Król Karol przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przyjedzie król Karol. Poinformował o tym w poniedziałek Pałac Buckingham.

Obchody wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz odbędą się 27 stycznia. Pałac Buckingham poinformował w poniedziałek, że król Karol weźmie udział w uroczystościach upamiętniających i uda się do Polski pod koniec tego miesiąca.

Król Karol przyjedzie do Polski

Udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz będą pierwszą podróżą zagraniczną króla Karola w tym roku. Brytyjski monarcha spotka się także z członkami lokalnej społeczności w Krakowie i z prezydentem Andrzejem Dudą.

Gospodarzem uroczystości ma być prezydent Duda wraz z małżonką. Wśród gości zaproszonych na główną uroczystość upamiętniającą będą byli więźniowie niemieckich obozów zagłady.

Muzeum Auschwitz-Birkenau przewiduje, że w uroczystościach na miejscu byłego obozu udział weźmie około trzech tysięcy osób.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W poniedziałek brytyjski monarcha zorganizował w Pałacu Buckingham wydarzenie poświęcone projektom edukacyjnym dotyczącym Holokaustu.

Ponadto król Karol spotkał się z ocalałym z Holokaustu 94-letnim Manfredem Goldbergiem. Mężczyzna udokumentował swoje przeżycia z obozów koncentracyjnych na potrzeby interaktywnych lekcji dla szkół.

Goldberg pochwalił króla, jednak mówił też o swoich obawach dotyczących tego, jak negatywnie media społecznościowe mogą wpłynąć na młodych ludzi. Zaznaczył też, że przekonanie o tym, iż antysemityzm jest przeszłością, jest „pobożnym życzeniem”.

Manfred Goldberg urodził się w rodzinie żydowskiej w Niemczech w 1930 roku. Pracował niewolniczo w Rydze na Łotwie. Był także w obozie koncentracyjnym Stutthof (niedaleko Gdańska). Z kolei po wyzwoleniu i zakończeniu II wojny światowej mężczyzna trafił do Wielkiej Brytanii.

94-latek jest bardzo zaangażowany w działalność edukacyjną na Wyspach. Dzieli się swoją dramatyczną historią z młodszymi pokoleniami.

Król Karol natomiast wspierał inicjatywy mające na celu upamiętnienie Holokaustu. W roku 2022 zlecił wykonanie portretów siedmiu osób ocalałych z Holokaustu, w tym Goldberga, w hołdzie dla odchodzącego pokolenia

Teksty tygodnia

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Przeczytaj także