Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA. Co jednak z obowiązkiem wyrobienia dokumentu w przypadku posiadania paszportu brytyjskiego i statusu zasiedlenia?

ETA, czyli Elektroniczne Zezwolenie na Podróż uprawnia do wielokrotnych podróży do Wielkiej Brytanii lub jednorazowych pobytów na Wyspach do sześciu miesięcy. Polacy muszą od 2 kwietnia mieć przy sobie ten dokument przy przekraczaniu brytyjskiej granicy. Są jednak wyjątki…

- Advertisement -

ETA a brytyjski paszport i status zasiedlenia

W związku z tzw. wizą elektroniczną powstaje dużo pytań i nadal nie wszystkie kwestie są jasne. Wśród Polaków niedawno rozgorzała dyskusja na jednej z grup na Facebooku dotycząca wyrobienia tego dokumentu.

W związku z tym przypominamy, że wniosek o wydanie ETA można złożyć przez stronę internetową gov.uk lub przez aplikację „UK ETA App”. Dokument cyfrowy otrzymamy w ciągu trzech dni roboczych. Jednak zazwyczaj czas oczekiwania jest dużo krótszy.

Natomiast niedawno na adres naszej redakcji jeden z Czytelników wysłał zapytanie dotyczące konieczności posiadania Elektronicznego Zezwolenia na Podróż, gdy jest się właścicielem brytyjskiego paszportu.

Od 2 kwietnia Polacy podróżujący do UK muszą wyrobić ETA
Od 2 kwietnia Polacy podróżujący do UK muszą wyrobić ETA / fot. Getty Images

Poniżej przedstawiamy treść maila:

Witam. Mieszkam w UK. Planuję lot do Niemiec. Czy potrzebuję wizę elektroniczną na wlot i powrót do UK? Mam obywatelstwo brytyjskie i paszport brytyjski oraz obywatelstwo polskie i paszport polski. Mam zamiar lecieć na paszporcie brytyjskim.

Powołując się na informacje zamieszczone na stronie rządowej odpowiadamy, że w przypadku posiadania brytyjskiego paszportu nie musimy wyrabiać ETA. Ponadto osoby mające pre-settled i settled status także nie muszą posiadać Elektronicznej Autoryzacji Podróży.

Na stronie gov.pl czytamy:

Osoby posiadające podwójne obywatelstwo polsko-brytyjskie zobowiązane są podczas podróży do Wielkiej Brytanii do legitymowania się brytyjskim paszportem, co zwalnia z obowiązku posiadania ETA.

Lot tranzytowy a ETA

Ważną informacją dla podróżnych jest również ta dotycząca lotu tranzytowego przez Wielką Brytanię i konieczności posiadania ETA. Lot tranzytowy to inaczej lot z przesiadką.

W przypadku lotnisk posiadających strefę tranzytową – jak na przykład Heathrow i Manchester – nie ma obowiązku posiadania ETA. Wielka Brytania zawiesiła tę konieczność na czas nieokreślony.

Jednak w przypadku lotnisk, które nie mają stref tranzytowych (czyli tranzyt przez nie wymaga przekroczenia brytyjskiej granicy), posiadanie dokumentu ETA jest obowiązkowe. Do takich lotnisk należą między innymi Luton i Stansted.

Teksty tygodnia

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Gdy pensja za pełen etat nie starcza na utrzymanie! Patologia kosztów i cen poraża

W Niemczech, jednym z najbogatszych krajów Europy, coraz więcej osób pracujących na pełny etat nie może pozwolić sobie na opłacenie rachunków i zakup podstawowych produktów. Czy praca wciąż daje bezpieczeństwo, czy stała się iluzją?

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Przeczytaj także