Król Karol przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przyjedzie król Karol. Poinformował o tym w poniedziałek Pałac Buckingham.

Obchody wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz odbędą się 27 stycznia. Pałac Buckingham poinformował w poniedziałek, że król Karol weźmie udział w uroczystościach upamiętniających i uda się do Polski pod koniec tego miesiąca.

Król Karol przyjedzie do Polski

Udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz będą pierwszą podróżą zagraniczną króla Karola w tym roku. Brytyjski monarcha spotka się także z członkami lokalnej społeczności w Krakowie i z prezydentem Andrzejem Dudą.

Gospodarzem uroczystości ma być prezydent Duda wraz z małżonką. Wśród gości zaproszonych na główną uroczystość upamiętniającą będą byli więźniowie niemieckich obozów zagłady.

Muzeum Auschwitz-Birkenau przewiduje, że w uroczystościach na miejscu byłego obozu udział weźmie około trzech tysięcy osób.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W poniedziałek brytyjski monarcha zorganizował w Pałacu Buckingham wydarzenie poświęcone projektom edukacyjnym dotyczącym Holokaustu.

Ponadto król Karol spotkał się z ocalałym z Holokaustu 94-letnim Manfredem Goldbergiem. Mężczyzna udokumentował swoje przeżycia z obozów koncentracyjnych na potrzeby interaktywnych lekcji dla szkół.

Goldberg pochwalił króla, jednak mówił też o swoich obawach dotyczących tego, jak negatywnie media społecznościowe mogą wpłynąć na młodych ludzi. Zaznaczył też, że przekonanie o tym, iż antysemityzm jest przeszłością, jest „pobożnym życzeniem”.

Manfred Goldberg urodził się w rodzinie żydowskiej w Niemczech w 1930 roku. Pracował niewolniczo w Rydze na Łotwie. Był także w obozie koncentracyjnym Stutthof (niedaleko Gdańska). Z kolei po wyzwoleniu i zakończeniu II wojny światowej mężczyzna trafił do Wielkiej Brytanii.

94-latek jest bardzo zaangażowany w działalność edukacyjną na Wyspach. Dzieli się swoją dramatyczną historią z młodszymi pokoleniami.

Król Karol natomiast wspierał inicjatywy mające na celu upamiętnienie Holokaustu. W roku 2022 zlecił wykonanie portretów siedmiu osób ocalałych z Holokaustu, w tym Goldberga, w hołdzie dla odchodzącego pokolenia

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

Uciekli z niemieckiego domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie!

Trzech chłopców w wieku 10 i 11 lat przyjechało pociągiem do Polski. Uciekli z domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Ryanair ogranicza loty do Hiszpanii

Ryanair grozi kolejną redukcją lotów do Hiszpanii. Domaga się obniżki opłat lotniskowych przez operatora Aena.

Przeczytaj także