Delikatesy „Smaczek” – kawałek Polski w Wielkiej Brytanii

Nazwa sieci delikatesów „Smaczek” – z tego, co mówią stali klienci Waszych sklepów – doskonale odzwierciedla to, co na półkach delikatesów Smaczek można znaleźć. Skąd pomysł na taki właśnie biznes na Wyspach?

Właściciel firmy od wielu lat mieszka w Anglii i od zawsze miał ambicje, aby otworzyć swój własny biznes. Pomysł na sklep z polska żywnością wziął się z tęsknoty za krajem i za smakiem polskich produktów. Szybko okazało się, ze ta tęsknota dotyczy większości społeczności polskiej, która obecnie stanowią klienci naszych sklepów.

Osiągnęliście Państwo sukces w błyskawicznym tempie! Pierwsze Delikatesy Smaczek zostały założone w marcu 2008, w Slough. Jak to możliwe, że w tak krótkim czasie otworzyliście Państwo aż tyle kolejnych sklepów?

Otwarcie polskiego sklepu w Slough okazało się strzałem w dziesiątkę! Zapotrzebowanie na tego typu biznes wśród polskiej społeczności było ogromne. Nasi rodacy są bardzo przywiązani do polskiej kuchni, naszych tradycyjnych potraw, a dzięki naszym sklepom nasi klienci mogą zaopatrywać się w smaczne polskie produkty. Naszym priorytetem jest jakość, dlatego tez dbamy o to, aby na naszych półkach gościły jedynie produkty najwyższej jakości. Dokonujemy szczegółowej selekcji produktów na rynku, tak aby do naszych sklepów trafiały najlepsze towary. Dodatkowo mamy doskonale rozwinięty proces logistyczny dzięki czemu wszystkie produkty są świeże. Pierwszy sklep powstał w 2008 roku ale właściciel szybko zorientował się, że Polacy potrzebują tego typu sklepów w całej Anglii, stad taka szybka ekspansja na cały kraj. W tej chwili mamy już 13 sklepów i otwieramy wkrótce kolejne sklepy.

Polacy – nawet jeśli mieszkają daleko od rodzinnego domu – uwielbiają polskie produkty. Czy do Waszych sklepów przychodzą również klienci innych nacji, chcąc poznać polskie smaki?

Zdecydowanie największa grupę naszych klientów stanowią Polacy, ale obserwujemy stały wzrost klientów innych nacji, którzy odkrywają wspaniałe, polskie smaki.

Co najchętniej kupują polscy klienci w Waszych delikatesach, a co Brytyjczycy? Jak różne mamy smaki?

Polscy klienci zaopatrują się we wszystkie rodzaje produktów, w szczególności wędliny, nabiał, pieczywo i słodycze. Brytyjczycy zaś najchętniej odwiedzają stoisko z wędlinami i polskimi ciastami.

swindon123

Znajdujecie również czas i chęci, aby wspierać również lokalną społeczność? Jakiego typu są to działania? Komu pomagacie?

Właściciel sieci Delikatesów Smaczek stara się wspierać polska społeczność w miastach, w których znajdują się jego sklepy poprzez rożnego rodzaju dotacje na rzecz polskich organizacji takich jak: kluby piłkarskie, polskie sobotnie szkoły, zespoły tańca, harcerstwo, kluby zabaw dla dzieci.

Jakie są najbliższe plany dla firmy?

Celem firmy jest dalszy rozwój i otwieranie kolejnych sklepów. Już wkrótce zapraszamy na otwarcie naszego nowego sklepu w Leicester! Aby zapewnić wygodę i większy asortyment naszych produktów, zmieniamy lokalizacje sklepu mieszczącego się w High Wycombe. Chcemy spełniać oczekiwania obecnych i potencjalnych klientów w całej Anglii!!

Zostaliście nominowani do nagrody The Polish Choice of the Year 2016. Czym byłoby dla Was otrzymanie tej nagrody w tegorocznej edycji?

Zostaliśmy nominowani do nagrody The Polish Choice of the Year 2016 i jesteśmy bardzo zaszczyceni ta nominacja. Otrzymanie nagrody w tegorocznej edycji byłoby dla nas ogromnym wyróżnieniem i sygnałem od naszych klientów, ze spełniamy ich oczekiwania. Wygrana będzie tez motywacja do dalszego rozwoju firmy.

Basingstoke

Teksty tygodnia

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie