Król Karol przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przyjedzie król Karol. Poinformował o tym w poniedziałek Pałac Buckingham.

Obchody wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz odbędą się 27 stycznia. Pałac Buckingham poinformował w poniedziałek, że król Karol weźmie udział w uroczystościach upamiętniających i uda się do Polski pod koniec tego miesiąca.

- Advertisement -

Król Karol przyjedzie do Polski

Udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz będą pierwszą podróżą zagraniczną króla Karola w tym roku. Brytyjski monarcha spotka się także z członkami lokalnej społeczności w Krakowie i z prezydentem Andrzejem Dudą.

Gospodarzem uroczystości ma być prezydent Duda wraz z małżonką. Wśród gości zaproszonych na główną uroczystość upamiętniającą będą byli więźniowie niemieckich obozów zagłady.

Muzeum Auschwitz-Birkenau przewiduje, że w uroczystościach na miejscu byłego obozu udział weźmie około trzech tysięcy osób.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W poniedziałek brytyjski monarcha zorganizował w Pałacu Buckingham wydarzenie poświęcone projektom edukacyjnym dotyczącym Holokaustu.

Ponadto król Karol spotkał się z ocalałym z Holokaustu 94-letnim Manfredem Goldbergiem. Mężczyzna udokumentował swoje przeżycia z obozów koncentracyjnych na potrzeby interaktywnych lekcji dla szkół.

Goldberg pochwalił króla, jednak mówił też o swoich obawach dotyczących tego, jak negatywnie media społecznościowe mogą wpłynąć na młodych ludzi. Zaznaczył też, że przekonanie o tym, iż antysemityzm jest przeszłością, jest „pobożnym życzeniem”.

Manfred Goldberg urodził się w rodzinie żydowskiej w Niemczech w 1930 roku. Pracował niewolniczo w Rydze na Łotwie. Był także w obozie koncentracyjnym Stutthof (niedaleko Gdańska). Z kolei po wyzwoleniu i zakończeniu II wojny światowej mężczyzna trafił do Wielkiej Brytanii.

94-latek jest bardzo zaangażowany w działalność edukacyjną na Wyspach. Dzieli się swoją dramatyczną historią z młodszymi pokoleniami.

Król Karol natomiast wspierał inicjatywy mające na celu upamiętnienie Holokaustu. W roku 2022 zlecił wykonanie portretów siedmiu osób ocalałych z Holokaustu, w tym Goldberga, w hołdzie dla odchodzącego pokolenia

Teksty tygodnia

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Limitowanie miejsca dla dzieci imigrantów w niemieckich szkołach

Niemiecka minister edukacji, Karin Prien z CDU podzieliła się kontrowersyjnym pomysłem, aby szkoły ograniczyły liczbę dostępnych miejsc dla dzieci imigrantów.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Uważaj na ważny list! Zmiana zasad opłat abonamentowych

Każdy, kto mieszka w Niemczech, zna obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. To miesięczna opłata w wysokości 18,36 euro, która finansuje m.in. programy ARD, ZDF i Deutschlandradio.

Zabezpiecz swoją przyszłość w UK – zdobądź nowy zawód dzięki studiom z dofinansowaniem. Z Career Activator ten proces będzie prostszy, niż myślisz

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Przeczytaj także