Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed strajkami w Ryanairze i EasyJet w lipcu. Jakie są daty akcji protestacyjnych?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed zakłóceniami w podróżach lotniczych w związku ze strajkami w Ryanairze i EasyJet, które są zaplanowane na lipiec w Hiszpanii. Podajemy konkretne daty strajków.

Miało być to pierwsze lato od 2019 bez utrudnień w podróżowaniu. Niestety oprócz chaosu na brytyjskich lotniskach związanych niedoborami pracowników obsługi naziemnej, czekają nas w tym miesiącu strajki załogi Ryanaira i EasyJet.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed strajkami

Hiszpania od dawna jest na szczycie listy Brytyjczyków wybierających się na wakacje, jednak w tym roku mogą oni mieć duże problemy z podróżą ze względu na strajki załogi Ryanaira i EasyJet w tym właśnie kraju w szczytowym okresie sezonu urlopowego.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało właśnie swoje wytyczne dotyczące podróży i ostrzegło: „Zaplanowana akcja strajkowa w lipcu może spowodować pewne zakłócenia w lotach EasyJet i Ryanair do i z Hiszpanii. Jeśli uważasz, że może to wpłynąć na twoje plany podróży, skonsultuj się z linią lotniczą, aby uzyskać najnowsze informacje dotyczące podróży”.

- Advertisement -

Z kolei hiszpańskie Ministerstwo Transportu nakazało utrzymanie minimalnej obsługi lotów, a linie lotnicze zobowiązały się do jak najsprawniejszego działania ich rozkładów. Niestety część lotów i tak będzie musiała zostać odwołana lub zostanie opóźniona.

Strajki w Ryanairze

Personel Ryanaira w Hiszpanii ma strajkować przez 12 dni, a firmy takie jak EasyJet i British Airways odwołały i zmieniły harmonogramy setek lotów w ciągu ostatnich miesięcy. Oto, jak akcja protestacyjna będzie wpływać na loty w lipcu.

 

Załoga pokładowa Ryanaira planuje strajki w dniach: 12-15, 18-21 i 25-28 lipca na dziesięciu lotniskach w całej Hiszpanii, co potwierdziły związki zawodowe USO i SICTPLA. Akcja protestacyjna ma wymóc na szefostwie zmianę warunków płacy i pracy. Związki wezwały linie lotnicze do wznowienia negocjacji.

„Związki zawodowe i załoga Ryanaira domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych” – napisano w oświadczeniu i wezwano hiszpański rząd, aby „nie pozwalał na naruszanie prawa pracy, którym jest prawo do strajku”.

Wpływ strajków na podróżowanie

W oświadczeniu Ryanair poinformował, że spodziewa się „minimalnych (jeśli w ogóle) zakłóceń w rozkładach lotów w lipcu w wyniku drobnych i słabo wspieranych strajków hiszpańskich pracowników”. Dodał, że „strajki kontroli ruchu lotniczego (ATC) i niedobory personelu lotniskowego w całej Europie (które są poza kontrolą Ryanaira) mogą jednak spowodować pewne drobne zakłócenia, a pasażerowie, których loty zostaną zakłócone, zostaną o tym powiadomieni e-mailem lub SMS-em”.

Strajki w EasyJet

Oprócz strajków w Ryanairze, do akcji protestacyjnej przygotowują się także pracownicy EasyJet. Planują oni strajki w dwa weekendy: 15-17 lipca i 29-31 lipca. Strajkować będzie około 450 pracowników barcelońskiego lotniska El Prat, Malagi i Palma de Mallorca.

Linie EasyJet poinformowały, że planują obsługiwać pełny harmonogram lotów, ale przyznały, że mogą wystąpić pewne zakłócenia w programie.

Teksty tygodnia

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Weekend w Polsce – najmodniejsze kierunki turystyczne 2025

Gdzie spędzić weekend w Polsce w 2025 roku? Poznaj najmodniejsze kierunki - od Krakowa po Bieszczady. Nowoczesność, tradycja i odpoczynek w jednym!

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Przeczytaj także