzie można stwierdzić, czy Corbyn chce zmian. Jeśli tak, zacznie się zajmować pożyczkami studenckimi, stypendiami, rekrutacją pracowników.”

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie