Czy Smirnoff to rosyjska wódka? Oto kto jest właścicielem tej znanej marki alkoholowej

Fot. Getty

Wojna w Ukrainie doprowadziła do międzynarodowych sankcji i bojkotu wielu rosyjskich usług i produktów. Brytyjskie sieci supermarketów zadeklarowały zawieszenie sprzedaży rosyjskiego alkoholu – w tym wódki. Jedną z marek, która silnie kojarzy się z Rosją, jest wódka Smirnoff. Gdzie się ją produkuje i czy rzeczywiście można ją obecnie nazwać „rosyjską wódką”?

- Advertisement -

W obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej i międzynarodowego bojkotu rosyjkiej gospodarki, mającego na celu zatrzymanie agresji skierowanej w stronę Ukrainy, wiele osób przestało kupować różne rosyjskie produkty, niejednokrotnie nawet same sklepy zdjęły takie produkty ze swoich półek. Sporo osób zastanawia się w związku z tym, jak to jest z bardzo popularną wódką Smirnoff, która tak mocno kojarzyć się może z Rosją właśnie? Czy jest to faktycznie rosyjska wódka?

 

Czy Smirnoff to rosyjska wódka?

Smirnoff to wódka powstająca ze spirytusu żytniego i zdemineralizowanej wody. Jest to trunek 10-krotnie filtrowany i 3-ktornie destylowany. Zanim trafi do sprzedaży, wódka Smirnoff przechodzi aż 49 razy kontrolę jakości.

Co jednak w obecnych czasach może być ważne dla wielu jej amatorów, wódka Smirnoff, która trafia do klientów w Wielkiej Brytanii czy w Polsce, nie jest ani własnością rosyjskiej firmy, ani nawet nie jest w Rosji produkowana. Choć pierwotnie marka ta powstała w Rosji, od długiego czasu właścicielem marki Smirnoff jest brytyjska firma Diageo z siedzibą w Londynie, a produkcja tej wódki odbywa się w wielu destylarniach na całym świecie, między innymi w Polsce, USA czy w Niemczech.

Warto wiedzieć, że brytyjski koncern Diageo to właściciel wielu znanych marek alkoholowych – nie tylko Smirnoffa. Diageo posiada także prawa do takich marek, jak Guinness, Bailey’s, Johnnie Walker czy Don Julio Tequila – jest to więc międzynarodowy gigant, często odpowiadający za alkohole tradycyjnie kojarzone z określonymi krajami (np. Guinness – Irlandia).

Teksty tygodnia

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Chaos w południowym Londynie. Ogromna awaria wodociągów

Poważna awaria wodociągowa sparaliżowała działalność firm w południowym Londynie. W pobliżu Mitcham Common doszło do pęknięcia jednej z głównych rur, co spowodowało szeroko zakrojone przerwy w dostawie wody. Ekipy Thames Water pracowały przez całą noc, jednak mieszkańcy dzielnic CR0, CR2, CR4, CR7 i SW16 obudzili się dziś bez dostępu do bieżącej wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie