Wcześniejsza wypłata emerytury 'workplace pension’: Czy można odzyskać dotychczasowe składki z powodu przeprowadzki do Polski?

Fot. Getty

Planujesz wrócić do Polski i zastanawiasz się, czy możesz wypłacić środki zgromadzone przez Ciebie na workplace/company pension? Zobacz zasady rządowe, które określają okoliczności, w których możliwe jest wcześniejsze wypłacenie zebranych składek emerytalnych z miejsca pracy.

- Advertisement -

Dokładny wiek, który uprawnia Cię do pobrania pieniędzy z puli emerytalnej zgromadzonej w miejscu pracy, jest określony przez system emerytalny, w ramach którego zostałeś objęty składkami. Zwykle wiekiem granicznym jest ukończenie 55 roku życia.

Brytyjski rząd przewidział jednak dwa wyjątki od reguły wiekowej:

  1. wcześniejsze przejście na emeryturę z powodu złego stanu zdrowia
  2. jeśli do programu emerytalnego przystąpiłeś przed 6 kwietnia 2006 roku, to masz prawo pobierać emeryturę przed ukończeniem 55 roku życia – o szczegóły musisz jednak dopytać pracodawcę lub firmę ubezpieczeniową, która świadczy usługi Twojemu pracodawcy.

Mimo wszystko, niektóre firmy oferują pomoc w wypłaceniu zgromadzonego kapitału przed 55 rokiem życia. Należy być przy tym jednak bardzo ostrożnym, ponieważ w większości przypadków, rząd potrąci aż 55 proc. podatku od większości zgromadzonej przez Ciebie kwoty. Podatek nie obejmie jedynie jednej czwartej (25 proc.) całej puli – w przypadku wypłacania pieniędzy przed 55 rokiem życia.

Gorący temat: Emerytura w UK – 10 rzeczy, których nie wiedzą nawet Brytyjczycy!

Zakończenie pracy w UK i wyprowadzka z Wielkiej Brytanii nie są okolicznościami, które łagodzą powyższe zasady rządowe. Oznacza to, że wypłacenie całej kwoty emerytalnej z miejsca pracy przed ukończenie 55 roku życia raczej nie jest opłacalne.

>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<

Co, jeśli w ogóle nie jestem przypisany do programu workplace/company pension?

Obecnie w wielu firmach pracownicy są automatycznie zapisywani do programów emerytalnych w miejscu pracy. Jeśli jednak z jakichś powodów nie obejmuje Cię żaden program workplace/company pension, to Twój pracodawca musi sam zapisać Cię do jakiegoś programu emerytalnego i warto z nim o tym porozmawiać. Programem emerytalnym w miejscu pracy powinien być objęty każdy kto:

  • jest w wieku od 22 lat do wieku emerytalnego
  • zarabiaj więcej niż £10 000 rocznie
  • przeważnie pracuje w Wielkiej Brytanii
  • nie jest zapisany do żadnego programu workplace/company pension.

Czytaj także: Emerytura w UK: Zobacz, ile wynosi, jakie są jej rodzaje i co trzeba zrobić, by być do niej uprawnionym

Warto również wiedzieć, że od 6 kwietnia 2019 roku wzrosły minimalne składki emerytalne w miejscu pracy. Wcześniej składka musiała wynosić minimum 5 proc. (2 proc. od pracodawcy i 3 proc. od Ciebie), a obecnie minimum wynosi już 8 proc. (3 proc. od pracodawcy i 5 proc. od Ciebie). Przez lata może zatem uzbierać się istotny dodatek do state pension – dlatego warto zadbać o swoje prawa w miejscu pracy.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych.

 

Nie przegap: Brytyjska emerytura w Polsce: Zobacz, jakie dokumenty trzeba złożyć w ZUS-ie, aby otrzymywać emeryturę z UK mieszkając w PL

Teksty tygodnia

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie