Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego. A także jak lokalne wymagania językowe różnią się od wymagań w innych europejskich krajach.

Czy, jeśli szukasz pracy w Niemczech, musisz się obawiać swojej słabej znajomości języka niemieckiego? Indeed opublikowało na ten temat najnowszy raport.

Jak bardzo praca w Niemczech jest uzależniona od znajomości języka?

Niemcy postrzega się jako kraj o wielojęzycznej kulturze pracy. Zajmują one 10. miejsce w międzynarodowym indeksie znajomości języka angielskiego (English Proficiency Index). Określa on, w których krajach pracuje najwięcej osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.

Z ostatniego raportu platformy Indeed wynika jednak, że ta reputacja nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Wśród milionów ofert pracy w Niemczech opublikowanych między wrześniem 2023 a sierpniem 2024 roku jedynie w 2,7 proc. ogłoszeń znajomość języka niemieckiego nie była wymagana.

Holandia bardziej toleruje inne języki?

Dla porównania – Holandia okazała się bardziej tolerancyjna pod tym względem. Okazało się, że 7,8 proc. ofert pracy w kraju tulipanów nie wymagało od kandydatów znajomości języka holenderskiego. W Hiszpanii tych ofert pracy było 5,8 proc. We Francji 4,1 proc., a we Włoszech 3,9 proc.

Lisa Feist, która jest ekonomistką w Indeed, dodała, że gospodarka niemiecka „zyska na większej elastyczności, jeśli chodzi o wymagania językowe”. W ten sposób może lepiej poradzić sobie z niedoborem pracowników. A przy okazji ułatwić integrację imigrantów.

– Wymaga to otwartości ze strony firm i gotowości ze strony niemieckojęzycznej siły roboczej do komunikowania się w języku angielskim – dodała Feist.

Imigranci ze znajomością niemieckiego zarabiają więcej

Spośród ofert pracy na platformie Indeed, w których wymagania językowe były bardziej elastyczne, 9 z 10 grup zawodowych związanych było ze słabo opłacaną pracą. Były to usługi z zakresu sprzątania, kosmetologii, handlu detalicznego, hotelarstwa, rolnictwa czy ochrony.

To z kolei sprawia, że imigranci lub osoby z pochodzeniem imigracyjnym najczęściej pracują w słabiej opłacanych zawodach w Niemczech.

Wnioski Indeed są podobne do tych z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Instytut Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii. Wykazało ono, że im lepsze umiejętności językowe, tym wyższe wynagrodzenie otrzymują imigranci pracujący w Niemczech.

Autor raportu, Wido Geis-Thone wyjaśnił, że „nauka języka jest kluczem do udanej integracji w niemieckim miejscu pracy”.

Badanie IW wykazało również, że w testach języka niemieckiego wysoko wykwalifikowani imigranci w Niemczech uzyskują lepsze wyniki niż rodzimi Niemcy z niższymi kwalifikacjami.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Kontrowersyjna kampania AfD przed wyborami

Już 23. lutego w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Partie chwytają się wszystkiego, aby przyciągnąć wyborców. Niemiecka prawica wysyła kontrowersyjne ulotki.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Zmiany w świadczeniach i stawkach minimalnych 2025. Co musisz wiedzieć?

Od 2025 roku zmienia się wiele w niemieckim systemie świadczeń socjalnych, pomocy oraz stawkach za pracę. Modyfikacjom ulegają i kwoty i przepisy. Jak się w tym odnaleźć? Podpowiadamy!

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport