Od stycznia 2022 roku brytyjska sieć Vodafone przywraca opłaty za roaming

Najpierw EE, a teraz Vodafone – kolejny brytyjski telekom podjął decyzję o przywróceniu opłat za korzystanie z telefonu podczas pobytu poza UK. Ile będzie kosztował nas roaming? Jak można uniknąć dodatkowych kosztów?

Drugi z brytyjskich telekomów zdecydował się przywrócić opłaty roamingowe dla użytkowników podróżujących po Europie. W czerwcu na taki ruch zdecydowała się sieć EE, a teraz dołączył do niej kolejny gigant w branży – Vodafone. Międzynarodowy operator telefonii komórkowej, którego zarząd znajduje się w Newbury w Wielkiej Brytanii oraz w Düsseldorfie w Niemczech jeszcze w grudniu 2020 roku, tuż przed tym, jak Brexit miał stać się faktem, solennie zapewniał, że nie planuje ponownego wprowadzenia opłat roamingowych. Jak widać, wystarczyło zaledwie 10 miesięcy, aby w Vodafone zmieniono w tej kwestii zdanie…

Vodafone nakłada na swoich klientów dodatkowe opłaty

Przypomnijmy, wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii przestała obowiązywać dyrektywa "Roam Like At Home". To właśnie dzięki niej w krajach należących do UE można było korzystać z telefonów komórkowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z roamingiem. Bez względu na to z lub do jakiego kraju UE dzwoniliśmy, stawki były po prostu takie same. Te regulacje dotyczą nie tylko wykonywania połączeń, ale także wysyłania MMS`ów i SMS`ów. Warto również dodać, że w umowie "rozwodowej" zawartej między Brukselą i Londynem nie zawarto regulacji dotyczących zakazu nakładania dodatkowych opłat roamingowych. Pojawia się jednak w niej zapis o tym, że operatorzy usług mobilnych są zachęcani do "przejrzystych i rozsądnych stawek" za usługi tego typu.

Jaki jest z tego wniosek? Brytyjskie telekomy mogą nakładać dodatkowe opłaty tego typu. I kolejny "gracz" w branży urządzeń mobilnych się na to właśnie zdecydował…

Jak podaje serwis informacyjny BBC od stycznia 2021 roku wszyscy nowi klienci sieci i ci, którzy zdecydują się na zmianę taryfy, zostaną obciążeni dodatkową opłatą w wysokości co najmniej 1 funta dziennie za korzystanie z telefonu komórkowego w kraju należącym do Unii Europejskiej. Zaznaczmy, że zmiany te nie będą dotyczyły wszystkich taryf – zapewne w tych najdroższych roaming po prostu będzie "w cenie". Zmiany w tym zakresie wejdą w życie już jutro, w 11 sierpnia 2021 roku, ale dodatkowe opłaty będą obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Za korzystanie z telefonów komórkowych poza UK będzie się płaciło więcej

"Na obecnych klientów te zmiany nie będą miały wpływu, dopóki pozostaną przy obecnym planie cenowym, a roaming w Republice Irlandii będzie nadal darmowy dla wszystkich klientów" – uściślono w komunikacie wydanym przez Vodafone.

Jak podaje BBC w styczniu 2022 według obowiązującego cennika za korzystanie z telefonu komórkowego w sieci Vodafone w krajach UE będziemy płacić dziennie 2 GBP lub 1 GBP, o ile wykupimy specjalny pakiet na okres 8 lub 15 dni. Dodatkowo pakiet danych w ramach "fair-usage" został zmniejszony do 25 GB, jeśli korzystamy z danego urządzenia poza UK i Irlandią.

 

Teksty tygodnia

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Ryanair Prime za £79 rocznie – HIT czy PUŁAPKA? Sprawdziliśmy, co naprawdę dostajesz

Ryanair Prime to subskrypcyjny program lojalnościowy kosztujący £79 lub 79 euro rocznie, skierowany głównie do osób, które często podróżują Ryanairem.

Kiedy bagaż rejestrowany może nie trafić do samolotu? Ryanair ujawnia powody

Ryanair ujawnia, kiedy nasz bagaż może nie trafić razem z nami na pokład samolotu. Tani przewoźnik podaje główne powody.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Przeczytaj także