Do sieci wyciekły hasła milionów Polaków! Jak sprawdzić, czy twoje jest bezpieczne?

Były pracownik Microsoftu Troy Hunt, który obecnie jest ekspertem ds. bezpieczeństwa w sieci, udostępnił wykaz 320 mln haseł służących do logowania się w różnych serwisach społecznościowych.

Wśród 320 mln haseł 17 należy do polskich użytkowników korzystających z serwisów społecznościowych. Tak duża liczba haseł to wynik kilku bardzo poważnych i wysoce niebezpiecznych ataków na popularne serwisy: LinkedIn, Yahoo, Dropbox, czy last.fm.

- Advertisement -

Brytyjska modelka porwana przez Polaka: „Spaliśmy w tym samym łóżku!"

Co prawda informacje o niektórych atakach zostały nagłośnione, jak było w przypadku dropboxa, ale nie wszystkie trafiły do użytkowników i spora część z nich nadal narażona jest na utratę swoich danych. Jeśli dotąd twoje hasło pozostaje niezmienione od dłuższego czasu, to jest to najlepszy moment, żeby to zrobić, ponieważ istnieje ryzyko, że do twojego konta e-mail może mieć dostęp praktycznie każda osoba na świecie korzystająca z Internetu. Zwłaszcza, że większość użytkowników sieci posiada to samo hasło do różnych serwisów, w tym i do konta bankowego.

Na szczęście Amerykanin, żeby nie powiedzieć Samarytanin opracował narzędzie, które umożliwia sprawdzenie, czy nasze hasło wyciekło. Wystarczy wpisać hasło do wyszukiwarki, która poinformuje o tym użytkownika, należy oczywiście pamiętać o tym, żeby nie wpisywać hasła, które jest aktualnie stosowane.

 

 

 

Inne narzędzie na blogu informatyka informuje, czy adres e-mail padł ofiarą ataku hakerskiego i wyciekł do jakiejś bazy. Dzięki tej stronie wiele osób może doznać prawdziwego szoku, ponieważ dowiedzą się, ile razy ich adres został wykradziony.

Troy Hunt na swojej stronie zwraca uwagę na bardzo ważną obserwację, którą poczynił. 83 proc. haseł dla różnych serwisów powtarza się, co wysoce zwiększa ryzyko ataku hakerskiego, wycieku naszych danych osobowych oraz o koncie bankowym. Jeśli te dwie pozycje trafią w niepowołane ręce mogą wyrządzić naprawdę wielkie szkody, z wzięciem kredytów włącznie. Dlatego lepiej zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Londyn: Pobierała 102 tys. funtów zasiłków, aby jej córki mogły chodzić do prywatnej szkoły!

Istnieją trzy główne zasady dobierania i stosowania haseł. Po pierwsze należy mieć różne hasła do różnych kont, tak aby wyciek jednego nie otworzył przestępcom drogi do wszystkich innych kont. Po drugie hasła powinny być trudne, a najlepiej jeśli byłyby ciągiem przypadkowych znaków złożonych z wielkich i małych liter oraz cyfr. Po trzecie: należy ustrzegać się przed ciągami liter lub cyfr, a także przed naszą datą urodzin, ponieważ takie hasła są najłatwiejsze do złamania.

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie