Niemcy wprowadzają kontrole na granicy – co to oznacza dla polskich imigrantów?

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosiła wprowadzenie tymczasowych kontroli granicznych. Będą one funkcjonowały na wszystkich granicach lądowych Niemiec. Środki zostaną wprowadzone już 16 września i planowo mają obowiązywać przez sześć miesięcy.

Niemieckie granice mają ponad 3700 kilometrów i oddzielają ten kraj od Danii, Belgii, Holandii, Luksemburga, Francji, Szwajcarii, Austrii, Czech i Polski. W związku z zagrożeniami wynikającymi z nielegalnej migracji i islamskiego ekstremizmu władze w Berlinie zdecydowały się na tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych.

- Advertisement -

Niemcy przywracają (tymczasowo) kontrole na granicach

– Wzmacniamy bezpieczeństwo wewnętrzne i kontynuujemy naszą twardą linię przeciwko nielegalnej migracji – jak zadeklarowała Nancy Faeser w oficjalnym komunikacie. Kontrole zostaną przywrócone 16 września. Zgodnie z założeniami tymczasowe środki mają zostać przyjęte na sześć miesięcy. Z kolei w przypadku Polski oznacza to po prostu przedłużenie środków, które zostały przyjęte wcześnie, a konkretnie 15 grudnia 2023.

Jednocześnie minister Faeser zaznacza, iż ważne jest „działanie w ścisłym partnerstwie z naszymi sąsiadami” oraz podkreśla „minimalizowanie wpływu na osoby dojeżdżające do pracy i codzienne życie w regionach przygranicznych”. Jak dotąd nie jest jasne, jak kontrole będą wyglądać w praktyce, ale szefowa niemieckiego resortu spraw wewnętrznych powiedziała, że ​​wpływ na osoby dojeżdżające do pracy i codzienne życie w strefie przygranicznej będzie „jak najmniejszy”.

Co oznacza to dla polskich imigrantów?

Również w Holandii skrajnie prawicowa PVV wezwała do ponownego wprowadzenia większej liczby kontroli granicznych. Holenderska minister ds. azylu i migracji Marjolein Faber przyznała, że rozumie ruch ze strony niemieckiego rządu. Niemcy i Holandia będą teraz omawiać, w jaki sposób środek zostanie wdrożony i jak zmniejszyć jego negatywny wpływ na handel transgraniczny.

Faber powiedziała również, że chce, aby holenderski gabinet współpracował z Niemcami i resztą Europy w celu zaostrzenia przepisów imigracyjnych i wzmocnienia kontroli na zewnętrznych granicach Europy.

Co przyczyniło się do takiej, a nie innej decyzji Berlina? Wpływ na zaostrzenie polityki w tym zakresie miał niedawny atak w miejscowości Solingen. Pod koniec sierpnia 2024 nożownik zabił tam trzy osoby, a kilka kolejnych poważnie ranił. Państwo Islamskie przyznało się to organizacji tego ataku.

Przeczytaj także

Siemens Mobility testuje ultraszybki pociąg nowej generacji

Velaro Novo to nowoczesny pociąg dużych prędkości zaprojektowany przez Siemens Mobility. Chociaż został skonstruowany z myślą o osiąganiu maksymalnej prędkości 360 km/h, w trakcie testów udało mu się pobić ten limit i zbliżyć do 405 km/h. Tym wynikiem ustanowił rekord na linii VDE 8, łączącej północ i południe kraju.

Czynsze w Niemczech podrożały o 50 proc. w ciągu 10 lat

Z najnowszych danych wynika, że czynsze w Niemczech od 2015 roku wzrosły średnio o 50 proc. A czasem wzrost ten jest jeszcze większy.

Nieproszeni goście z Ameryki. Szopy opanowały niemieckie ulice

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na ulicach miast. Niemcy coś o tym wiedzą, ponieważ właśnie mierzą się z pewnym futrzastym problemem. Jest nim szop pracz.

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Patrole obywatelskie działają jak Straż Graniczna. Tylko nielegalnie!

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek interweniuje w sprawie kontroli na granicy Polski z Niemcami. Jak zapowiedział, zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka o wyjaśnienia dotyczące tego, jak działają tzw. patrole obywatelskie.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport