Jak uzyskać Kindergeld?

Kindergeld to jedno z kluczowych świadczeń, które mogą otrzymać w Niemczech rodzice lub opiekunowie dzieci. Wyjaśniamy, kto może dostać to świadczenie, jak się o nie ubiegać, ile wynosi oraz dlaczego wypłaty mogą zostać wstrzymane.

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld to zasiłek rodzinny wypłacany przez niemiecką kasę świadczeń rodzinnych, czyli Familienkasse. Przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia, a w niektórych przypadkach nawet dłużej – do 25. roku życia, jeśli dziecko kontynuuje naukę oraz bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Kto może otrzymać Kindergeld?

Kindergeld przysługuje zarówno obywatelom Niemiec, jak i obcokrajowcom mieszkającym i pracującym na terenie Niemiec, w tym Polakom. Polacy muszą pracować i mieszkać w Niemczech minimum 6 miesięcy i musi potwierdzać to meldunek. Praca może oznaczać zatrudnienie na umowę o pracę lub własną działalność.

Jak uzyskać Kindergeld?

Proces uzyskania Kindergeld wymaga złożenia wniosku do Familienkasse wraz z szeregiem dokumentów. Jest to dość problematyczne, bowiem potrzebne są: akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, potwierdzenie zameldowania w Niemczech (jeśli dziecko mieszka w Niemczech, to wraz z dzieckiem), zaświadczenie o nauce dla dzieci powyżej 8. roku życia, a także zaświadczenie o składzie rodziny do uzyskania w niemieckiej gminie. Ponadto potrzebne będą potwierdzenie zatrudnienia, odcinki wypłat lub deklaracje podatkowe, jeśli osoba jest samozatrudniona. Dzieci powyżej 18. roku życia samodzielnie podpisują się na wniosku. W przypadku dzieci mieszkających w Polsce, urząd będzie żądał dokumentów z ZUS dotyczących tego, czy 800+ jest pobierane.

Wniosek i wymagane do niego dokumenty jest dość problematyczny. Jest wiele firm, które specjalizują się w pomocy w wypełnianiu wniosku, jednak należy pamiętać, że zaświadczenia i tak trzeba zdobyć samemu.

Ile wynosi Kindergeld?

Od 2023 roku kwota Kindergeld wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Warto podkreślić, że Kindergeld wypłacany jest niezależnie od dochodów rodziny, co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych form wsparcia socjalnego w Niemczech.

Kiedy może być wstrzymane Kindergeld?

Chociaż Kindergeld to pewne świadczenie, które należy się każdemu dziecku nawet do 25. roku życia, istnieją sytuacje, w których jego wypłata może zostać wstrzymana lub zakończona. Urząd najczęściej wstrzymuje wypłatę zasiłku, jeżeli uważa, że zmieniła się jakaś okoliczność rodziny. Może to być zmiana pracy rodzica, szkoły dziecka, przeprowadzka, zbliżające się 18. urodziny dziecka. Familienkasse wymaga regularnych aktualizacji informacji, np. potwierdzeń nauki. Brak dostarczenia takich dokumentów może skutkować wstrzymaniem wypłaty.

Również jeśli urząd poprosi o dodatkowe informacje lub dokumenty i ich nie otrzyma, także wstrzyma zasiłek. Na wszelkie pisma należy odpowiadać na czas, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie przesłać wymaganej informacji. Na przykład, jeśli urząd prosi o potwierdzenie zatrudnienia w postaci listu od pracodawcy, a rodzic przeszedł na samozatrudnienie, należy wówczas odpisać, że sytuacja uległa zmianie.

Czy można brać Kindergeld i 800+ razem?

Oba te zasiłki są tożsame – przyznawane dla dzieci bez względu na dochody rodziców. Pobierając 800+ w Polsce, można wystąpić o Kindergeld w Niemczech. Wówczas urząd niemiecki będzie wypłacał jedynie różnicę w wysokości zasiłku niemieckiego i polskiego. Przy obecnym kursie euro rodzic otrzyma dodatkowo nieco ponad 200 zł.

Bardzo istotne jest to, że Kindergeld należy się w 100% rodzicowi, z którym mieszka dziecko. Jest to kluczowa kwestia przy wypłacie tego zasiłku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca sezonowa w Niemczech – w jakich warunkach pracują imigranci przyjeżdżający „na szparagi”?

W jakich warunkach muszą pracować imigranci, którzy przyjeżdżają "na szparagi" do Niemiec? Odsłaniamy kulisy pracy sezonowej w kraju zachodnich sąsiadów Polski.

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym, że Revolut blokuje konta użytkownikom.

W Niemczech od teraz sam wybierzesz płeć. Co zmienia nowe prawo?

W Niemczech wszedł w życie długo oczekiwany Self-Determination Act. Ma on na celu uproszczenie procedur związanych ze zmianą płci.

Niemcy planują sprzedaż marihuany w sklepach

Frankfurt i Hanower planują wdrożenie projektów pilotażowych dotyczących legalnej sprzedaży marihuany w licencjonowanych punktach sprzedaż.

Nowe połączenie kolejowe Berlin-Kraków: trzy pociągi dziennie

Deutsche Bahn, niemiecki narodowy przewoźnik kolejowy, ogłosił wprowadzenie nowego...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport