Przeprowadzasz się z UK do Polski? Oto co musisz wiedzieć o mieniu przesiedlenia od 1 stycznia 2021

Fot. Getty

Jakie opłaty celne i podatkowe trzeba zapłacić w razie wyprowadzki z UK i przewożenia całego dobytku do Polski od 1 stycznia 2021? Oto aktualne zasady dotyczące mienia przesiedlenia.

Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania znajduje się poza obszarem celnym Unii Europejskiej. Co do zasady oznacza to, że przewóz towarów obarczony jest dodatkowymi opłatami celnymi i podatkowymi. Jednak w przypadku przeprowadzki z UK na teren UE (np. do Polski), obowiązują określone wyjątki.

 

Czym jest mienie przesiedlenia?

Mienie przesiedlenia są to przedmioty osobiste, należące do osoby przesiedlającej się – czyli to osoby, która się przeprowadza. W dokumencie dostępnym na polskich stronach rządowych czytamy o następujących zasadach przewodu mienia przesiedlenia z UK do Polski od 1 stycznia 2021:

„Na podstawie tych przepisów zwolnione z należności celnych przywozowych jest mienie osobiste przywożone przez osoby fizyczne, przenoszące swoje miejsce zamieszkania z państwa trzeciego na obszar celny Unii Europejskiej.

Zwolnienie jest ograniczone do mienia osobistego, które:

  • za wyjątkiem szczególnie uzasadnionych okoliczności, pozostawało w posiadaniu oraz, w przypadku towarów nieprzeznaczonych do konsumpcji, było używane przez osobę zainteresowaną w jej poprzednim miejscu zamieszkania przez co najmniej sześć miesięcy przed datą, w której osoba zainteresowana przestała zamieszkiwać w państwie trzecim, które opuściła;
  • jest przeznaczone do użytku w takim samym celu w nowym miejscu zamieszkania.

Ponadto zwolnienie może zostać udzielone tylko osobom, których miejsce zamieszkania znajdowało się poza obszarem celnym Unii Europejskiej nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy.

Dla celów stosowania ww. przepisów rozporządzenia nr 1186/2009 przyjmuje się, że wymagany co najmniej 12-miesięczny okres zamieszkiwania poza obszarem UE obejmuje również czas zamieszkiwania przez osobę przenosząca swoje miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej”.

Jakie rzeczy mogą być mieniem przesiedleńczym?

Do rzeczy osobistych, które są uznawane za mienie przesiedleńcze, zalicza się przykładowo:

  • rzeczy osobiste
  • meble i wyposażenie domu przeznaczone na własny użytek
  • pojazdy takie, jak: rowery, motocykle, prywatne pojazdy mechaniczne, przyczepy prywatne (w tym campingowe) itd.
  • inny dobytek zaspokajający standardowe potrzeby gospodarstwa domowego (np. instrumenty muzyczne)
  • zwierzęta domowe.

Jakie rzeczy NIE mogą być mieniem przesiedleńczym?

Należy jednak pamiętać, że od powyższych zasad istnieją wyjątki – czyli towary, których pod żadnym pozorem nie można zaliczyć do mienia przesiedlenia, objętego ulgami celnymi. Do wyjątków tych należą:

  • wyroby alkoholowe
  • tytoń i wyroby tytoniowe
  • handlowe środki transportu
  • przedmioty wykorzystywane do wykonywania rzemiosła lub zawodu, inne niż np. przenośne instrumenty i sprzęt potrzebny do wykonywania zajęć rzemieślniczych.

Zgłoszenie celne mienia przesiedleńczego spoza UE

Aby uzyskać zwolnienie z cła dla rzeczy, które podpadają pod mienie przesiedleńcze, należy też załatwić określone formalności. Przede wszystkim w urzędzie celnym czy celno-skarbowym w Polsce należy złożyć odpowiednie zgłoszenie celne wraz z wnioskiem o zwolnienie z opłat celnych. Dodatkowo, jeśli przeprowadzamy się z UK do Polski drogą lądową lub morsko-lądową, należy pamiętać, że tranzyt mienia przesiedlenia należy też zgłosić urzędzie celnym kraju UE, w którym będziemy przekraczać zewnątrzną granicę Unii Europejskiej – ponieważ wjeżdżamy do UE z towarem z państwa spoza unii celnej (w tym przypadku wjeżdżamy z UK). Cała formalna procedura tranzytowa nie należy jednak do najprostrzych, dlatego najlepiej zapoznać się z jej szczegółami bezpośrednio na stronach rządowych.

Więcej informacji na temat mienia przesiedlenia od 1 stycznia 2021 można znaleźć na stronach rządowych: POWRÓT DO POLSKI. MIENIE PRZESIEDLENIA.

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie