Ile czasu przed odlotem najlepiej być na lotnisku, żeby nie spóźnić się na samolot, ale nie być zbyt wcześnie?

Fot. Getty

Z jak dużym wyprzedzeniem powinno się pojawić na lotnisku w UK, żeby mieć pewność, że na spokojnie przejdziemy wszystkie kolejki i nie spóźnimy się na swój samolot, ale też – nie będziemy bezsensownie czekać przez dwie godziny pod bramką, bo przyjechaliśmy za szybko? Oto wskazówki poszczególnych lotnisk i linii lotniczych.

- Advertisement -

Kolejki na lotniskach to od wielu tygodni zmora brytyjskich i europejskich podróżnych. Problem ten, związany z brakami kadrowymi w portach i liniach lotniczych po pandemii, wydaje się być z nami już tak długo, że wiele osób zdążyło się do niego przyzwyczaić. Niemniej jednak, planując podróż trzeba – chcąc, nie chcą – brać pod uwagę, że na lotnisku spędzimy najprawdopodobniej nieco więcej czasu niż normalnie.

Jak się do tego przygotować? Jak wcześnie powinno się być na lotnisku, żeby spokojnie zdążyć na samolot (pomimo kolejek), ale nie siedzieć bez sensu 3-4 godziny, bo przyjechało się jednak za szybko? Oto, jakie wskazówki dają w tym względzie najbardziej oblegane brytyjskie lotniska i linie lotnicze.

Jak wcześnie trzeba być na lotnisku przed odlotem?

Ogólna wskazówka, jaką powtarza wielu przedstawicieli branży lotniczej, jest taka, żeby dotrzeć na lotnisko mniej więcej na 2-3 godziny przed odlotem, a w przypadku lotów długodystansowych do 4 godzin przed odlotem na niektórych lotniskach.

Przybycie na lotnisko z większym wyprzedzeniem, np. pięć czy nawet sześć godzin przed odlotem, raczej nam nie pomoże, a może tylko zwiększyć już istniejące opóźnienia, ponieważ będziemy robić jedynie „sztuczny tłum” i spowodujemy powiększenie i tak już długich kolejek pasażerów „bieżących”. Będąc na lotnisku zbyt wcześnie możemy też po prostu się nudzić przez kilka godzin, bo może się okazać, że w 2-3 godziny wszystko załatwiliśmy i pozostało jedynie czekanie pod bramką przez resztę czasu. Oczywiście, zawsze najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z daną linią lotniczą jeszcze przed wyjściem z domu, żeby zorientować się w bieżącej sytuacji.

Poszczególne brytyjskie lotniska i linie lotnicze są generalnie zgodne co do powyższego, jednak portal iNews zebrał bardziej szczegółowe rady, które zamieszczamy poniżej.

Co zalecają poszczególne brytyjskie lotniska?

Lotnisko Heathrow: Zaleca przybycie nie więcej niż trzy godziny przed odlotem, ale należy wcześniej skontaktować się z linią lotniczą, żeby upewnić się w bieżącej sytuacji.

Lotnisko Gatwick: Przedstawiciele lotniska Gatwick zalecają, aby pasażerowie kierowali się wskazówkami linii lotniczej, z której usług korzystają. Zwykle wystarcza przybycie na lotnisko 2,5 godziny wcześniej – w przypadku lotów krótkodystansowych. Z kolei w przypadku lotów długodystansowych zwykle przejście wszystkich kontroli zajmuje do 4 godzin na lotnisku Gatwick.

Lotnisko Manchester: Podobnie, jak Heathrow, lotnisko w Manchesterze zaleca pasażerom przybyć na około trzy godziny przed odlotem.

Lotnisko Birmingham: Lotnisko Birmingham samo nie daje żadnych zaleceń podróżnym i wszystkich odsyła do linii lotniczych, z których usług w danym przypadku się korzysta. Pasażerowie powinni kierować się wskazówkami swojego przewoźnika.

Lotnisko Luton: Lotnisko Luton poinformowało, że w obecnej sytuacji nie ma potrzeby, aby pasażerowie pojawiali się na lotnisku z większym wyprzedzeniem, niż zaleca linia lotnicza, którą podróżują – czyli jest to podobne stanowisko lotniska, jak w Birmingham.

Lotnisko Stansted: Lotnisko Stansted zaleca, aby przybyć na lotnisko z wyprzedzeniem zalecanym przez daną linię lotniczą – w tym celu zaleca bieżące kontrolowanie informacji podawanych przez przewoźników. Ponadto, lotnisko Stansted zaleca pasażerom także, aby sprawdzili, czy nie pojawiły się zakłócenia w ruchu drogowym lub kolejowym, które mogą mieć wpływ na podróż na lotnisko.

Jakie są wskazówki poszczególnych linii lotniczych?

W przypadku przewoźników warto zaznaczyć, że nie wszystkie linie lotnicze podają ogólne porady dla wszystkich pasażerów – często trzeba dopytywać indywidualnie. Jednak wśród najczęściej wybieranych w UK linii, w poradniku iNews znalazły się między innymi poniższe linie i ich porady.

British Airways: Na swojej stronie British Airways radzi pasażerom, aby przybyli na lotnisko około trzy godziny przed odlotem w przypadku lotów długodystansowych i około dwie godziny przed odlotem w przypadku lotów krótkodystansowych.

Ryanair: Ryanair zaleca wszystkim pasażerom przybycie na lotnisko co najmniej trzy godziny przed planowanym czasem odlotu.

Virgin Atlantic: W przypadku lotnisk Heathrow i Manchester, linia lotnicza zaleca przybycie około 2-2,5 godziny przed odlotem.

Oczywiście, należy pamiętać, że sytuacja na lotniskach i w poszczególnych liniach jest bardzo dynamiczna – momentami ruch w terminalach może być większy lub mniejszy – a okres wakacji nie sprzyja stabilizacji. W związku z tym powyższe wskazówki należy traktować jedynie orientacyjnie i przed podróżą sprawdzić aktualne wytyczne danej linii lotniczej, np. kontaktując się z nią telefonicznie lub online.

Teksty tygodnia

Disabled Students Allowance. Możesz dostać nawet 28 tysięcy funtów zasiłku.

Niektórzy studenci mogą otrzymać nawet 27 783 funty wsparcia na cele edukacyjne. Disabled Students Allowance (DSA) to zasiłek przeznaczony dla osób z określonymi niepełnosprawnościami lub schorzeniami, który ma pomóc w pokryciu kosztów związanych z nauką. Świadczenie to nie podlega spłacie i można je łączyć z innymi formami wsparcia finansowego dla studentów.

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie