Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego. A także jak lokalne wymagania językowe różnią się od wymagań w innych europejskich krajach.

Czy, jeśli szukasz pracy w Niemczech, musisz się obawiać swojej słabej znajomości języka niemieckiego? Indeed opublikowało na ten temat najnowszy raport.

Jak bardzo praca w Niemczech jest uzależniona od znajomości języka?

Niemcy postrzega się jako kraj o wielojęzycznej kulturze pracy. Zajmują one 10. miejsce w międzynarodowym indeksie znajomości języka angielskiego (English Proficiency Index). Określa on, w których krajach pracuje najwięcej osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.

- Advertisement -

Z ostatniego raportu platformy Indeed wynika jednak, że ta reputacja nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Wśród milionów ofert pracy w Niemczech opublikowanych między wrześniem 2023 a sierpniem 2024 roku jedynie w 2,7 proc. ogłoszeń znajomość języka niemieckiego nie była wymagana.

Holandia bardziej toleruje inne języki?

Dla porównania – Holandia okazała się bardziej tolerancyjna pod tym względem. Okazało się, że 7,8 proc. ofert pracy w kraju tulipanów nie wymagało od kandydatów znajomości języka holenderskiego. W Hiszpanii tych ofert pracy było 5,8 proc. We Francji 4,1 proc., a we Włoszech 3,9 proc.

Lisa Feist, która jest ekonomistką w Indeed, dodała, że gospodarka niemiecka „zyska na większej elastyczności, jeśli chodzi o wymagania językowe”. W ten sposób może lepiej poradzić sobie z niedoborem pracowników. A przy okazji ułatwić integrację imigrantów.

– Wymaga to otwartości ze strony firm i gotowości ze strony niemieckojęzycznej siły roboczej do komunikowania się w języku angielskim – dodała Feist.

Imigranci ze znajomością niemieckiego zarabiają więcej

Spośród ofert pracy na platformie Indeed, w których wymagania językowe były bardziej elastyczne, 9 z 10 grup zawodowych związanych było ze słabo opłacaną pracą. Były to usługi z zakresu sprzątania, kosmetologii, handlu detalicznego, hotelarstwa, rolnictwa czy ochrony.

To z kolei sprawia, że imigranci lub osoby z pochodzeniem imigracyjnym najczęściej pracują w słabiej opłacanych zawodach w Niemczech.

Wnioski Indeed są podobne do tych z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Instytut Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii. Wykazało ono, że im lepsze umiejętności językowe, tym wyższe wynagrodzenie otrzymują imigranci pracujący w Niemczech.

Autor raportu, Wido Geis-Thone wyjaśnił, że „nauka języka jest kluczem do udanej integracji w niemieckim miejscu pracy”.

Badanie IW wykazało również, że w testach języka niemieckiego wysoko wykwalifikowani imigranci w Niemczech uzyskują lepsze wyniki niż rodzimi Niemcy z niższymi kwalifikacjami.

Przeczytaj także

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Wirus polio znów wykryty w Niemczech. Sprawdź, jak się przed nim ochronić

Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed ponownym zagrożeniem związanym z wirusem polio. W ostatnich tygodniach w Niemczech wykryto go w próbkach ścieków z miast takich jak Drezno, Moguncja, Monachium i Stuttgart.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport