Jak sprawdza się punktowy system imigracyjny w Wielkiej Brytanii?

Z najnowszych szacunków ONS wynika, że saldo migracji w UK osiągnęło w 2022 roku najwyższy poziom w historii – 606 000. Skąd jednak pochodzą imigranci napędzający wzrost i jak sprawdził się do tej pory punktowy system imigracyjny wprowadzony po Brexicie?

Obietnica z manifestu wyborczego torysów okazała się klęską, a Partii Konserwatywnej nie udało się zmniejszyć liczby napływających do Wielkiej Brytanii imigrantów. Okazało się, że torysi, którzy chcieli dać równe szanse na osiedlenie się w UK imigrantom spoza UE jak i UE, nie przemyśleli do końca swojej strategii.

Skąd przyjeżdża do UK najwięcej imigrantów?

Z najnowszych danych ONS wynika, że wzrost salda migracji w Wielkiej Brytanii napędzany jest przez imigrantów przybywających spoza krajów Unii Europejskiej, dzięki wizom wydawanym przez rząd pozwalającym na legalne studia, pracę i łączenie rodzin w UK.

Największa liczba przyjeżdżających dotyczy imigrantów z Ukrainy i Hongkongu, dla których brytyjski rząd otworzył specjalne programy. W 2022 roku do Wielkiej Brytanii przybyło 1 163 000 imigrantów z zamiarem pozostania na Wyspach przez co najmniej rok, a wyjechało w tym czasie 557 000 imigrantów. Oznacza to, że saldo migracji, czyli różnica między liczbą przyjeżdżających i wyjeżdżających, wyniosła 606 000. Stanowi to rekordowy wzrost w historii. A w porównaniu z 2021 rokiem wzrost o 118 000.

ONS, które opublikowało dane, poinformowało, że wzrost związany był z napływem imigrantów spoza UE przybywających do UK w celach zarobkowych, naukowych lub przez uchodźców.

Jak Brexit wpłynął na imigrację?

W roku 2022 saldo migracji dotyczące wyłącznie imigrantów z UE wynosiło -51 000. Oznacza to, że więcej imigrantów z UE opuściło Wielką Brytanię, niż do niej przyjechało. Z kole saldo migracji dotyczące imigrantów spoza UE wyniosło w 2022 roku 662 000.

Wielu zwolenników Brexitu – w tym minister spraw wewnętrznych, Suella Braverman – twierdzi, że opuszczenie Unii Europejskiej dało Wielkiej Brytanii większą kontrolę nad jej polityką imigracyjną. Co jednak ciekawe – dane ONS pokazują, że kontrola ta miała wpływ jedynie na imigrantów z Unii Europejskiej.

Przepisy wizowe dla imigrantów ekonomicznych

Większość imigrantów, którzy chcą pracować w Wielkiej Brytanii, musi ubiegać się o wizę na podstawie systemu punktowego (points-based system – PBS). System ten został po raz pierwszy przyjęty przez rząd laburzystów w 2008 roku i dotyczył on imigrantów spoza UE. Następnie konserwatyści poddali go przeglądowi po głosowaniu ws. Brexitu. Obecny system PBS, obejmujący zarówno imigrantów spoza UE jak i z UE, został uruchomiony pod koniec 2020 roku.

Zgodnie z nim wnioskodawcy muszą uzyskać wystarczającą liczbę punktów, aby zakwalifikować się do otrzymania wizy dla pracowników wykwalifikowanych. Standardowa opłata za wizę dla pracownika wykwalifikowanego wynosi zwykle od 625 do 1423 funtów. Jeśli zostanie przyznana, wiza jest ważna przez okres do pięciu lat, po czym należy ją odnowić.

Lista zawodów deficytowych

Aby pomóc pracodawcom w Wielkiej Brytanii w poradzeniu sobie z problemem niedoboru pracowników, stworzono „listę zawodów deficytowych”. Zawody te mają niższy próg wynagrodzenia, co ułatwia kandydatom zdobycie wymaganej liczby punktów do uzyskania wizy.

Oto zawody deficytowe, które znajdują się na liście:

– pracownicy opieki

– graficy

– pielęgniarki

– weterynarze.

Rząd aktualizuje listę na podstawie opinii niezależnej grupy ekspertów z Migration Advisory Committee. W marcu dodał do listy pracowników budowlanych. Rząd prowadzi też szerszy przegląd listy, który ma się zakończyć jesienią.

Pracownicy sezonowi

Na pracę tymczasową przyznawane są wizy pracownicze sezonowe. Rząd zapowiedział, że w 2023 roku dostępnych będzie 45 000 wiz dla pracowników sezonowych, z możliwością zwiększenia tej liczby o kolejne 10 000, jeśli będzie to konieczne. Pracownicy, którym przyznano wizę, muszą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości co najmniej 10,10 funta za godzinę.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

W zeszłym roku do UK przybyło nawet 1 mln imigrantów? Torysi ponieśli klęskę w zakresie kontrolowania granic po Brexicie

Plany Brytyjczyków na wakacje 2023 – 30% deklaruje dwa urlopy zagraniczne w tym roku

Imigranci sezonowi potrzebni w UK do uniknięcia kryzysu żywnościowego

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Odżywki przed i po siłownią – klucz do sukcesu w treningu!

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć efekty treningów? Sprawdź, jakie odżywki stosować przed i po siłowni, by poprawić regenerację i wydolność organizmu!

Większa pomoc finansowa dla rodzin z dziećmi

Ministerstwo Pracy i Emerytur wprowadza zmianę dla osób otrzymujących Universal Credit. Pomoc finansowa ma trafić do rodzin z dziećmi.

Kogo dotyczy podwójna stawka podatku council tax?

W kwietniu 2025 council tax znów pójdzie w górę....

Klienci Barclaysa dziś mają odzyskać dostęp do pieniędzy

Barclays ma problemy techniczne już kolejny dzień. Klienci banku...

Ceny alkoholu w UK wrosną od lutego z powodu wyższej akcyzy

Jak zmienią się ceny alkoholu w UK? Od 1 lutego 2025 roku rośnie stawka akcyzy na napoje alkoholowe w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie