Meldunek w Niemczech – wszystko, co musisz wiedzieć!

Wyjeżdżając do Niemiec i wynajmując mieszkanie należy się również zameldować, gdyż w całym kraju istnieje obowiązek meldunkowy. Brak meldunku może powodować problemy przy rejestracjach w urzędach, przy wyrabianiu niemieckiego NIP, a czasem także przy znalezieniu pracy. Właściciele mieszkań mają obowiązek wydania specjalnego dokumentu, który umożliwia meldunek i należy się takiego dokumentu domagać.

Zgodnie z niemiecką ustawą o obowiązku meldunkowym, obowiązek meldunkowy mają również osoby, które posiadają meldunek za granicą. Po przybyciu do Niemiec (poza celami turystycznymi) należy zameldować się w Urzędzie Meldunkowym.

Co jest niezbędne do meldunku?

Wohnungsgeberbestätigung to oficjalne potwierdzenie zamieszkania w Niemczech, które właściciel mieszkania lub osoba uprawniona do wynajmu nieruchomości (np. agencja wynajmu) musi wydać najemcy. Dokument ten potwierdza, że dana osoba wynajmuje konkretne mieszkanie lub dom i jest niezbędny do zameldowania się w Niemczech.

Wohnungsgeberbestätigung wymagany jest w procesie zameldowania w lokalnym urzędzie meldunkowym (Einwohnermeldeamt lub Bürgeramt) w ciągu dwóch tygodni od wprowadzenia się do nowego mieszkania.

Co zawiera Wohnungsgeberbestätigung?

  • Imię i nazwisko właściciela mieszkania (landlorda) lub osoby wynajmującej.
  • Dane osoby zameldowanej (najmującego).
  • Adres wynajmowanego mieszkania.
  • Data wprowadzenia się.
  • Data wystawienia dokumentu oraz podpis właściciela mieszkania.

Czy Polacy mieszkający w Niemczech powinni się zameldować?

Tak, wszyscy najemcy, w tym Polacy mieszkający w Niemczech, powinni uzyskać Wohnungsgeberbestätigung od właściciela mieszkania lub agencji wynajmu, a następnie się zameldować. Kluczowe jest uzyskanie go jak najszybciej, bowiem meldunek jest potwierdzeniem tego, od kiedy mieszka się w Niemczech.

Wiele przywilejów, które w Niemczech przysługują Polakom jako obywatelom Unii Europejskiej, zależy od posiadania meldunku. Aby dochodzić swoich praw, należy udowodnić, że mieszka się i przebywa w Niemczech, przedkładając zaświadczenie o zameldowaniu.

Co w przypadku mieszkania u znajomych?

Dość często osoby mieszkają u znajomych w Niemczech, zwykle nieodpłatnie. Nie są w stanie zdobyć Wohnungsgeberbestätigung do zameldowania się. Jeśli właściciel mieszkania zgodzi się, aby najemcy udostępnili część lokalu znajomemu, może również wystawić mu Wohnungsgeberbestätigung.

Dzieje się tak jednak niezwykle rzadko. Z reguły umowy najmu zakazują podnajmu czy udostępniania mieszkania osobom, które na umowie nie widnieją. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest samodzielne wynajęcie mieszkania, a następnie zameldowanie się.

Należy pamiętać, że brak meldunku nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy (rejestracja w urzędzie pracy) lub podjęciu zatrudnienia (pracodawcy wystarczy adres zamieszkania). Pracodawca nie może żądać meldunku.

Obowiązek meldunkowy jest dość ważny w Niemczech. Można oczywiście bez niego pracować tymczasowo, nie przejmując się formalnościami. Jednak może to prowadzić do problemów z uzyskaniem numeru podatkowego (Steuerliche Identifikationsnummer), otwarciem konta bankowego, czy dostępem do usług socjalnych, jeśli danej osobie będzie to potrzebne.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Niemieckie Sky pozbywa się klientów z niskimi abonamentami

Klienci niemieckiego Sky, którzy od dawna korzystają z abonamentów ze zniżką, muszą przygotować się na wzrost cen.

Nielegalni imigranci na granicy polsko-niemieckiej

Niemcy wciąż zastanawiają się, gdzie założyć ośrodek dla nielegalnych imigrantów czekających na decyzję - azyl czy deportacja.Takie centrum miało powstać na Wyspie Odrzańskiej. 

Sprzedaż niemieckiego piwa na rekordowo niskim poziomie

W roku 2024 mieliśmy do czynienia z najniższą w historii sprzedażą niemieckiego piwa. Rośnie jednak popularność piwa bezalkoholowego.

Monachium. Kierowca samochodu wjechał w grupę demonstrantów

W Niemczech ciągle niespokojnie. Jeszcze nie opadł strach po zamachu w Magdeburgu, a już w Monachium doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia. Samochód wjechał w grupę demonstrantów. Co się stało?

Niemcy przedłużają kontrole graniczne

Choć decyzja ta wzbudza wiele kontrowersji, Niemcy ponownie przedłużyli kontrole graniczne. Także z Polską. Czym uzasadniają decyzję i jak wpływa ona na jedność UE?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport