Czy Apple straci na nowej ustawie dotyczącej bezpieczeństwa?

Apple obawia się nowego kształtu ustawy o bezpieczeństwie w sieci. Dokument będzie regulował przepisy dotyczące dostępu do danych obywateli. Jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona – firmy produkujące sprzęt elektroniczny będą musiały dostosować swoje produkty do obowiązującego prawa.

Firma z zapartym tchem śledzi prace komisji. W zależności od wyników ustaleń –  Apple będzie musiało dostosować swój sprzęt do wymogów brytyjskiego prawa.

- Advertisement -

Tymczasem w raporcie, który przedłożyło komisji Apple koncentruje się na trzech zagadnieniach: szyfrowania, możliwości włamania się do ich produktów oraz dostosowania swoich produktów do wymogów prawnych Wielkiej Brytanii. Jak dowiedziało się BBC, Microsoft, Facebook, Google, Yahoo i Twitter także złożą wyniki badań do komisji.

– Przepisy muszą unikać konfliktów z prawem innych narodów. Powinniśmy tworzyć wspólnotę, w której rządy podobnie myślących państw pracują razem. Powinniśmy robić wszystko, żeby obywatele czuli się bezpiecznie. Doceniamy gotowość rządu do wzięcia udziału w otwartej debacie i stworzenia globalnego systemu ochrony danych – mówił rzecznik Microsoft.

Już w listopadzie Theresa May przekonywała, że nowe prawo jest niezbędne do walki z przestępczością i terroryzmem. Poniedziałek był ostatecznym terminem składania raportów. Wyniki mają zostać ogłoszone w lutym przyszłego roku.

Istotnie Apple ma powody do niepokoju. Niektóre z produktów firmy, w tym  iMessage są stworzone za pomocą takiej techniki szyfrowania, że jedynie  nadawca i odbiorca komunikatu mogą go zobaczyć w niekodowanej formie. Sama firma także nie może odszyfrować zawartości.

Co więcej obecne prawodawstwo brytyjskie ma zapis zobowiązujący do dostępności danych bez względu na to, gdzie się one znajdują. Zdaniem rządu, jest to ważne, ponieważ przestępcy i terroryści bardzo często korzystają z platform komunikacyjnych w innych krajach.

Jednak zdaniem Apple, jeśli zgodzą się na przestrzeganie prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii, Rosja i Chiny mogą domagać się takiego samego prawa. Z tą różnicą, że dostęp do prywatnych danych może być wykorzystywany do kontrolowania obywateli.

Jak wybrać najlepszy smartfon?

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie