Poród w UK – jak wygląda opieka nad ciężarną w Anglii?

Poród w UK może odbyć się w szpitalu lub w domu pod opieką położnej. Przebiega zgodnie z ustalonym planem porodu.

Co to jest plan porodu?

Według standardów obowiązujących w Wielkiej Brytanii opiekę nad kobietą ciężarną przez całą ciążę sprawuje wyłącznie położna. Ciąża uznawana jest za stan fizjologiczny, dlatego konsultacje lekarskie przysługują jedynie w przypadku wystąpienia powikłań lub zagrożenia zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka.

Poród w UK przebiega zgodnie z ustalonym w III trymestrze planem porodu – dokumentem, który wypełnia każda przyszła mama rodząca w Anglii pod koniec ciąży. Są w nim zawarte życzenia i uwagi dotyczące przebiegu porodu i postępowania z noworodkiem. Jest to wartościowa wskazówka dla położnych i lekarzy, którzy będą sprawować opiekę nad kobietą w tym szczególnym okresie. Przestrzega się go w pełni, jeżeli zawarte w nim wytyczne są zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną oraz nie pojawią się żadne komplikacje. W planie porodu można umieścić informacje dotyczące m.in.:

  • miejsca porodu,
  • preferowanej pozycji ciała w czasie porodu,
  • ewentualnego wywołania akcji porodowej,
  • znieczulenia i jego rodzaju,
  • nacięcia krocza,
  • osób, które mogą być obecne podczas porodu (ciężarnej mogą towarzyszyć dwie bliskie osoby, także w przypadku cięcia cesarskiego),
  • kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry” tuż po porodzie,
  • przecięcia pępowiny,
  • pobrania krwi pępowinowej,
  • karmienia piersią i skorzystania z doradcy laktacyjnego.

 

Plan porodu w UK jest obszernym dokumentem. Ma zapewnić kobiecie komfort psychiczny i fizyczny podczas porodu. Wszystkie wytyczne można konsultować z położną i z jej pomocą dokonać ewentualnych zmian.

Jak wygląda opieka w trakcie ciąży?

Opieka nad ciężarną jest sprawowana przez położną. Wizyty kontrolne odbywają się raz w miesiącu, a w III trymestrze raz na dwa tygodnie. Pierwsze spotkanie ma miejsce między 10 a 12 tygodniem ciąży. Położna zbiera dokładny wywiad, pobiera krew na podstawowe badania laboratoryjne, dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i obwodu brzucha. Każdej kobiecie przysługują tylko dwa badania ultrasonograficzne.

Pierwsze w 12 tygodniu, a drugie około 22 tygodnia ciąży. Przyszła mama ma także możliwość uczęszczania wraz z partnerem do szkoły rodzenia. W trakcie zajęć uczestniczy w wykładach oraz uczy się prawidłowego oddechu, technik relaksacyjnych, a także podstawowych czynności pielęgnacyjnych przy noworodku i karmienia piersią.

Teksty tygodnia

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie