Najkrótszy dzień roku i najdłuższa noc. Kiedy wypada przesilenie zimowe?

Fot. Getty

Przesilenie zimowe może nas dotykać w różny sposób. Kiedy wypada najkrótszy dzień roku i najdłuższa noc? Jak sobie radzić ze skutkami przesilenia zimowego?

- Advertisement -

Najkrótszy dzień roku i najdłuższa noc to zjawisko astronomiczne zwane przesileniem zimowym lub inaczej przesileniem grudniowym. Przesilenie zimowe jest to wydarzenie z kalendarza roku słonecznego, gdy Słońce znajduje się w zenicie w zwrotniku Koziorożca. Gdy na jednej półkuli ziemskiej występuje najkrótszy dzień roku, to na drugiej półkuli dzień jest najdłuższy.

Kiedy jest najkrótszy dzień roku?

Data najkrótszego dnia w roku i najdłuższej nocy jest inna na każdej z obu półkul Ziemi i jest również ruchoma, ze względu na różnice w długości roku słonecznego i roku kalendarzowego, a także związane z tym stosowanie lat przestępnych. Na półkuli północnej, na której położona jest cała Europa, w tym oczywiście Wielka Brytania i Polska, data przesilenia zimowego wypada 21 lub 22 grudnia.

Przesilenie zimowe to nie tylko jeden dzień

Przesilenie zimowe to okres, w którym dni są najkrótsze, a noce najdłuższe w roku. Jest mało słońca i światła dziennego, szybko zapada zmrok. Niektóre osoby wstają rano, gdy jest ciemno i wracają z pracy również po ciemku. Jest to czas, który może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i nastrój. Wiele osób odczuwa wtedy przygnębienie. 

Jak sobie radzić ze skutkami przesilenia zimowego?

Warto zastosować kilka prostych sposobów, takich jak:

  • Staraj się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni. Światło słoneczne pomaga regulować rytm dobowy i produkcję hormonów, takich jak melatonina i serotonina, które odpowiadają za sen i nastrój. Możesz wybrać się na spacer, bieganie, jazdę na rowerze lub inną formę aktywności fizycznej, która poprawi Twoją kondycję i samopoczucie. 
  • Zadbaj o odpowiednią dawkę witaminy D, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, kości i mięśni. Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania UV, dlatego jej poziom może być niski w okresie zimowym. Możesz uzupełniać witaminę D poprzez suplementy diety, produkty wzbogacone lub spożywanie żywności bogatej w tę witaminę, takiej jak ryby tłuste, jaja, masło czy grzyby. 
  • Zwróć uwagę na swoją dietę i unikaj spożywania nadmiernych ilości cukru, tłuszczu i alkoholu, które mogą pogarszać stan zdrowia i nastrój. Postaw na pełnowartościowe posiłki, bogate w białko, błonnik, witaminy i minerały, które dostarczą Ci energii i poprawią metabolizm. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu i pij co najmniej 2 litry wody dziennie. 
  • Znajdź czas na relaks i odpoczynek, który pozwoli Ci zregenerować siły i zmniejszyć stres. Możesz wykonywać ćwiczenia oddechowe, medytację, jogę lub inne techniki relaksacyjne, które pomogą Ci uspokoić umysł i ciało. Możesz również zająć się swoimi zainteresowaniami, poczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać muzyki lub spotkać się z przyjaciółmi. Ważne jest, abyś robił to, co sprawia Ci przyjemność i daje satysfakcję.

 

Przesilenie zimowe w wierzeniach

W związku z tym, że od przesilenia zimowego dzień staje się coraz dłuższy, w tradycyjnych wierzeniach ludów zamieszkujących półkulę północną, przesilenie grudniowe łączono z kultem słonecznym, świętując „odrodzenie się Słońca”, zwycięstwo światła nad ciemnością. W kulturze słowiańskiej z końcem grudnia celebrowano Święto Godowe, a w kulturze starożytnego Rzymu obchodzono Saturnalia. Z przesileniem zimowym związana jest również data Bożego Narodzenia, ponieważ według kalendarza juliańskiego na początku naszej ery przesilenie zimowe wypadało 25 grudnia i wtedy właśnie ustanowiono chrześcijańską Gwiazdkę.

Teksty tygodnia

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie