Kiedy wypadają majowe Bank Holidays? Zobacz, jakie tradycje związane są z May Day

Bank Holidays już za pasem… Czy wiecie, do jakiej tradycji nawiązuje May Day i kiedy wypadają majowe długie weekendy w tym roku rozpoczynające sezon letni?

Święto wywodzące się z dawnych obchodów wiosny May Day (w Szkocji obowiązuje nazwa Early May Bank Holiday) obchodzi się zwykle 1 maja, jednak w Anglii nie należy ono do świąt publicznych, dlatego od 1978 roku przesuwane jest na pierwszy poniedziałek miesiąca. Z tego właśnie powodu pierwsze majowe święto wypada w tym roku 6 maja. 1 maja wypada także Święto Pracy, w związku z czym w kraju mają tego dnia miejsce liczne marsze.

- Advertisement -

 

Jak wypadają Bank Holidays w 2019 roku i w jaki sposób postarać się o dodatkowe dni wolne?

Pierwszy poniedziałek maja jest dniem wolnym w Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej. Początkowo (pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z 1871 roku) May Day był świętowany tylko w Szkocji, ale szybko zaczęto go obchodzić w całej Wielkiej Brytanii.

Z okazji tego święta tańczy się słynny taniec Maypole naokoło przyozdobionego wstążkami i kwiatami słupa. Osoby tańczące, najczęściej dziewczęta, trzymają końce kolorowych wstęg zawijając je wokół słupa, a następnie je odwijając, gdy poruszają się w kierunku przeciwnym.

Drugi taniec Morris ma swoje korzenie w XV wieku i wykonują go najczęściej mężczyźni ubrani w szerokie spodnie z dzwoneczkami i chodaki z blaszanymi obcasami. W dłoniach tancerze trzymają długie kije. 

 

 

 

Z kolei drugie majowe święto, nazywane Spring Bank Holiday wypada w ostatni poniedziałek maja i jest publicznym świętem. Stanowi ono dzień wolny od pracy w całym kraju, zarówno szkoły jak i przedsiębiorstwa czy urzędy są wtedy zamknięte. W 2019 roku drugi majowy Bank Holiday wypada 27 maja.

Kiedy przypadają kolejne dni wolne od pracy Bank Holidays?

Teksty tygodnia

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie