Podatek katastralny w Polsce. Olbrzymie podwyżki także dla Polaków za granicą

Podatek katastralny w Polsce, to temat, który wraca jak bumerang. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zarekomendował właśnie wprowadzenie zmian w Polsce. A że są one bardzo niekorzystne dla właścicieli mieszkań, spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem i ponownie wywołują dyskusję nad tym podatkiem. 

Poruszenie tematu podatku katastralnego, wywołało ponowie gorącą debatę publiczną. Bowiem podatek liczony od wartości mieszkania, a nie metrażu, oznacza gigantyczny wręcz wzrost podatków dla właścicieli nieruchomości.

Dotyczy to wszystkich posiadaczy nieruchomości w Polsce bez względu na ich miejsce zamieszkania, a więc także Polaków mieszkających za granicą. Dzieje się tak, ponieważ bez względu na kraj rezydencji podatkowej właściciela mieszkania, podatek od nieruchomości znajdujących się w Polsce musi być płacony także tam. Wielu Polaków pracując za granicą, inwestuje w mieszkania w Polsce, czasem posiada nieruchomości odziedziczone po rodzicach. Zmiany podatku dotkną ich wszystkich.

Podatek katastralny – co to jest?

Podatek katastralny to rodzaj podatku od nieruchomości, który opiera się na szacunkowej wartości rynkowej posiadanej nieruchomości. W krajach, gdzie funkcjonuje ten system, jego wysokość zależy od wyceny dokonanej przez odpowiednie instytucje, które regularnie aktualizują dane na temat wartości rynkowej nieruchomości.

Jaki podatek od nieruchomości płaci się w Polsce?

Obecnie w Polsce podatek od nieruchomości jest uzależniony od powierzchni użytkowej, co oznacza, że właściciele nieruchomości płacą stałą stawkę za metr kwadratowy. System ten jest stosunkowo prosty, ale często krytykowany za brak sprawiedliwości. Bowiem  właściciele luksusowych mieszkań w centrum dużych miast mogą płacić podobny podatek jak właściciele starych nieruchomości w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

Debata na temat wprowadzenia podatku katastralnego toczy się od wielu lat. Pomysł, choć kontrowersyjny, wydaje się logiczny i właściwy, szczególnie w kontekście rosnących cen nieruchomości i potrzeby uregulowania rynku mieszkaniowego. Nowa propozycja, aby podatek ten obliczać na podstawie wartości mieszkania, a nie jego powierzchni, budzi jednak spory sprzeciw zarówno wśród obywateli, jak i ekspertów.

Zalety wprowadzenia podatku katastralnego

Propozycja wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce w nowej formie zakłada odejście od modelu opartego na powierzchni użytkowej na rzecz podatku od wartości nieruchomości. W takim przypadku wysokość podatku zależy od rynkowej wyceny mieszkania.

Teoretycznie nowy system pozwoliłby na obciążenie podatkiem bardziej zamożnych właścicieli nieruchomości, którzy dysponują dużymi, luksusowymi mieszkaniami w dobrych lokalizacjach. Właściciele nieruchomości o niższej wartości mogliby liczyć na mniejsze podatki.

Istnieją również szanse, że wprowadzenie podatku katastralnego ograniczyłoby spekulacje na rynku mieszkaniowym – wyższy podatek za luksusowe apartamenty lub nieruchomości kupowane w celach inwestycyjnych mógłby zniechęcić do nadmiernych zakupów nieruchomości przez fundusze czy osoby prywatne.

Dodatkowe wpływy do budżetu lokalnego – podatek katastralny w takiej formie mógłby stanowić istotne źródło finansowania dla samorządów.

Ostry sprzeciw właścicieli mieszkań

Zakłada się, że w przypadku mieszkań na wynajem, właściciel mieszkania przerzuci koszty podatku katastralnego na najemcę zwiększając czynsz. Ponieważ podatek katastralny będzie dotyczyć wszystkich nieruchomości, nastąpi znaczący wzrost cen najmu, co wpłynie na cały rynek nieruchomości.

W gorszej sytuacji będą właściciele nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, którzy nie wynajmują mieszkań dla zysku, tylko sami w nich zamieszkują. Mimo faktu posiadania mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, wzrost podatku do 500 czy 1000 złotych miesięcznie może być dla nich dużym obciążeniem. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które posiadają mieszkania od lat. W ich przypadku, obecna cena rynkowa, mogłaby spowodować, że podatek katastralny będzie całkowicie poza ich finansowym zasięgiem. Mogą oni być zmuszeni do sprzedaży swoich mieszkań lub zmagać się z długami podatkowymi.

Jak szybko Polska może wprowadzić podatek katastralny?

Dobrą wiadomością dla właścicieli mieszkań jest z pewnością to, że wprowadzenie podatku katastralnego będzie wymagało wielu zmian i przygotowań. Podatek obliczany na podstawie cen nieruchomości będzie wymagał stworzenia całego systemu, który szacowałby wartość każdej nieruchomości w Polsce. Mogłoby to potrwać raczej lata, niż miesiące biorąc pod uwagę, że wycenić należałoby każdą nieruchomość indywidualnie. Dodatkowo projekt ten spotyka się z ostrym sprzeciwem obywateli, jako kilkunastokrotne czy nawet wyższe zwiększenie obecnego podatku.

Tak więc o ile pojawiają się rekomendacje co do wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce, które za każdym razem na nowo wzniecają dyskusje,  jest to raczej melodia przyszłości niż konkretny plan na najbliższe miesiące.

Rząd będzie bardziej skłonny podnieść obecny podatek lub zróżnicować go, tak aby był bardziej sprawiedliwy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

WOŚP w Niemczech gra głośno i licznie!

Najnowsza informacja ze sztabu - w Berlinie zagra PolenPapa. Jakie jeszcze wydarzenia i atrakcje 26. stycznia rozświetlą Niemcy. Gdzie gra WOŚP w 2025 roku.

Dodatkowy dzień wolny w maju dla mieszkańców Berlina

W tym roku berlińczycy dostaną dodatkowy dzień wolny w maju. Będą mogli cieszyć się 8 maja jednorazowym świętem państwowym.

O ile wzrosną rachunki gospodarstw domowych w UK w 2025?

Sprawdzamy, o ile wzrosną rachunki gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w roku 2025?

Król Karol przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przyjedzie król Karol. Poinformował o tym Pałac Buckingham.

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.

Zakończono śledztwo w sprawie śmierci Polaków

We wrześniu 2024 roku na granicy niemiecko-holenderskiej znaleziono ciała dwóch młodych Polaków. Właśnie zakończono śledztwo. Czy tajemnica została rozwikłana? Co wiemy w sprawie?

Karol III ma odwiedzić Polskę w przyszłym roku w ramach wyjątkowych uroczystości

Według brytyjskich mediów król Karol III ma w styczniu 2025 roku przyjechać do Polski. Brytyjski monarcha odwiedzi naszą ojczyznę w związku z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.