Po Brexicie będzie mniej kontraktów zerowych i więcej pracy dla wszystkich

Według badań przeprowadzonych przez Resolution Foundation liczba pracowników zatrudnionych na kontraktach zerowych osiągnęła liczbę 910 tysięcy. Ale już wkrótce będzie ich znacznie mniej. Powód? Wyjście UK ze Wspólnoty.

Ostatnio liczba tego typu umów poszła mocno w górę. W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2016 mieliśmy do czynienia ze wzrostem na poziomie 13% w porównaniu do roku 2015 – w praktyce oznacza to, że brytyjskie "śmieciówki" podpisało kolejne 100 tysięcy osób. W skali historii tego typu umów są to liczby rekordowe, ale według przewidywań analityków zatrudnionych w Resolution Foundation wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych kontraktów zero-hours będzie już tylko mniej. Wiąże się to rzecz jasna z ograniczeniem napływu siły roboczej z Europy, co ma sprawić, że pracodawcy będą chętniej zatrudniali pracowników na "pełen etat".

- Advertisement -

1000 funtów – tyle Polacy tracą na kontraktach "zero hours"!

Generalnie tempo wzrostu kontraktów zero-hours spadło z 7.7% w drugiej połowie 2015 do zaledwie 0.8% w analogicznym okresie roku kolejnego. Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z tak dużą dysproporcją tej formy zatrudnienia w stosunku do ogólnych trendów panujących na rynku pracy. Ale to nie wszystko.

"Negatywne postrzeganie kontraktów zero-hours miało niewątpliwie wpływ na spowolnienie, które właśnie obserwujemy" – komentował Conor D’Arcy z Resolution Foundation. "Przedsiębiorcy dwa razy zastanawiali się przed podpisaniem z potencjalnym pracownikiem takiej umowy." To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich, którzy już żyją w UK, ale mają problemy ze znalezieniem staej pracy – teraz ma jej być po prostu więcej.

Zero-hour contract: coraz więcej pracowników na śmieciowych umowach

A na zakończenie przypomnijmy czy w ogóle są kontrakty zero-hours:

Zero-hour contract (lub low-hour contract) to rodzaj umowy, w której pracodawca w każdej chwili ma prawo do zmiany wymiaru godzin pracy pracownika i zmiany miejsca jego pracy. Pracownikom każe się podpisywać umowę, zawierającą ich zobowiązanie do dyżurowania, kiedy jest to od nich wymagane, ale wynagrodzenie otrzymują tylko za rzeczywiście przepracowane godziny, bez względu na liczbę godzin spędzonych w "gotowości".

Liczba godzin w kontrakcie zerowym, którą pracownik powinien przepracować, aby otrzymać wynagrodzenie, nie jest określona. Daje to pole do wielu nadużyć ze strony firm.

Teksty tygodnia

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie