Stołeczna policja ostrzega wszystkich kierowców i posiadaczy samochodów o nowym rodzaju oszustwa. Na czym polega "ghost broking" i w jaki sposób można go uniknąć? Zapraszamy do lektury!
Na oficjalnej stronie City of London Police możemy zapoznać się ze specjalnym apelem w sprawie tak zwanego "ghost brokingu". Został ona opracowany przez wydział Insurance Fraud Enforcement Department (IFED) i warto, aby wszyscy Polacy mieszkający w UK i posiadający samochód, się z nim zapoznali
Czym jest "ghost broking"?
Jak donosi londyńska policja w ostatnim czasie liczba przypadków "ghost brokingu" znacznie się zwiększyła. Jak czytamy w oficjalnej ulotce udostępnionej przez IFED:
"Jeśli potrzebujesz ubezpieczyć samochód, uważaj na zbyt kusząco niskie ceny w Internecie lub jeśli ktoś oferuje ci je bezpośrednio. Najprawdopodobniej masz do czynienie z oszustami, którzy używają metody znanej jako "ghost broking".
- Przeczytaj też: ZMIANY w zasadach kwarantanny w Polsce dla podróżnych z Wielkiej Brytanii. Kto jest zwolniony z obowiązkowej izolacji?
Jak działają "ghost brokerzy"
Tak zwani "ghost brokerzy" podszywają się pod pośredników powszechnie uznanych firm ubezpieczeniowych. Twierdzą przy tym, że mogą zaoferować – całkowicie legalne, rzecz jasna! – ubezpieczenie samochodu w znacznie niższej cenie.
Zazwyczaj działają na trzy sposoby: podrabiają dokumenty ubezpieczeniowe, wpisują fałszywe dane, aby zbić cenę bądź oferują prawdziwe ubezpieczenie, ażeby je następnie anulować. Niezależnie od metody, kierowca samochodu dowiaduje się o tym z chwilą, gdy jest zatrzymany przez policję lub gdy występuje o odszkodowanie. Wtedy jest już za późno…
Warto w tym miejscu dodać, że przestępcy bardzo często za cel biorą sobie osoby w jakiś sposób "narażone" w tej materii. Mogą to być właśnie imigranci z innych krajów, z Polski choćby, którzy nie do końca rozumieją, jak działają brytyjskie przepisy związane z ubezpieczeniem samochodu albo ich kompetencje językowe nie są najlepsze.
Jak nie dać się oszukać?
- Jeśli umowa jest zbyt piękna, żeby była prawdziwa, to może być próbą oszustwa.
- Ghost brokerzy zazwyczaj ogłaszają się na stronach internetowych dla studentów, na forach traktujących o oszczędzaniu, na uniwersyteckich tablicach ogłoszeń oraz portalach handlowych – np. Gumtree. Mogą również prowadzić sprzedaż polis ubezpieczeniowych poprzez reklamę w pubach, klubach, barach, a także w kioskach i warsztatach samochodowych
- Uwaga na brokerów, którzy podają jako formę kontaktu jedynie numer telefonu komórkowego bądź adres e-mail. Ci fałszywi pośrednicy znani są z tego, że używają również komunikatorów internetowych typu: WhatsApp, Snapchat oraz Facebook. Oszuści starają się, aby nie można ich było wytropić po wyłudzeniu pieniędzy od swoich ofiar.
- Jeśli broker wzbudza naszą wątpliwość, można go sprawdzić na stronie internetowej urzędu Financial Conduct Authority lub towarzystwa the British Insurance Brokers’ Association, gdzie znajduje się lista wszystkich autoryzowanych pośredników ubezpieczeniowych: register.fca.org.uk oraz biba.org.uk
- Można również bezpośrednio skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby zweryfikować dane brokera.
- Na stronie internetowej Motor Insurance Database można sprawdzić, czy auto jest legalnie ubezpieczone: ownvehicle.askmid.com
Co zrobić jeśli padłeś ofiarą oszustwa?
- Jeśli sądzisz, że padłeś ofiarą fałszywych pośredników, skontaktuj się z centrum Action Fraud na stronie internetowej: actionfraud.police.uk lub zadzwoń pod numer: 0300 123 2040.
- Możesz również skontaktować się z Insurance Fraud Bureau, dzwoniąc na poufną infolinię: 0800 422 0421 bądź odwiedzając stronę internetową: insurancefraudbureau.org
"Zachęcamy kierowców, aby uważali na mocno zaniżone ceny, które widzą na reklamach w sieci. Chociaż tanie oferty mogą być kuszące, zakup ubezpieczenia samochodu za pośrednictwem ghost brokera będzie kosztował znacznie więcej na dłuższą metę" – komentowała nadinspektor Edelle Michaels z IDEF. "Mamy nadzieję, że zwiększymy świadomość tego rodzaju przestępstw wśród polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii i innych społecznościach, które są celem".
Źródło: https://www.cityoflondon.police.uk/SysSiteAssets/media/downloads/city-of-london/about-us/colp-ghost-broking-6pp-dl-polish.pdf