piątek, 20 września, 2024

Od kwietnia 2024 rośnie stawka sick pay – ile wynosić będzie zasiłek chorobowy w UK?

Od kwietnia 2024 rośnie stawka statutory sick pay. Kwota zasiłku chorobowego w Wielkiej Brytanii pójdzie w górę o 6,7%. Ile w przyszłym roku otrzymują pracownicy, którzy znajdą się „na chorobowym”?

Statutory sick pay będzie jednym ze świadczeń, które wzrośnie w przyszłym roku. W kwietniu 2024 wysokość stawki wzrośnie o 6,7%. Obecnie jego stawka wynosi 109.40 funta tygodniowo. Po podwyżce zwiększy się ona do kwoty 116.75 funtów.

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym w UK prawem, sick pay wyznacza podstawową, minimalną kwotę, którą otrzymuje pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby. Świadczenie to może objąć nie więcej niż 28 tygodni w ciągu roku. Środki w ramach brytyjskiego zasiłku chorobowego wypłacane są w przypadku, gdy pracownik choruje przez co najmniej 4 dni z rzędu (wliczając w to dni wolne od pracy).

O ile wzrośnie statutory sick pay?

Pamiętajmy, iż sick pay w UK podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu w ramach National Insurance. Jeśli pracujesz na dwóch etatach, to możesz być uprawniony do zasiłku chorobowego od obu pracodawców. Warto również zaznaczyć, iż wielu pracodawców swoim chorym pracownikom płaci powyżej minimalnego poziomu ustawowego.

Aby kwalifikować się do ustawowego zasiłku chorobowego, musisz:

– jesteś pracownikiem z kategorii „employee” (czyli masz z pracodawcą podpisany „employment contract”)
– wykonujesz aktualnie jakąś pracę na rzecz swojego pracodawcy
– chorujesz od co najmniej 4 dni z rzędu (w tym dni wolne od pracy)
– zarabiasz średnio co najmniej 118 funtów tygodniowo
– powiadomiłeś pracodawcę, że jesteś chory przed upływem ustalonego terminu (lub w ciągu 7 dni, jeśli pracodawca nie ustalił z Tobą innego terminu)

Ile w przyszłym roku otrzymują pracownicy „na chorobowym”?

Warto w tym miejscu również dodać, iż były minister zdrowia przyznał, że stawka sick pay jest po prostu zbyt niska. W ramach publicznego dochodzenia ws. przebiegu pandemii Covid-19 Matt Hancock przyznał, iż „zasiłki chorobowe w tym kraju są zdecydowanie za niskie”.

– Brytyjskie sick pay jest znacznie niższe, niż wynosi średnia europejska. Zachęca to ludzi do przychodzenia do pracy, gdy powinni zadbać o swoje zdrowie. Tym samym niski zasiłek chorobowy sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Z kolei wyższy zasiłek chorobowy zachęciłby pracodawców do większego dbania o zdrowie swoich pracowników – komentuje były członek rządu, jak cytujemy za „The Evening Standard”. Matt Hancock przyznaje, że podwoiłby stawkę SSP „gdyby tylko miał magiczną różdżkę”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?