piątek, 20 września, 2024

Porównanie stanu dróg w Polsce i Wielkiej Brytanii – gdzie jest lepiej?

W 2023 roku w Wielkiej Brytanii z powodu złego stanu dróg odnotowano rekordową liczbę uszkodzeń samochodów, najwyższą od pięciu lat. Organizacja The AA donosi o 632 000 przypadkach tego typu.

The AA w zeszłym roku otrzymała aż 632 000 wezwań od kierowców samochodów, których pojazdy doznały jakiegoś uszkodzenia spowodowanego dziurawymi drogami. Mamy do czynienia wzrostem na poziomie 16% w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami. Stowarzyszenie AA jest częścią koalicji Pothole Partnership, która w związku z obchodami National Pothole Day wysłała pięciopunktowy plan naprawy dróg w UK do urzędników władz centralnych i regionalnych.

– Często mamy do czynienia z błędnym kołem. Powstaje dziura w jezdni, która powoduje szkodę. Dziura zostaje załatana, ale pojawia się ponownie, znów powodują szkody. Potrzebujemy bardziej skutecznych napraw — komentuje prezydent The AA Edmund King, jak cytujemy za serwisem „The Daily Mail”

Dziury na brytyjskich drogach

– Dziury to coś więcej niż tylko irytacja. Stanowią bardzo poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg, które, jak się obawiamy, będzie się tylko pogłębiać w miarę ochłodzenia się pogody w ciągu najbliższych kilku miesięcy — dodaje Simon Williams z RAC.

Przypomnijmy, w listopadzie 2023 roku premier Rishi Sunak zobowiązał się do uporania się z plagą dziur w drogach. Szef brytyjskiego rządu chce przeznaczyć na ten cel kwotę 8,3 miliarda funtów, która została „oszczędzona” po wycofaniu się z rozwoju kolei szybkich prędkości H2S.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Jak wygląda sytuacja w Polsce w porównaniu z Wielką Brytanią? W raporcie przygotowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad czytamy, iż prawie 15 proc. dróg zarządzanych przez GDDKiA w naszej ojczyźnie ocenianych jest jako zła. Dodajmy, iż raport nie obejmuje dróg zarządzanych przez samorządy, a odnosi się jedynie do 17 792 km dróg krajowych.

59,4 proc. z dróg zarządzanych przez GDDKiA znajdowało się w dobrym stanie, a stan 24,7 proc. uznano za niezadowalający. Warto spojrzeć na te dane w szerszym kontekście. W 2001 roku w stanie dobrym znajdowało się jedynie 28,5 proc. dróg krajowych, w złym aż 34 proc, a niezadowalającym – 37,5 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?