Czy można stworzyć support bubble w strefach Tier 2 i Tier 3? Oto najważniejsze informacje

Fot. Getty

Od połowy października w całej Anglii obowiązuje nowy trzystopniowy system lockdownu, zgodnie z którym niektóre obszary zostały objęte dodatkowymi restrykcjami. Czy w rejonach, w których obowiązuje poziom zagrożenia wysoki (TIER 2) lub bardzo wysoki (TIER 3) można spotykać się w ramach support bubble?

- Advertisement -

Nowy system lockdownu wprowadził nieco zamętu wśród mieszkańców Anglii i wiele osób wciąż nie jest pewnych, jakie zasady obowiązują na jakim poziomie lockdownu. Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje trzystopniowy system alertowy, składający się z trzech stref zagrożenia:

  • TIER 1 – MEDIUM (umiarkowany)
  • TIER 2 – HIGH (wysoki)
  • TIER 3 – VERY HIGH (bardzo wysoki).
 

Poziom pierwszy został wprowadzony w całej Anglii, ale niektóre regiony objęto wysokim lub bardzo wysokim stopniem zagrożenia – a więc i dodatkowymi ograniczeniami. Jak w związku z tym wygląda możliwość spotykania się w ramach support bubble na każdym z poziomów lockdownu?

Co to jest support bubble?

Support bubble (bańka wsparcia) jest to połączenie dwóch gospodarstw domowych, z których co namniej jedno składa się z nie więcej niż jednej osoby dorosłej. Drugie gospodarstwo domowy może składać się z dowolnej liczby osób. Celem support bubbles ma być wsparcie na czas lockdownu dla osób mieszkających samotnie.

Czy można stworzyć support bubble w strefach TIER 1?

W strefach TIER 1 (medium) osoby, które zdecydowały się utworzy wspólnie support bubble, mogą swobodnie spotykać się we własnym gronie – odwiedzać się w domach, spędzać razem czas w miejscach publicznych, nocować u siebie itd. Należy jednak pamiętać, że na każdym poziomie zagrożenia (medium, high i very high) obowiązuje reguła sześciu osób, zgodnie z którą w spotkaniu nie może uczestniczyć więcej niż sześć osób na raz.

Czy można stworzyć support bubble w strefach TIER 2?

W strefach TIER 2 (high) nie można spotykać się z osobami z innych gospodarstw domowych wewnątrz pomieszcze – można jedynie na święzym powietrzu. Spotkania w ramach support bubble są tutaj wyjątkiem – trzeba jednak zachować regułę sześciu osób. Oznacza to, że można swobodnie spotykać się z każdym członkiem gospodarstwa domowego, z którym utworzyło się support bubble – zarówno w pomieszczeniach, jak i na dworze – ale w spotkaniu na raz nie może uczestniczyć więcej niż sześć osób.

Czy można stworzyć support bubble w strefach TIER 3?

Na trzecim poziomie zagrożenia epidemicznego (TIER 3 – very high) spotykanie się z osobami z innych gospodarstw domowych jest całkowicie zabronione – ale zakaz nie obejmuje support bubbles. Należy jednak pamiętać o regule sześciu osób, a także o odpowiednim postępowaniu całej support bubble w przypadku, gdy jeden jej członek otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Więcej informacji na temat support bubble znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych: SUPPORT BUBBLE.

Teksty tygodnia

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie