Kobieta w ciąży nie dostała mieszkania socjalnego

23-letnia Chloe Wild stała się bezdomna będąc w ciąży. Council nadal nie potrafi jej zapewnić stałego zakwaterowania i kobieta błąka się po hostelach. Znajduje się na długiej liście oczekujących na mieszkanie socjalne.

Sześć miesięcy temu Chloe została bezdomna będąc w ciąży. Przez pierwsze dwa miesiące zatrzymywała się u znajomych i rodziny, aby zapewnić sobie schronienie. Później znalazła tymczasowe zakwaterowanie w hostelu w Harpurhey, na północy Manchesteru. Pobyt tam był jednak krótkotrwały. Ciągle czeka na mieszkanie socjalne.

Młoda matka czeka na mieszkanie socjalne

Władze lokalne nie mogły zapewnić 23-letniej bezdomnej kobiecie stałego dachu nad głową. W następnej kolejności skierowano ją do innego hostelu w Openshaw, na wschodzie Manchesteru. Wtedy urodziła swoją córkę, Evie.

Na tym jednak jej przeprowadzki się nie skończyły. Chloe przeniosła się do hotelu w Oldham i obecnie mieszka z Evie w kawalerce obok klubu nocnego.

Młodym rodzinom w UK doskwiera niedobór mieszkań socjalnych
Młodym rodzinom w UK doskwiera niedobór mieszkań socjalnych / fot. Getty Images

Kobieta tak komentuje swoją sytuację i postępowanie wobec niej władz lokalnych:

– Mogą do mnie zadzwonić za pięć minut i powiedzieć: „Przeprowadzasz się dziś wieczorem”. Nieważne, że teraz mnie tam nie ma, musiałabym wrócić i przenieść wszystkie swoje rzeczy.

Chloe znajduje się na długiej liście osób oczekujących na mieszkania socjalne. Swoją sytuację opisuje z frustracją:

– Pytają cię, dlaczego nie chcesz wynająć mieszkania prywatnie. Ale to nie jest takie proste. Jak mam sobie pozwolić na czynsz w takim mieszkaniu? Obecnie za wynajem dwupokojowego mieszkania prywatnego trzeba zapłacić minimum 800 funtów. Jeśli w ogóle zechcą przyjąć mamę z noworodkiem, która otrzymuje zasiłek Universal Credit i ma pracę na pół etatu.

Niedobór mieszkań socjalnych

Okazuje się, że w sytuacji podobnej do tej, w której znajduje się 23-letnia Chloe, jest więcej młodych rodzin w Greater Manchester. Według organizacji charytatywnej Shelter zajmującej się mieszkalnictwem, w rejonie może żyć aż 7896 bezdomnych dzieci.

Źródłem tego problemu jest krytyczny niedobór mieszkań socjalnych w rejonie. Burmistrz, Andy Burnham w ubiegłym roku zwrócił uwagę na obciążenie lokalnych finansów. Okazuje się, że władze lokalne wydawały aż 75 mln funtów rocznie na tymczasowe zakwaterowanie.

Według niedawno opublikowanych statystyk, w latach 2019 – 2024 w całej Anglii zmarło 74 dzieci. A czynnikiem, który przyczynił się do ich śmierci, był bezpośredni związek z pobytem w tymczasowym ośrodku zakwaterowania.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie