Czy Smirnoff to rosyjska wódka? Oto kto jest właścicielem tej znanej marki alkoholowej

Fot. Getty

Wojna w Ukrainie doprowadziła do międzynarodowych sankcji i bojkotu wielu rosyjskich usług i produktów. Brytyjskie sieci supermarketów zadeklarowały zawieszenie sprzedaży rosyjskiego alkoholu – w tym wódki. Jedną z marek, która silnie kojarzy się z Rosją, jest wódka Smirnoff. Gdzie się ją produkuje i czy rzeczywiście można ją obecnie nazwać „rosyjską wódką”?

W obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej i międzynarodowego bojkotu rosyjkiej gospodarki, mającego na celu zatrzymanie agresji skierowanej w stronę Ukrainy, wiele osób przestało kupować różne rosyjskie produkty, niejednokrotnie nawet same sklepy zdjęły takie produkty ze swoich półek. Sporo osób zastanawia się w związku z tym, jak to jest z bardzo popularną wódką Smirnoff, która tak mocno kojarzyć się może z Rosją właśnie? Czy jest to faktycznie rosyjska wódka?

 

Czy Smirnoff to rosyjska wódka?

Smirnoff to wódka powstająca ze spirytusu żytniego i zdemineralizowanej wody. Jest to trunek 10-krotnie filtrowany i 3-ktornie destylowany. Zanim trafi do sprzedaży, wódka Smirnoff przechodzi aż 49 razy kontrolę jakości.

Co jednak w obecnych czasach może być ważne dla wielu jej amatorów, wódka Smirnoff, która trafia do klientów w Wielkiej Brytanii czy w Polsce, nie jest ani własnością rosyjskiej firmy, ani nawet nie jest w Rosji produkowana. Choć pierwotnie marka ta powstała w Rosji, od długiego czasu właścicielem marki Smirnoff jest brytyjska firma Diageo z siedzibą w Londynie, a produkcja tej wódki odbywa się w wielu destylarniach na całym świecie, między innymi w Polsce, USA czy w Niemczech.

Warto wiedzieć, że brytyjski koncern Diageo to właściciel wielu znanych marek alkoholowych – nie tylko Smirnoffa. Diageo posiada także prawa do takich marek, jak Guinness, Bailey’s, Johnnie Walker czy Don Julio Tequila – jest to więc międzynarodowy gigant, często odpowiadający za alkohole tradycyjnie kojarzone z określonymi krajami (np. Guinness – Irlandia).

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie