Gdzie w Anglii obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej?

Jak to jest z tym noszeniem maseczek w Wielkiej Brytanii? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat oficjalnych rządowych wytycznych, które obowiązuję od dnia 24 września 2020 roku.

Zasadniczo, obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy sklepów i supermarketów oraz środkach transportu publicznego w Anglii. Oprócz tego, zgodnie z najnowszymi restrykcjami zakrywanie twarzy będzie również obowiązkowe w tzw. "obiektach gościnnych" (hospitality venues), chyba że klienci właśnie siadają do jedzenia lub picia.

- Advertisement -

GDZIE MUSIMY ZAKRYWAĆ NOS I USTA?

Transport publiczny – dla każdego podróżującego środkami transportu publicznego w Anglii noszenie zakrycia twarzy jest już obowiązkowe. Zasada dotyczy osób korzystających z autobusów, autokarów, pociągów, tramwajów, metra, promów czy samolotów. Dotyczy to również węzłów komunikacyjnych, takich jak stacje i lotniska. W Anglii wymaga się również noszenia masek w taksówkach i innych prywatnych wynajmowanych pojazdach.

Sklepy – noszenie maseczek ochronnych w sklepach jest obowiązkowe od 24 lipca.

Bary, restauracje, puby i inne lokale gastronomiczne – wytyczne obowiązują od 24 września, chyba że klienci tych lokali siadają do jedzenia lub picia.

Szpitale – wszystkim odwiedzającym szpitale i pacjentom ambulatoryjnym w Anglii również zaleca się zakrywanie twarzy.

Ruchliwe miejsca publiczne – oficjalne wytyczne mówią, że mieszkańcy Anglii powinni również nosić zakrycia twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych, gdzie dystans społeczny nie jest możliwy do zachowania. Noszenia maseczek obowiązuje więc w bibliotekach, miejscach kultu, urzędach pocztowych, salonach kosmetycznych i innych budynkach użyteczności publicznej.

KARANIE ZA BRAK MASECZEK

Jeśli dana osoba nie nosi maseczki to ryzykuje grzywną w wysokości 200 funtów – obniżoną do 100 funtów, jeśli zostanie zapłacona w ciągu 14 dni. Ci, którzy będą notorycznie łamać te wytyczne muszą liczyć się z wyższymi karami, a stawka grzywny będzie podwajana. 

Druga grzywna wyniesie 400 GBP, a trzecia 800 GBP – i tak dalej, aż do maksymalnej grzywny w wysokości 6400 GBP. W przypadku każdej kolejnej grzywny nie można liczyć na zniżkę 50% w razie wcześniejszej zapłaty. Tak wygląda to w teorii, bo w praktyce z egzekwowaniem tego obowiązku bywa różnie.

Nakładanie kar będzie zależeć od policji, a nie do właścicieli firm lub pracowników sklepów, chociaż proszeni są o zachęcanie klientów do przestrzegania wytycznych.

CZEGO DOTYCZĄ WYJĄTKI OD TYCH WYTYCZNYCH?

Dzieci w wieku poniżej 11 lat, personel danej placówki, funkcjonariusze transportu, policjanci i inni pracownicy służb ratunkowych podczas pełnienia służby nie muszą przestrzegać zasady zakrywania twarzy w Anglii. Są również wyjątki z powodów medycznych wynikające z choroby fizycznej lub psychicznej, upośledzenia lub niepełnosprawności. Prawo nie ma również zastosowania do osób czytających z ruchu warg podróżujących z inną osobą, która polega na nich w komunikacji.

JAK DŁUGO BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ TE WYTYCZNE?

Rząd musi dokonać przeglądu przepisów w ciągu sześciu miesięcy, a prawo wygasa po roku, jeśli wcześniej nie zostanie zmienone.

Teksty tygodnia

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie