Polska firma przejmuje brytyjskiego giganta. To dopiero początek?

W branży turystycznej przejęcie najstarszej marki turystycznej na świecie Thomas Cook przez Polską Grupę eSky robi wrażenie. To nowy rozdział zarówno dla kultowego biura podróży, jak i dla polskiej firmy, która poprzez przejęcie umocni swoją pozycję na europejskim rynku turystycznym.

Polacy kupują Thomas Cook

Polska Grupa eSky poinformowała, że podpisała z chińskim funduszem Fosun Tourism Group umowę przejęcia najstarszej marki turystycznej na świecie Thomas Cook. Biuro podróży ogłosiło co prawda w 2019 r. bankructwo, ale znane na całym świecie znaki towarowe kupili wtedy inwestorzy z Państwa Środka – za zaledwie 14 mln dolarów. Teraz natomiast biuro przejęła Grupa eSky, spółka portfelowa MCI Capital i właściciel wiodącej platformy podróżniczej w Europie Środkowo-Wschodniej, działającej już w ponad 50 krajach na pięciu kontynentach.

– Najważniejszym elementem, który braliśmy pod uwagę, była rozpoznawalność marki, która ma globalny zasięg, a przy tym bardzo silną pozycję w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie nabywamy ogromną bazę klientów, liczącą setki tysięcy konsumentów. Ponadto przejmujemy ok. 80 pracowników z bardzo bogatym doświadczeniem i kompetencjami, a także skorzystamy z mocnej synergii kosztowej przy wdrażaniu rozwiązań technologicznych – tak na gorąco o przejęciu Thomas Cook mówił Łukasz Habaj, współzałożyciel i prezes Grupy eSky.

A także dodał: – Synergia niemal 200-letniego dziedzictwa i doświadczenia marki Thomas Cook z technologią i rozumieniem potrzeb współczesnych konsumentów w eSky pozwoli umocnić naszą pozycję na zachodzie Europy, a także zwiększy elastyczność naszej oferty. Dzięki przejęciu wejdziemy w czołówkę firm sprzedających pakiety dynamiczne w Wielkiej Brytanii, co będzie doskonałą promocją polskiego biznesu na arenie międzynarodowej.

Współpraca Thomas Cook i eSky – co może przynieść?

Wydaje się, że przejęcie Thomas Cook przez Polską Grupę eSky przyniesie wymierne korzyści obu stronom. Z jednej strony „przywrócone do życia” przez Chińczyków biuro podróży uzyska dostęp do portfolio lotniczego eSky, w skład którego wchodzi ponad 500 linii lotniczych, w tym Ryanair i Lufthansa Group. Konkurencyjność ofert przewoźników powinna przyciągnąć do Thomas Cook wielu klientów i tchnąć nowe życie w markę. Z kolei eSky wykorzysta przejęcie do przejścia transformacji z platformy w głównej mierze lotniczej do organizatora wycieczek torystycznych (ang. Virtual Travel Orchestrator). Poza tym przejęcie marki z ponad 180-letnią historią i ogromnym know-how w turystyce zorganizowanej będzie przepustką dla firmy, by rozpocząć lub rozszerzyć działalność na kolejnych rynkach Europy Zachodniej.

Szykuje się fala przejęć brytyjskiego biznesu przez Polaków?

Jak pisze Daily Telegraph, coraz więcej polskich firm może być zainteresowanych inwestycją lub przejęciem brytyjskich. Dziennik wskazuje na bardzo dobry stan polskiej gospodarki, która rozwija się dynamicznie. Wg. prognoz polskie PKB wzrośnie o 3 proc.  Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Europie i piątą pod względem siły nabywczej. Istnieje również szansa, że wyprzedzi Hiszpanię oraz Włochy w najbliższych latach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wrócił krztusiec. Jak rozpoznać tą groźną chorobę?

Krztusiec, znany również jako koklusz (w UK zaś whooping...

O ile podrożeją bilety kolejowe w Holandii od 1 stycznia 2025 roku?

W oficjalnym komunikacie wydanym przez Nederlandse Spoorwegen głównego krajowego przewoźnika czytamy, iż ceny biletów kolejowych i abonamentów wzrosną średnio o 6,18 proc. od 2025 roku.

Niemiecka gospodarka nie poradzi sobie bez imigrantów

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Bertelsmanna, niemiecki rynek pracy potrzebuje przynajmniej aż 290 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Ewakuacja lotniska Gatwick. Podróżni mówią o „totalnym chaosie”

W piątek po godzinie 10.00 rano ewakuowano lotnisko Gatwick z przyczyn „bezpieczeństwa”. Wśród podróżnych powstał chaos.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.