Jak założyć firmę w Niemczech? Jakie rady mają eksperci?

Jak wygląda założenie firmy w Niemczech? Od czego powinniśmy zacząć, jeśli zależy nam na prowadzeniu działalności gospodarczej w tym kraju? Czy imigrantom jest trudniej? 

Decydując się nałożenie firmy w Niemczech, powinniśmy wiedzieć parę istotnych rzeczy. Po pierwsze, jeśli jesteśmy imigrantami z kraju należącego do Unii Europejskiej, nie musimy z oczywistych względów składać wniosku o wizę na prowadzenie działalności.

Jak założyć firmę w Niemczech?

Pierwszym krokiem przy zakładaniu firmy w Niemczech jest dokonanie niezbędnych formalności urzędowych. Powinniśmy zarejestrować firmę w urzędzie lub online.

Aby przystąpić do rejestracji, musimy mieć adres zameldowania lub miejsce prowadzenia firmy na terenie Niemiec. Oprócz rejestracji firmy w odpowiednim urzędzie (Gewerbeamt lub Ordnungsamt), musimy zgłosić działalność także w niemieckim urzędzie skarbowym i w zrzeszeniach zawodowych.

Potrzebne dokumenty

Dokumenty, które są potrzebne do założenia firmy i które musimy przedstawić we właściwym urzędzie, to dowód lub paszport, a także informacje o zameldowaniu oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty.

W urzędzie wypełniamy także odpowiedni formularz (możemy ewentualnie skorzystać z wniosku online). Musimy liczyć się również z opłatami urzędowymi. Ich wysokość zależy od miejsca rejestracji firmy (czyli landu).

Ważną informacją jest także ta, że przedsiębiorcy są zobligowani do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli nie mamy pewności co do przebiegu formalności przy zakładaniu firmy w Niemczech, możemy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w języku polskim.

Aby przybliżyć temat naszym Czytelnikom, postanowiliśmy zapytać o dwie kwestie twórców aplikacji eFaktura.nl stworzonej w celu ułatwienia przedsiębiorcom wystawiania faktur i prowadzenia firmowej administracji.

Przedsiębiorcy prowadzący firmę w Niemczech, Holandii czy Belgii korzystają z powodzeniem z aplikacji do wystawiania faktur eFaktura.nl. Jak dzięki niej mogą sobie ułatwić prowadzenie biznesu w obcym kraju?

Zależy nam, żeby administracja firmowa była prosta i zabierała mało czasu – nawet, jeśli prowadzimy firmę w obcym kraju. Wiemy, że sprytne rozwiązania softwarowe uwalniają czas przedsiębiorcom, a to w pracy najcenniejsza waluta.

Poza tym dostosowujemy aplikację pod kątem konkretnych wymagań skarbowych, zdejmując z właścicieli firm obowiązek szczegółowej znajomości przepisów.

Znosimy też bariery językowe. Aplikacja posiada wirtualnego asystenta AI, który tłumaczy wszystkie treści wprowadzane do formularzy dokumentów. Z programu można korzystać swobodnie w swoim języku, bez obawy o błędy, czy literówki. Naszą aplikację przetłumaczyliśmy już na osiem języków, bo zależy nam na dostępności dla każdego, kto chce prowadzić własny biznes z dala od ojczyzny. Zależy nam, aby fakturowanie było proste i zabierało mało czasu.

Oprócz możliwości prowadzenia poprawnej skarbowo administracji w ojczystym języku, z jakich jeszcze funkcji mogą korzystać przedsiębiorcy?

Przede wszystkim eFaktura.nl pomaga utrzymać porządek w tak zwanych sprawach papierkowych, a w aplikacji wszystko jest w jednym miejscu. Przydaje się tu bardzo funkcja KOSZTY do wygodnego gromadzenia i rejestrowania dokumentów kosztowych. Dla osób pracujących według stawki godzinowej mamy praktyczną GODZINÓWKĘ, która pomaga zapanować nad kalendarzem pracy i ułatwia rozliczenie czasu z klientem.

Upraszczamy też transakcje międzynarodowe. Aplikacja wystawia faktury w pięciu językach. Posiada też przelicznik walutowy, co podkreśla elastyczność i podnosi konkurencyjność firmy.

Na koniec wspomnijmy o udostępnianiu dokumentów księgowemu. Znamy realia prowadzenia firmy zagranicą i wiemy, jak ważna w takiej sytuacji jest dobra komunikacja z biurem rachunkowym. Dlatego w eFaktura.nl można dać swojemu księgowemu bieżący dostęp do faktur i kosztów firmowych. Przedsiębiorca nie musi dostarczać żadnych dokumentów do rozliczeń, a księgowy nie czeka w nieskończoność na zagubioną fakturę – wszystko mają w jednym miejscu.

Załóż konto korzystając ze specjalnego linka, żeby korzystać z eFaktura.nl przez pół roku za pół ceny.
Kliknij, żeby założyć konto

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Grzywny dla imigrantów pracujących w Holandii

Rząd chce wprowadzić grzywny dla imigrantów pracujących w Holandii, którzy nie zarejestrują się prawidłowo w gminie, w której mieszkają.

Które linie są lepsze easyJet czy Ryanair?

EasyJet plasował się zwykle wysoko w rankingu najlepszych linii lotniczych, a Ryanair znacznie niżej. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Niespodziewany spadek cen domów w UK

Średnia cena domu w UK spadła do poziomu 298 602 funtów w lutym 2025.

Podwyżki w Tesco dla pracowników, ale kosztem premii

Już niebawem nastąpią podwyżki w Tesco. Pracownicy otrzymają wzrost stawki godzinowej. Niestety sieć likwiduje premie za pracę w niedzielę.

Redukcja biurokracji i oszczędności – zmiany w Wielkiej Brytanii

UK zmaga się obecnie z wyraźnymi oznakami nadchodzącego kryzysu. Czy lawinę da się zatrzymać? Z jednej strony pojawiają się reformy i cięcia w pomocy socjalnej. Z drugiej kanclerz Rachel Reeves zapowiada redukcję biurokracji.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.

Mężczyzna nielegalnie wszedł na wieżę Big Ben

W Weekend w Londynie miała miejsce dość nietypowa, jednoosobowa demonstracja. Mężczyzna nielegalnie wszedł na wieżę Big Ben i nie chciał zejść przez 16 godzin. Demonstracja trwała całą sobotę.

Cięcia wydatków i świadczeń w Wielkiej Brytanii

Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) wkrótce opublikuje raport. Będą to prognozy dla gospodarki UK. Niestety nie wyglądają one optymistycznie. Już 26 marca Reeves przedstawi główne wyniki tego raportu Parlamentowi.