Około jedna na pięć osób mieszkających w Wielkiej Brytanii doświadczyła zmęczenia, które nie pozwalało wykonywać codziennych obowiązków.
Codzienne żonglowanie grafikiem w pracy, obowiązkami w domu przy dzieciach oraz nawet czasem wolnym może sprawić, że w końcu człowiek nie będzie mógł powstrzymać senności i przestanie mu się jakichkolwiek aktywności. W końcu każdy z nas sięgnie w którymś momencie dnia po filiżankę kawy. Jeśli jednak to uczucie nie jest ci obce i często odczuwasz zmęczenie i letarg, to warto przeanalizować swoje nawyki, ponieważ może to mieć podłoże zdrowotne. Jest kilka głównych przyczyn chronicznego zmęczenia.
"Bestia ze wschodu" w służbie policji!
Brak żelaza
Brak żelaza, czyli anemia sprawia, że w krwi człowieka jest mniej czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Odpowiadają one za dostarczanie i transportowanie tlenu do tkanek organizmu. W Wielkiej Brytanii na anemię cierpi około 4 mln osób.
"Podstawowym objawem u osób chorych na anemię jest brak energii, są słabi, ociężali i zamroczeni. W niektórych przypadkach anemii mogą pojawić się zabuczenia oddech, bladość cery, wysuszone i łamliwe paznokcie i suchość w ustach" – powiedziała dr. Davina Deniszczyc.
Zdecydowanie bardziej na anemię muszą uważać kobiety, ponieważ mają mniej czerwonych krwinek niż mężczyźni, ale także ze względu na występowanie u nich miesiączki. Anemię najlepiej zdiagnozować za pomocą prostego badania krwi.
Celiakia
Letarg i wieczne zmęczenie może być też spowodowane chorobą o nazwie celiakia. W Wielkiej Brytanii cierpi na nią jedna na sto osób. Celiakia to zaburzenie układu odpornościowego, która związana jest z obecnością glutenu w produktach zbożowych. Chory na celiakię organizm w kontakcie z glutenem produkuje zbyt wielkie ilości pewnych białek, które wywołują niebezpieczne dla zdrowia reakcje organizmu.
Jednym z objawów tej choroby jest ogólne osłabienie organizmu i brak energii. Celiaki nie powinno się bagatelizować, ponieważ może ona powodować poważne problemy, szczególnie u osób dorosłych.
Odwodnienie
Jedną z przyczyn z osłabienia organizmu może być po prostu brak dostatecznej ilości wody. Rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy pić więcej wody! Ile dokładnie? To ciężko określić, ale dorosły człowiek pownien pić około 1,5 l wody dziennie. I choć w zimie odwodnienie może wydawać się absurdalne, ponieważ zazwyczaj kojarzy się ono z upałem i pustynią, to jednak człowiek może bardzo łatwo się odwonić. Na przykład przy uciążliwej biegunce.
Brak dostatecznej ilości wody, która zawiera przecież dwa najważniejsze dla człowieka pierwiastki: wodór i tlen.
Syndrom chronicznego zmęczenia
Choć jest to raczej rzadka choroba, to jednak może być przyczyną braku energii. zespół przewlekłego zmęczenia, to choroba objawiająca się przede wszystkim przez problemy z pamięcią, koncentracją, bólami głowi i mięśni. Często zdarza się, że osoba chora budzi się z jeszcze większym zmęczeniem niż miała przed snem. Chorobę tę można zdiagnozować, gdy jej objawy nie ustąpią przez pół roku.
Niestety współczesna medycyna nie zna przyczyn tej choroby, ani lekarstwa na nią.
Depresja
Depresja to jedna z głównych chorób XXI wieku, która dotyka coraz większą liczbę osób. Choć powszechnie kojarzona jest z uczuciem smutku, to jednak czymś zupełnie innym. Organizmy osób chorych na depresję produkują mniej serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za nasz zegar biologiczny i rytm dobowy. Zaburzenie tego ostatniego może skutkować osłabieniem i brakiem energii.
Choroba ta jest trudna w diagnozowaniu, ponieważ łatwo ją pomylić ze zwykłym smutkiem czy uczuciem żalu. Jeśli jednak stan otępienia i letargu połączony z niemożnością przeżywania radości i niską samooceną przedłuża się, to należy udać się do lekarza – psychiatry.
Dieta
Od tego właściwie trzeba zacząć poszukiwania przyczyny osłabienia organizmu i braku energii. Zła dieta, które nie jest bogata w składniki odżywcze i naturalne witaminy może być przyczyną bardzo wielu schorzeń i chorób. Innym problemem jest niedożywienie, co jak na ironię nie jest wcale takie nie popularne w zachodnich społeczeństwach.
Trzeba także mieć na uwadze, że zbyt duża ilość cukru w naszym jadłospisie – szczególnie tego przetworzonego – może również powodować brak energii. Osoby, które po zjedzeniu czegoś słodkiego czują się bardzo senne i pozbawione energii powinny zwrócić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać stan przedcukrzycowy.
Oprócz ciastek i słodyczy lepiej odmówić sobie wszelkich słodzonych napojów, ponieważ zawierają one niebezpieczne wręcz dawki cukru. Zamiast tego lepiej wyrobić w sobie nawyk jedzenia owoców, które zawierają naturalny cukier i dodatkowo są bombą witaminową. Skutecznie zaspokoją apetyt na cukier i do tego dostarczą wiele innych pożytecznych składników.