Polak w ścisłej czołówce Mr. Gay World 2024. Damian Kutryb w wyjątkowej rozmowie z Polish Express

Damian Kutryb nie objawił się na Wyspach wczoraj. Jego osiągnięcia w zakresie tańca na rurze, z powodzeniem prowadzona szkoła pole dance – GFFDamian Dance Studio – i liczne sukcesy w konkursach na najprzystojniejszego mężczyznę w UK, są już szeroko znane tak Brytyjczykom, jak i polskiej społeczności na Wyspach. A po ostatnich Wyborach Mr. Gay World 2024 Damian Kutryb z pewnością może mówić o odniesieniu w Wielkiej Brytanii ogromnego sukcesu.

Wybory Mr. Gay World 2024 – Damian Kutryb w ścisłej czołówce najprzystojniejszych mężczyzn

Damian Kutryb znalazł się w ścisłej czołówce Wyborów Mr. Gay World, zorganizowanych w 2024 r. w Wielkiej Brytanii. Polak zajął wysokie, 5. miejsce, pokazując tym samym, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. W intensywnym, trwającym sześć dni konkursie, w trakcie którego uczestnicy poddani zostali publicznemu głosowaniu i ocenie w mediach społecznościowych, Damian Kutryb wyprzedził wielu kandydatów aspirujących do prestiżowego tytułu. Po teście pisemnym, wywiadzie osobistym, prezentacji strojów kąpielowych, strojów wyjściowych oraz strojów narodowych, a także po przedstawieniu osobistego podejścia do kwestii odpowiedzialności społecznej, Polak znalazł się w topowej piątce wśród przedstawicieli 11 narodów. I niewiele mu zabrakło, by zdobyć najwyższe trofeum.

- Advertisement -
Fot. @mgworganization

Polish Express postanowił zapytać Damiana Kutryb o jego motywacje do wzięcia udziału w Wyborach Mr. Gay World 2024 i o jego zaskakującą ścieżkę kariery na Wyspach.

Polish Express: Skąd pomysł, by wziąć udział w konkursie Mr. Gay World?

Damian Kutryb: Pomysł, by wziąć udział w konkursie Mr Gay World, zrodził się z mojej chęci reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej oraz z potrzeby wyrażenia wsparcia dla społeczności LGBTQ+. Chciałem pokazać, że Polacy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, mogą być dumni ze swojej tożsamości i mogą aktywnie walczyć o równouprawnienie. Konkurs Mr Gay World to platforma, która daje możliwość podzielenia się swoimi wartościami i doświadczeniami, co było dla mnie niezwykle ważne.

Fot. tj.mov

PE: Startowałeś już w przeszłości w wielu zawodach, wymieńmy choćby Mr. Pole Fitness UK, JLN UK Pole Championship, Mr. Worldwide International, a przede wszystkim zdobyłeś tytuł Mistera Central Manchester. Czy tym razem było Ci trudniej, czy łatwiej, biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie w startach w dużych imprezach?

DK: Każdy konkurs jest inny i niesie za sobą unikalne wyzwania. Moje wcześniejsze doświadczenia, zarówno w konkursach pole dance, jak i w wyborach Mistera, dały mi pewność siebie i świadomość swoich mocnych stron. Jednak Mr Gay World to coś więcej niż tylko konkurs. To wydarzenie, które łączy aspekt fizyczny z przesłaniem społecznym, co stawiało przede mną nowe wyzwania. Tym razem było zarówno trudniej, bo odpowiedzialność była większa, jak i łatwiej, bo miałem już za sobą doświadczenia z dużych imprez i wiedziałem, jak radzić sobie ze stresem.

PE: Mr. Gay World to nie tylko konkurs na najprzystojniejszego mężczyznę. Przesłanie konkursu jest o wiele szersze. Co i komu chcecie powiedzieć, biorąc udział w zawodach?

DK: Mr Gay World to przede wszystkim platforma do szerzenia świadomości o prawach LGBTQ+ i walce z dyskryminacją. Biorąc udział w tym konkursie, chcę zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, by każda osoba mogła żyć zgodnie ze swoją tożsamością, bez obawy przed prześladowaniami. Chcemy, aby świat zobaczył, że społeczność LGBTQ+ ma swoje miejsce i wartość, a także, że walka o równość nie powinna być postrzegana jako walka mniejszości, lecz jako walka o podstawowe prawa człowieka. To przesłanie kieruję zarówno do społeczności LGBTQ+, jak i do tych, którzy być może jeszcze nie w pełni rozumieją nasze wyzwania.

PE: W UK posiadasz własne studio tańca, a przez udział w różnego typu konkursach stałeś się osobą rozpoznawalną. A jak to wygląda w Polsce – czy rodacy nad Wisłą wiedzą, jakie sukcesy odnosi Damian Kutryb?

DK: W Polsce, niestety, świadomość moich osiągnięć nie jest tak duża, jak w UK, gdzie aktywnie działam i jestem rozpoznawalny. Wiem jednak, że społeczność LGBTQ+ w Polsce śledzi moje sukcesy i czerpie z nich inspirację. Polska to kraj, w którym wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie akceptacji i równouprawnienia, dlatego ważne jest dla mnie, by moi rodacy nad Wisłą mieli świadomość, że Polacy osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej, nawet w tak trudnych i wymagających dziedzinach jak konkursy piękności LGBTQ+.

Fot. @mgworganization

PE: Jak ciężko jest zapracować na sukces w kraju, w którym jest się imigrantem? Czy były momenty, w których chciałeś odpuścić, w których myślałeś, że jako Polak mieszkający w UK nie przebijesz szklanego sufitu?

DK: Praca na swój sukces w obcym kraju zawsze wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Bycie imigrantem oznacza, że musisz walczyć nie tylko o swoje miejsce, ale także o akceptację i zrozumienie ze strony społeczeństwa. Były momenty, w których czułem się przytłoczony i zastanawiałem się, czy warto dalej walczyć. Jednak moja determinacja i pasja do tego, co robię, pozwoliły mi przebić się przez te trudności. Nie ukrywam, że jako Polak w UK często spotykałem się z uprzedzeniami, ale to tylko dodawało mi motywacji, by udowodnić, że można odnieść sukces, niezależnie od tego, skąd się pochodzi.

Rozmawiała: Agnieszka Nowicka de Poraj

Teksty tygodnia

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Coraz więcej Niemców musi korzystać z pomocy społecznej

W Niemczech coraz większa liczba seniorów nie radzi sobie finansowo bez pomocy państwa. Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2025 roku ponad 742 tys. osób starszych pobierało świadczenie „Grundsicherung im Alter”. To podstawowe zabezpieczenie socjalne dla emerytów przysługiwało więc o ponad 23 tys. osobom więcej w porównaniu z marcem 2024.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

W szkołach pojawił się nauczycielski asystent AI

Irlandia stała się europejskim polem testowym dla jednego z...

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Przeczytaj także